Recenze dvoukanálového spínače světel BEL DSS1

Autor: RC.305
Sekce: Světelné moduly
Vydáno dne: 27.04.2011


DSS1Před časem jsem na svých stránkách napsal upozornění na nový světelný modul, jímž je Dvoukanálový spínač světel BEL DSS1. Tento modul z produkce modelářům známé firmy BEL nahrazuje v její nabídce dřívější modul Spínač světel do RC modelů, o němž jste si mohli přečíst v první části mého seriálu o světelných modulech. Již podle popisu modulu DSS1 a uváděných parametrů bylo zřejmé, že se jedná o velice zajímavý kousek elektroniky. Díky laskavosti p. Budinského jsem měl možnost světelný modul DSS1 otestovat a tak i napsat tuto recenzi.

Představení modulu BEL DSS1

Recenzi začneme představením modulu DSS1. Tento dvoukanálový modul je určen k ovládání čtyř světelných okruhů - blinkrů, couvacích světel, brzdových světel a předních světel - v RC modelu auta. Připojuje se paralelně k regulátoru motoru a servu řízení. Regulátor může být obousměrný bez brzdy, s brzdou místo zpátečky v jednom i v obou směrech nebo jednosměrný s mechanickou brzdou. Zapínání blinkrů je odvozeno od výchylek řízení. Couvací světla se zapínají při jízdě směrem vzad. Brzdová světla se spínají v případě, že model zpomaluje (ve směru vpřed i vzad). Při modelu stojícím v klidu (neutrál) lze zapnout přední světla (nebo sirénku, majáček) a blikání všech blinkrů otočením volantu (vychýlením páky řízení) z neutrálu vpravo nebo vlevo a zpět. V případe výpadku signálu pro regulátor se rozsvítí přední, brzdová a couvací svetla, pokud vypadne signál pro řízení, rozblikají se všechny blinkry.
Modul DSS1

Na rozdíl od mnoha podobných výrobků na trhu je spínač DSS1 možno úplně přizpůsobit modelu a RC soupravě:

Samotný modul je dodáván v plastovém pytlíku společně s návodem. Součástí dodávky je i programovací tlačítko s krátkým kablíkem o délce cca 12 cm, opatřeným dvoupinovým konektorem. Další díly, jako LED diody, sirénka a konektory pro připojení LEDek se musí dokoupit zvlášť. Kablíky od LED diod můžete sice opatrně napájet přímo na výstupní špičky, takže se obejdete i bez konektorů, ale minimálně z hlediska snadné demontáže modulu je použití konektorů lepší. Sirénku si pořizujte pouze v případě, že jí opravdu chcete - výstup pro sirénku je společný s výstupem pro ovládání předních světel a musíte si tedy vybrat, zda ovládat sirénku nebo přední světla, oboje současně nelze.

Modul je proveden tak říkajíc "standardně modelářsky" :) - jde o desku plošných spojů, zasmrštěnou v bužírce, na horní straně opatřenou samolepkou s textem a popisem konektorů. Celý modul není příliš veliký, rozměry jsou cca 48 x 26 x 5 mm. Pokud modul položíme čitelně před sebe, na levé straně najdeme vstupy pro řízení a nastavení modulu, vpravo pak výstupní konektory. Oba řídící vstupy jsou průchozí - třížilové kablíky o délce cca 24 cm se standardními konektory vedoucí ze světelného modulu se připojí do příslušných kanálů přijímače, elektronický regulátor a servo řízení se pak připojí na příslušné špičky světelného modulu. Standardně se kablík z konektoru označeného IN1/OUT1 připojuje na kanál řízení, kablík z konektoru IN2/OUT2 na kanál plynu.

Modul DSS1
Mezi oběma řídícími vstupy se nachází konektor pro připojení nastavovacího tlačítka. Do tohoto konektoru se v případě nastavování funkcí modulu připojí dodávané programovací tlačítko. Na výběr jsou čtyři pozice pro nastavování na štítku označené Blinkry, Světla, Couvání, Brzdy, takže je hned zřejmé, k nastavování čeho slouží.

Výstupní konektory jsou opět popsány na štítku v pořadí Blinkry vlevo, Světla (přední) / Siréna / Majáček, Couvací světla, Brzdová světla, Blinkry vpravo - opět je zřejmé, k čemu jaký výstup slouží. Každý výstup je zdvojený a zátěže (LED diody, sirénka,...) se připojují mezí horní a dolní piny. Co se týče polarity výstupů, mínus zátěže (katoda LED, mínus sirénky,...) se připojuje na horní piny, plus zátěže (anoda LED, plus sirénky,...) pak na spodní piny. Pro všechny výstupy platí, že je lze napájet i externě. Toto externí napětí pak nesmí být více než o 4 V vyšší než je napájecí napětí připojené zátěže, aby se spínač nepřehrál. Záporný (mínus) pól externího zdroje napájení zátěže musí být připojen k mínusu prijímače. Kladný (plus) pól zátěže se připojí na kladný pól externího zdroje, záporný pól zátěže na horní piny spínače - tranzistory ve spínači pak propojí mínusy externího zdroje a zátěže.

Výstupy jsou navrženy jako zdroje konstantního proudu. LED diody můžete tedy připojit přímo, bez potřeby předřadného rezistoru, jen zvolit správnou velikost proudu. Tento proud můžete nastavit na 20, 40, 60 a 80 mA. LED diody můžete k výstupům připojovat sériově i paralelně. Pokud se použijí standardní 20 mA LEDky, pak při jejich sériovém zapojení nastavíme proud 20mA. Při paralelním zapojení dvou stejných LEDek nastavíme proud 40 mA, při čtyřech stejných LEDkách pak 80 mA. Pokud by se paralelně řadily nestejné LEDky (obvykle různé barvy - jiné napětí, viz tabulka), musí být rozdělení proudu zajištěno vhodnými sériovými rezistory.

Výstup Předních světel se dá, jak již bylo řečeno, přepnout do režimu ovládání sirénky nebo majáčku. Při připojování sirénky, reproduktoru, apod. jiné induktivní zátěže je potřeba připojit paralelně k výstupu (zátěži) ochrannou diodu (např. 1N4007), katodou na plus.

Pozitivním faktem též je, že ze všech výstupů se dá současně tahat maximální proud, tedy 5x 80mA.

Modul DSS1

Nastavování modulu BEL DSS1

Modul je už z výroby nastaven (alespoň ten můj byl), takže po připojení k RC soupravě by měl hned fungovat. Samozřejmě se může vyskytnout problém s nastavením neutrálu vysílačky, které je pro správné fungování modulu zásadní, ale díky širokým možnostem nastavení modulu se toto dá lehce zkorigovat. Zde vás odkazuji na popis nastavování modulu DSS1, který je podrobně probrán a popsán v návodě. Jinak by mi nezbývalo nic jiného, než sem celou pasáž nastavení z návodu celou zkopírovat ;). Nicméně si vás dovolím na pár věcí dopředu upozornit:

Testování modulu BEL DSS1

Světelný modul DSS1 jsem testoval "nasucho". Připojen byl k tříkanálovému 2,4GHz přijímači Hobby King HK-GT2R (= Flysky FS-GR3C), napájeného ze čtveřice NiMH AA akumulátorů, tedy 4,8V. Přijímač byl ovládán dvoukanálovou vysílačkou GT2 nebo tříkanálovou GT3B. Už z tohoto je jasné, že hlavní výhodou tohoto modulu je možnost plně využít jeho funkce i při použití jednoduché dvoukanálové RC soupravy, volantové i palcové.
Modul DSS1

Jak sem již psal, modul mi fungoval na první zapojení. Během testování jsem nenarazil na nějaký vážnější problém či zákys. Z výroby nastavené hodnoty parametrů jsou dle mého vyhovující, kdo však bude chtít, může si je nastavit podle libosti. Zde opět odkáži na návod a možnosti nastavení jednotlivých parametrů.

P. Budinský mi dodal k otestování malou elektrodynamickou sirénku o průměru 12mm. Hlasitost sirénky je z mého pohledu dostatečná. Jedině "barva a hutnost" zvuku tak nějak neodpovídají měřítku, ale to je dáno způsobem generování jednoduchého signálu pro zvukový výstup. Běžný procesor prostě nemůže zastoupit nějaký specializovaný zvukový obvod. Kdo by potřeboval vyšší výkon, musel by použít externí zesilovač.

Modul DSS1

Co se týče občas diskutovaného problému rozsvícení brzdy v neutrálu, zde logicky neexistuje možnost, jak odlišit potřebné stavy neutrálu. Tedy stavy, kdy chceme, aby brzda svítila (tak říkajíc "nohu na pedále" :)...), od stavů, kdy nechceme, aby svítila. Zde jsem p. Budinskému navrhl, aby přidal vypínatelnou funkci, které alespoň zajistí stálé svícení brzdy v neutrálu - pak ať si každý vybere, co se mu bude líbit.

Pokud shrnu své dojmy z testování tohoto světelného modulu, rád napíši, že toto je zatím nejlepší světelný modul, co jsem zkoušel. Plná funkčnost i s použitím dvoukanálové vysílačky, bohaté možnosti nastavení, nepotřeba externích rezistorů pro připojení LEDek s možností volby výstupního proudu a další vlastnosti z něj činí více než zajímavou koupi, k čemuž přispívá i příznivá cena 600,- Kč. Jako menší nedostatek vidím spojení funkce předních světel a sirénky / majáčku, ale valná většina expedičních vozidel se bez funkce sirénky / majáčku, která je zde spíše jako doplňková, obejde. Pokud přesto budete po sirénce / majáčku toužit, holt zapojíte přední světla "natvrdo" na napájení a budou svítit trvale.

Jako u mých dřívějších recenzí, i zde platí, že oživlé obrázky toho řeknou nejvíce. Shlédněte proto video zachycující funkci modulu DSS1.

Technické údaje modulu DSS1

ParametrHodnota
Napájení modulu4 až 6V
Klidová spotřebacca 11mA (měřeno při napájení 4,8V)
Externí napájení výstupů1 až 24V
Počet vstupů2, signály řízení a regulátoru motoru
Počet výstupů5
Proud výstupů (LED)nastavitelný na 20, 40, 60 a 80mA
Proud výstupu (sirénka)max. 80 mA, min. impedance 50 Ohm
Max. ztrátový výkon modulu1,5W
Rozměry48 x 26 x 5 mm
Hmotnost20g
Produktová stránka: Dvoukanálový spínač světel BEL DSS1

Potřebná bižuterie k modulu DSS1 (konektory, LED diody,...) jsou k dostání v e-shopu p. Budinského. Mimo jiné zde najdete i 80mA LEDky s velkou svítivosti pro modely velkých měřítek.

Jak jsem již zmínil na začátku, p. Budinský vstřícně reagoval na moje připomínky. Na mnou navržené úpravy softwaru se podívá, zda by šly bez nějakých komplikací provést. Pokud ano, je ochoten je zapracovat, ale nebude to pochopitelně hned. Je jen škoda kombinovaného výstupu pro přední světla / sirénku / majáček, zde je však p. Budinský omezen počtem volných portů na procesoru.

Současně tímto děkuji p. Budínskému za vstřícnost a trpělivost při naší korespondenci týkající se tohoto modulu, včetně ochoty přihlédnout k případným nápadům na vylepšení funkcí již i tak výborného modulu.

- Fotografie, video - Michal Nováček -


Tento dokument byl vytištěn ze stránek RC.305 na adrese http://rc.305.cz

© 2009 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah - uvedení autoři a zdroje