Světelný modul Tamiya TLU-01 - pohled pod pokličku

Autor: RC.305
Sekce: Světelné moduly
Vydáno dne: 09.02.2010


Tamiya TLU-01O tomto světelném modulu od Tamiye jsem se ve svém dřívějším článku Světelné moduly - část 1. vyjádřil lehce hanlivě a ironicky, což v daném kontextu vyplynulo z jeho poměru cena/výkon. Světelný modul TLU-01 opravdu kromě pouhého rozsvícení LED diod nenabízí nic dalšího a své schopnosti projeví teprve po připojení k řídící jednotce TLU-02, která umí ovládat až dva moduly TLU-01.

Jelikož jsem koncem listopadu loňského roku obdržel očekávanou stavebnici Wraníka (Jeep Wrangler na podvozku CC-01), která obsahuje modul nula jedničky spolu s párem bílých a červených LEDek, ze zvědavosti jsem popadl šroubovák s úmyslem podívat se modulu pod pokličku. Souběžně jsem začal psát tento článek, ale z časových důvodů skončil u úvodu. Mezitím vyšel na na fóru RC4x4.cz pátý díl seriálu o světelných modulech, věnovaný modulům TLU-01 a TLU-02, ve kterém MikeP oba moduly dost podrobně popisuje - berte tedy tento článek jako doplnění MikePova počinu.

Před několika dny jsem se konečně dokopal k tomu, abych se na modul podrobněji podíval a udělal pár měření. Modul TLU-01 je totiž opatřen systémovým konektorem, sloužícím pro připojení k řídící jednotce TLU-02. Naskýtá se tu tedy šance použít modul jako základ pro nějakou vlastní bastl-jednotku, která bude modul řídit.

Modul TLU-01 vidíte na obrázku, shora je plastová krabička opatřena reliéfním popisem přípojných bodů:

Modul TLU-01

Po rozšroubování plastových půlek krabičky vevnitř najdete desku plošných spojů, seshora osazenou několika klasickými vývodovými součástkami, vypínačem a konektory:

Modul TLU-01

Na spodku desky se pak nachází hromádka SMD součástek. Srdcem modulu je na desce osazený integrovaný obvod MC34063AL v pouzdře DIP-8 (klasické vývodové pouzdro, 8 nožiček), což je step-up/down/inverting DC/DC konvertor - lidsky řečeno, tento obvod umí převádět vstupní stejnosměrné napětí podle potřeby na vyšší nebo nižší v poměrně širokém rozsahu. Konvertor MC34063AL samotný má pracovní rozsah napětí 3 až 40V, výstupní proud až 1,5A, velmi nízkou vlastní spotřebu, ochranu proti zkratu na výstupu, další údaje lze nalézt v katalogovém listě, který si můžete stáhnout na výše uvedené adrese. V obvodu zapojení konvertoru se nachází i cívka, což je ten velký váleček pod kulatým výstupkem horního dílu krabičky - tato cívka je zdrojem lehkého pískání, které můžete slyšet po zapnutí modulu.

Modul TLU-01

Nechtělo se mi podle spojů kreslit si schéma, proto podle použitých součástek odhaduji, že integrovaný obvod vyrábí zvýšené stejnosměrné napětí, které slouží k napájení osmi jednoduchých proudových zdrojů. Ty jsou tvořeny každý jedním tranzistorem a pár pasivními součástkami, s omezením proudu na cca 20mA. Výstup proudového zdroje je pak připojen na jeden z osmi konektorů pro připojení světelných LED diod.

Modul TLU-01

Dále jsem provedl pár měření, protože mne zajímalo, co je na LEDkových výstupech a kolik toho TLU-01 doopravdy zvládne. Výrobce inzeruje, že ke každému výstupu lze připojit jeden pár diod, celkem tedy 16 ke všem výstupům. Je to vcelku pochopitelné, protože tím je zaručena 100% funkčnost připojovaných párů LED diod různých barev - tyto se právě podle barvy liší napětím potřebným pro spolehlivé rozsvícení, viz článek Počítáme jednoduchý obvod s LED diodami. Měření nicméně ukázalo, že modul je schopen zvládnout spolehlivě až 24 LEDek s nezmenšeným jasem.

Výsledky měření

Při měření byl modul TLU-01 napájen ze stejnosměrného zdroje napětím 7,2V, což je napětí standardního NiCd/NiMH šestipaku.

Konektory (výstupy) pro LED diody (všech osm)
Výstupní napětí naprázdno: 9V
Výstupní proud nakrátko: 19mA

K jednomu výstupu jsem zkušebně připojoval jednu až čtyři LED diody tří barev, bílé, rudé a žluté, zjišťoval funkčnost a měřil protékající proud, který nejlépe vypovídá o pracovním režimu proudového zdroje výstupu.

Rudé LED diody
Použity LED z GM skl. č. 511-607, 5mm, svítivost 8000mcd

Počet LED (ks) - Proud výstupu (mA)
1 - 18,8
2 - 18,6
3 - 18,2
4 - 9,3

Modul TLU-01

Bílé LED diody
Použity LED z GM skl. č. 511-753, 5mm, svítivost 16000mcd

Počet LED (ks) - Proud výstupu (mA)
1 - 18,8
2 - 18,4
3 - 6,4
4 - nefunkční

Modul TLU-01

Žluté LED diody
Použity LED z GM skl. č. 511-536, 5mm, svítivost 5000mcd

Počet LED (ks) - Proud výstupu (mA)
1 - 18,9
2 - 18,6
3 - 18,4
4 - 15,3

Modul TLU-01

Z měření tedy vyplývá, že výstupy spolehlivě a při nezmenšeném jasu zvládnou až tři LED diody rudé nebo žluté barvy a dvě LED diody bílé barvy. Pokud se smíříte s menším jasem, lze připojit čtyři červené nebo žluté a tři bílé LED diody, bez záruky správné funkce s různými typy LED diod různých výrobců dle barev.

Popis přípojných míst modulu

Písmeno A na konektoru pro připojení LEDek značí anodu, K pak značí katodu LEDky. Co se týče systémového konektoru pro připojení modulu TLU-01 k jednotce TLU-02, což je ten dlouhý s deseti piny, na obrázku najdete popis jednotlivých pinů tohoto konektoru. Plus a mínus piny systémového konektoru jsou propojeny s plusem a mínusem napájecího konektoru. Číslo pinu pak odpovídá číslu ovládaného konektoru pro LED diody. Je to jednoduché - pin č. 1 ovládá konektor č. 1, pin č. 2 ovládá konektor č. 2, atd. Ovládání pracuje tak, že připojením příslušného pinu k mínusu napájení přestanou LED diody v příslušném konektoru svítit. Můžete tedy, jak již bylo naznačeno výše, zbastlit nějakou vlastní řídící jednotku, např. za pomoci procesoru PICAXE a tou ovládat přes systémový konektor jednotlivé světelné výstupy (konektory) modulu TLU-01.

Modul TLU-01

- Obrázky - Michal Nováček -


Tento dokument byl vytištěn ze stránek RC.305 na adrese http://rc.305.cz

© 2009 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah - uvedení autoři a zdroje