Dvoukanálový spínač světel BEL DSS1

Autor: RC.305
Sekce: Světelné moduly
Zdroj: BEL s.r.o. - Ing. Zdeněk Budinský
Vydáno dne: 02.03.2011


DSS1Firma BEL p. Budinského je již dlouhou dobu aktivní na poli modelářské elektroniky. Ve svém sortimentu má širokou nabídku různých elektronických modulů, které jsou vhodné či přímo určené i pro použití v RC autech. Ostatně o některých těchto modulech jste si mohli přečíst již dříve v prvním a třetím díle mého seriálku o světelných modulech. Když mi dnes přišlo do pošty upozornění od p. Budinského na nový dvoukanálový spínač světel DSS1, se zájmem jsem si přečetl, co tento modul nabízí. Zdá se, že za rozumnou cenu (600,- Kč) máme k dispozici další světelný modul, který toho umí opravdu hodně.

Doporučuji vám především přečíst si návod k tomuto modulu, neboť jeho možnosti nastavení funkcí jsou poměrně obsáhlé. Čtyřstránkový návod je, jak je u BELu dobrým zvykem, srozumitelný, podrobný a hutný. Návod najdete na produktové stránce.

BEL DSS1
Co tedy dvoukanálový spínač světel DSS1 nabízí? Nejlépe ocitovat přímo výrobce:

Modul je určen k ovládání předních světlometů (majáčku nebo sirénky), couvacích světel, brzdových světel a blinkrů v RC modelu pomocí signálů z přijímače, které jsou určeny pro servo řízení a pro regulátor motoru. Pravé a levé blinkry jsou spínány při výchylce ovladače řízení na vysílači od neutrálu vpravo a vlevo. Couvací světla jsou sepnuta při výchylce ovladače na vysílači od neutrálu jedním směrem. Brzdová světla jsou sepnuta, jakmile se ovladač vrací směrem k neutrální pozici (platí pro oba směry). Stojí-li model, lze ovladačem řízení zapnout přední světla (alternativně lze zapnout funkce majáček, policejní nebo hasičská sirénka) nebo všechny blinkry. Spínač může pracovat v modelech s regulátorem bez brzdy nebo s brzdou v jednom i obou směrech. Uživatel si může nastavit mezní polohy ovladačů na vysílači a citlivost, při kterých se požadované akce spustí nebo vypnou. V případě výpadku signálu pro regulátor se rozsvítí přední, brzdová a couvací světla, pokud vypadne signál pro řízení, rozblikají se všechny blinkry. Proud může být na každém výstupu nastaven jinak (podle počtu připojených LED) v krocích 20, 40, 60 a 80 mA. Lze tak výstupy připojit až 4 LED diody pro proud 20 mA na každý výstup. V ceně nejsou LED diody, sirénka nebo konektory, ty lze objednat zvlášť.

Jelikož tento světelný modul vypadá velice zajímavě (díky udávaným vlastnostem se ostatně není co divit), zkusím se s p. Budinským dohodnout na jeho zapůjčení a vyzkoušení.

- Fotografie - BEL -


Tento dokument byl vytištěn ze stránek RC.305 na adrese http://rc.305.cz

© 2009 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah - uvedení autoři a zdroje