RC Car Ultra Bright LED Flashing Light System

Autor: RC.305
Sekce: Světelné moduly
Vydáno dne: 07.08.2010


Ultra Bright Flashing Light systemJiž v prvním díle seriálku o světelných modulech jsem popisoval světelný modul, který pod názvem Dark Drifter prodává Yeah Racing. Tento článeček je vlastně takovým třetím nošením dříví do lesa, ale na druhou stranu občasné připomenutí také není na škodu a ničemu neublíží. Modul se mi dostal v těchto dnech do ruky jako zápůjčka od kamaráda Štěpána, který jej pod hrdým názvem RC Car Ultra Bright LED Flashing Light System zakoupil za cca čtrnáct doláčů na Ebayi. Tímto mu děkuji a doufám, že již našel řeč poté, co jsem jednou rukou od něj přebíral modul a druhou vyndaval šroubovák ;).

RC Car Ultra Bright LED Flashing Light System - řídící jednotka s napájecím kablíkem a tlačítkem přepínání módů blikáníKromě mého stručného popisu ve zmíněném seriálku tento modul docela podrobně zrecenzoval MikeP na stránkách fóra RC4x4 - doporučuji jeho článek přečíst. Nebudu se tedy zde o modulu nějak rozsáhle rozepisovat, jen tu pro pořádek zopakuji pár údajů.

Vlastnosti:
Napájení:6V - připojení k přijímači nebo k jinému zdroji napětí s příslušným konektorem, přiložena napájecí redukce s dvěma typy plochých konektorů.
Počet konektorů pro LED:6 - 4 trvale svítící / 2 blikající
Počel připojitelných LED:až 12 LED (6x 2 LEDky v sérii), 20 mA
Počet módů blikání:7
LED v dodávce:2x bílá, 2x modrá, 2x rudá, 2x žlutá

RC Car Ultra Bright LED Flashing Light System - sada svítivých diod a napájecí redukceJak jsem již naznačil, modul jsem rozebral - krabička je sešroubována pomocí čtyř vrutů. Uvnitř se nachází volně ložený tišťák, který je posypaný několika SMD součástkami a samozřejmě i konektory. Srdcem tohoto modulu je integrovaný obvod, který na sobě nemá žádný popis; může jít o nějaký zákaznický obvod či procesor.

Modul nepoužívá pro připojení svítivých LED diod klasický dvoupinový Tamiya konektor, ale čtyřpinový podobného vzhledu. Je to trochu netradiční, ale toto není jediný modul, který používá tyto konektory, nacházejí se např. i na dříve popisovaných světelných modulech od Thunder Tigera. Není však problém dokoupit další nebo náhradní LEDky s tímto typem konektoru. Naprosto totožný modul totiž kromě Yeah Racingu nabízí i další prodejci pod různým označením včetně samostatných LED diod s kablíkem a konektorem. K dostání jsou ale stále pouze LEDky o průměru 5mm, kdo by potřeboval 3mm, musí holt zapojit páječku a sám si je na kablíku vyměnit.
RC Car Ultra Bright LED Flashing Light System - deska elektroniky
RC Car Ultra Bright LED Flashing Light System - popis konektorů na řídící jednotce

Tento světelný modul najde uplatnění tam, kde někdo nechce nebo neumí spájet dohromady pár LEDek a odporů a nevadí mu spíše efektní než funkční blikání modulu, současně s požadavkem na nízkou cenu. Zapojení a zprovoznění tohoto typu modulu zvládne opravdu snad každý, stačí správně zasunout konektory s LEDkami a připojit modul k napájení. Pokud vezmu v potaz cenu, která bez dopravy činí necelých 11,- USD, není co řešit.

Natočil jsem krátké video, jak tento modul svítí a bliká:

Video je umístěno na kanále stránek RC.305 na YouTube - RC305cz.

- Obrázky, video - Michal Nováček -


Tento dokument byl vytištěn ze stránek RC.305 na adrese http://rc.305.cz

© 2009 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah - uvedení autoři a zdroje