Angel Eyes aneb svítíme očima andělů

Autor: RC.305
Sekce: Osvětlení auta
Vydáno dne: 23.01.2011


Angel EyesObčas zakoupím nějakou ptákovinku, zvlášť pokud stojí pár šupů. Tak se stalo i tentokrát, když jsem před časem narazil na svém oblíbeném e-shopu R2hobbies na andělské oči, nebo-li RC Car Angel Eyes LED Headlight Bulb. Mezi námi, pokud andělé mají opravdu takovéto oči, zřejmě bych hrůzou zdrhal :) Tyto andělské oči, které jsou populárním tuningem u velkých aut, jsou vlastně koaxiální přední světla realizovaná pomocí dvou i různobarevných LED diod.

Angel Eyes - baleníAndělské oči jsou prodávány v zataveném pytlíku, který kromě vlastního páru očí obsahuje návod v čínštině, ve kterém je rozumět pouze údaji 6V. Toto tedy zřejmě bude doporučené maximální napájecí napětí. Oči se skládají ze dvou koaxiálních světel, schopných svítit i dvěmi barvami. Světla jsou zatavená ve smršťovačce. Z každého světla vede cca 25 cm kablíku, který je napojen na zasmrštěný společný vypínač, z něj pak vede dalších cca 25 cm kablíku zakončeného běžným Futaba konektorem. Ten se připojuje do přijímače, ze kterého jsou pak oči napájeny. Vypínač zapíná nebo vypíná prostřední čočky, vnější světlo ("bělmo") očí svítí trvale.

Při bližším ohledání mi bylo vcelku jasné, jak je to celé provedeno. Abych si to potvrdil, sloupnul jsem smršťovačku z jednoho oka. Z fotografie je vidět, že prostřední LED o průměru 5 mm je nasunuta do čiré měkké silnostěnné trubičky. Do této trubičky je pak ještě nacpaná druhá 3 mm LEDka, která zajišťuje prosvětlení trubičky pro efekt vnějšího koaxiálního světla. Pokud byste hledali nějaké předřadné rezistory k LEDkám, ty se nacházejí na mrňavém tišťáčku, který je naletován na spodku vypínače.
Angel Eyes - provedení
Angel Eyes - detail
Angel Eyes - konstrukce

Angel Eyes - nabídka na R2hobbiesAndělské oči se dodávají v několika barevných provedeních či kombinacích barev LED diod:

Na vyzkoušení jsem zakoupil bílo-modrou a rudo-oranžovou kombinaci. Střední čočka (5 mm LED) svítí docela slušně, vnější koaxiální světlo (trubička) svítí znatelně slaběji - při pohledu zepředu je totálně přebito středními čočkami.

Technické údaje

ParametrHodnota
Max. napájecí napětí6 V
Proudová spotřeba - svítí pouze vnější koaxiální světlacca 25 mA (*)
Proudová spotřeba - vše svítícca 42 mA (*)
Hmotnostcca 40g
(*) - spotřeba měřena z plně nabitého NiMH čtyřčlánku (cca 4,9V)

Andělské oči se aktuálně prodávají za cenu lehce přes 3,- USD.

- Fotografie - Michal Nováček, R2hobbies -


Tento dokument byl vytištěn ze stránek RC.305 na adrese http://rc.305.cz

© 2009 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah - uvedení autoři a zdroje