Návod na přeprogramování firmware vysílačky GT3B - 2. část - Programátor

Autor: RC.305
Sekce: RC soupravy
Vydáno dne: 18.05.2011


Flysky FS-GT3BPokud jste se již úspěšně prokousali úvodem k návodu na přeprogramování firmware vysílačky Flysky GT3B, jste kvalifikováni pokračovat v další jízdě :). V této druhé části návodu, ostatně jak již vyplývá z titulku, se zaměříme na onen podstatný kus hardwaru, kterým budeme hlavně nalejvat onu nechutnou změť jedniček a nul alias firmware do vysílačky. Ano, v této části návodu si představíme samotný programátor.

FlySky GT3B - tříkanálová vysílačka s velkým LCD displejemPro přeprogramování vysílačky GT3B použijete programátor, který je součástí vývojového kitu (development board) s označením STM8S Discovery Kit. Jeho výrobcem je firma STMicroelectronic. Ohledně obstarání programátoru vás odkáži na můj dřívější článek Co je potřeba k práci s firmware vysílačky Flysky FS-GT3B. Ten obsahuje potřebné informace, kde lze STM8S Discovery Kit zakoupit a za kolik. V odkazovaném článku straším i nějakými manuály ke stažení, ale ty nejsou opravdu potřeba - pouze, pokud máte o kit nějaký hlubší zájem.

USB propojovací kabel typu A-BK propojení vývojového kitu-programátoru s počítačem a jeho napájení potřebujete USB kabel typu A-B - jde o zcela běžný typ používaný pro připojení USB tiskáren. Kabel není součástí kitu, musíte jej zakoupit zvlášť. Tento kabel o délce cca 1 až 2m je investice v řádu desítek korun.

STM8S Discovery kit je vlastně kombinovaný programátor a development board (vývojová deska). Vývojová část kitu obsahuje 8-bitový mikroprocesor typu STM8S105C6T6 (ten samý řídí i vysílačku GT3B), druhá část (kolem USB konektoru) je tzv. modul ST-Link, nebo-li náš potřebný programátor. Deska kitu je zhruba ve třetině profrézovaná. Pro naše potřeby bude nutné od sebe elektricky oddělit část programátoru (menší část desky) a část vývojového kitu (větší část desky). To se dá docílit dvěma způsoby:

Já zvolil druhý, definitivní způsob, dále ale samozřejmě popisuji obě možnosti, takže si můžete vybrat. Při vrtání se v programátoru (a vysílačce) doporučuji používat jako páječku alespoň obyčejné pájecí pero, trafopáječku pro tyto účely nepoužívejte! - jedná se o citlivou elektroniku.

Popis důležitých míst na vývojovém kitu STM8S
STM8S popis

Vývojový kit STM8S jako programátor

  1. Na desce kitu v ST-Link části najděte dvě propojky označené SB1 a SB2. Nachází se vedle profrézování, hned pod programovacím SWIM konektorem CN7 - viz obrázek.

    Umístění propojek SB1 a SB2 na desce programátoru ST-Link
    ST-Link propojky SB

    Tyto propojky vypadají jako rezistory, ve skutečnosti jde o tzv. nulové můstky - to jsou vlastně rezistory s nulovým odporem. Můstky páječkou rychle a důkladně prohřejte a špičkou páječky vystrčte. Pokud máte odsávačku, použijte ji.
  2. Při použití kitu máte dvě možnosti, jak napájet vysílačku:
    • V případě, že chcete vysílačku v průběhu práce s programátorem napájet z jejích vlastních baterek, musíte vyndat jumper (propojku) z konektoru JP1! Při práci s programátorem vysílačku zapnete běžným způsobem.
    • V případě, že chcete vysílačku v průběhu práce s programátorem napájet přímo z programátoru (a tedy z USB portu), jumper (propojku) na konektoru JP1 nastavte do polohy 5V (propojit špičky 2-3 konektoru JP1). V tomto případě nesmíte vysílačku v průběhu práce s programátorem zapínat!

Konektor JP1 - volba napětí pro napájení programovacího SWIM konektoru CN7
STM8S JP1

Samostatný ST-Link programátor

  1. Deska ST-Link (programovací modul) z STM8S Discovery kituProfrézování kitu jasně říká, jak se má kit rozdělit, abyste získali samotný programátor. Doporučil bych kit nelámat, ale raději obě části od sebe oddělit opatrným přeříznutím. Pro tento účel je vhodná tzv. modelářská pilka (zubatá žiletka), nebo ostrý zubatý nůž.
  2. Propojky SB1 a SB2 se v tomto případě nemusí odstraňovat.
  3. Oddělením získaný samostatný programátor lze bez úpravy použít pro programování vysílačky napájené pouze z jejích vlastních baterek - při práci s programátorem vysílačku zapnete běžným způsobem.
    Pokud byste chtěli vysílačku v průběhu práce s programátorem napájet přímo z programátoru (a tedy z USB portu), musíte provést úpravu dle obrázku - na programátoru zespoda očistit označené dva sousedící spoje a propojit je kapkou cínu. V tomto případě nesmíte vysílačku v průběhu práce s programátorem zapínat!

Úprava programátoru ST-Link pro napájení vysílačky z programátoru (USB, 5V)
ST-Link úprava

Pokud hodláte vysílačku v průběhu práce s programátorem napájet přímo z programátoru a tedy z USB portu, mějte na paměti, že její spotřeba přesahuje 100mA. Standardní USB port je schopen dodávat 500mA, což s velikou rezervou postačuje pro napájení vysílačky i programátoru. Lze se však setkat i s USB porty, zvl. na přenosných počítačích, které jsou proudově omezeny na 100mA, čehož zřejmým důsledkem bude nefunkčnost programátoru s připojenou vysílačkou. V tomto případě byste museli buďto programátor přepojit do standardního 500mA USB konektoru, nebo ze 100mA USB konektoru napájet pouze programátor a vysílačku z vlastních baterek.

Programovací kabel

Umístění SWIM programovacího konektoru na desce programátoru ST-LinkJistě vás také napadlo, že pro propojení vývojového kitu-programátoru s vysílačkou je potřeba nějaký kabel - budeme mu tedy říkat programovací. Ten se bude připojovat do programovacího SWIM konektoru CN7 na desce (části kitu) ST-Link. Zde trochu předbíhám, protože jeho provedení závisí na dvou faktorech: Z výše uvedených důvodů bude programovací kabel a jeho provedení včetně možných variant podrobněji popsán v části věnované úpravě vysílačky GT3B.

Další díl bude věnován instalaci potřebného softwarového balíku ST Toolset, který obsahuje programovací aplikaci ST Visual Programmer, včetně základního nastavení této aplikace.

- Fotografie - Michal Nováček, FlySky -


Tento dokument byl vytištěn ze stránek RC.305 na adrese http://rc.305.cz

© 2009 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah - uvedení autoři a zdroje