Představení vysílačky Flysky FS-GT3C

Autor: RC.305
Sekce: RC soupravy
Vydáno dne: 30.04.2012


Flysky FS-GT3CSlibované představení nové vysílačky Flysky FS-GT3C, nástupkyně populární Flysky FS-GT3B, je konečně tady! Připravil jsem pro vás popis a fotografie této čerstvé novinky, která je tak nová, že i mateřské stránky čínské firmy Flysky o ní zatím stále mlčí :) Pojďte se tedy se mnou podívat, jak nové gété tři céčko vypadá, jaké má parametry, zda přináší nějaká vylepšení či novinky oproti předchozímu typu GT3B a jaké z ní mám pocity.

Balení vysílačky

Vysílačka je dodávána v sympaticky malé krabici o rozměrech 20 x 18,5 x 13 cm. Uvnitř je vysílačka fixována pomocí kartonových vycpávek, které ji chrání před poškozením během transportu. Moje vysílačka byla zabalená ještě do bublinek a papírového obalu, nicméně na rozích krabice je vidět, že se s ní nejednalo zrovna v rukavičkách. Vysílačka však došla v naprostém pořádku:

Flysky FS-GT3C

Na zadní stěně krabice jsou vypsány parametry vysílačky stále i s chybou o vybavení DSC portem, který však vysílačka v samostatné formě s konektorem jack 3,5mm nemá:

Flysky FS-GT3C

Parametry vysílačky

Popis a ukázky vysílačky

Vysílačka GT3C je z hlediska kvality plastů a slícování vyrobena na slušné úrovni. S tímhle ovšem nebyl poblém ani u předchozích typů. Řekl bych ale, že oproti GT3B je opět vidět krok kupředu. Dále se podívejte, jak nafocená vysílačka vypadá z různých úhlů. Musím uznat, že opravdu nevypadá špatně a tato černo-oranžová barevná kombinace, na horní straně kolem displeje ve formě metalízy, jí hodně sluší. Pohled z pravé strany:

Flysky FS-GT3C

Pohled šikmo zepředu. Povšimněte si plastových výstupků pro položení vysílačky:

Flysky FS-GT3C

Pohled zepředu na vysílačku:

Flysky FS-GT3C

Pohled z levé strany, kde je umístěn USB nabíjecí konektor. Sklopená anténa je položena ve žlábku, takže není moc na ráně a nebál bych se nějaké možnosti jejího poškození třeba v tašce:

Flysky FS-GT3C

Pohled zezadu na výměnný hřbet rukojeti:

Flysky FS-GT3C

Na předchozích fotografiích jste si jistě všimli, že noha, spíše nožička vysílačky je hodně malá a vysílačka tak bude mít vysoký koeficient kácivosti ;). Navíc baterka v noze je lehounká, takže ke stabilitě vysílačky nijak nepřispívá. Konstruktéři Flysky si tohoto faktu jsou vědomi a vysílačka je v rozích čela nohy i horní přední části vybavena plastovými výstupky, na které se dá dosti stabilně položit. Tyto výstupky jsou dobře vidět na fotografii vysílačky zepředu, viz výše. Položená vysílačka:

Flysky FS-GT3C

Ovládací prvky a displej

Ovládací prvky jsou stejné jako u starší vysílačky GT3B a i podobně rozmístěné, pouze rolovací kolečko bylo nahrazeno typem s vertikální rotací:

Flysky FS-GT3C

Panýlek s hlavními ovládacími prvky - tohle vlastně známe z GT3B. Velmi podobné rozmístění, jen vertikálně překlopené, stejná funkce tlačítek. Mačkací rolovací kolečko má 24 poloh na jednu otočku oproti 30 u GT3B. Vpravo na dolním obrázku je vlevo od displeje vidět LED kontrolka nabíjení - při nabíjení svítí červeně, po skončení nabíjení zeleně, po odpojení nabíjecího kabelu nesvítí. Pod dvěma oranžovými špuntíky jsou schovány jediné dva vruty, které drží vrchní část (víko s průhledem pro displej) vysílačky:

Flysky FS-GT3C

Oko pro zavěšení vysílačky přes popruh na krk:

Flysky FS-GT3C

LCD displej je opět ten samý jako u GT3B, na rozdíl od ní je ale bíle podsvícený a svítí nějak takhle:

Flysky FS-GT3C

Výměnné hřbety rukojeti

Vysílačka má rukojeť připravenu pro možnost výměny hřbetní části rukojeti. K vysílačce jsou dodávány dva výměnné hřbety, jeden nižší (standardně nasazen) pro menší ruce a jeden vyšši pro větší ruce. Jsou zhotoveny ze silikonu oranžové barvy, zevnitř mají zámky, které zaklapnou do otvorů v rukojeti. Jak jsem zkoušel, výměnné hřbety drží na rukojeti výborně, jejich výměna je snadná a zámky sedí přesně:

Flysky FS-GT3C

Porovnání obou výměnných hřbetů:

Flysky FS-GT3C

Pohled do vnitřku na zámky výměnného hřbetu:

Flysky FS-GT3C

Přijímač, akumulátor, USB

Dodávaný malý přijímač je klasika tříkanálový typ GR3C s možností nastavení failsafe. Vlastně je to můj první Flysky originál ;), dosud jsem měl jeho rebrandy (přelepy) od Hobby Kingu, Eurgle nebo Ansmannu:

Flysky FS-GR3C

Standardním příslušenstvím pak je párovací propojka s kolíčkem pro nastavení failsafe a anténní brčko:

Flysky FS-GT3C

Akumulátor typu LiPo je v provedení 1S o napětí 3,7V, rozměru 60 x 38 x 8 mm, hmotnosti 25 g a kapacitě 800 mAh, což opravdu není mnoho. Je to tak sotva na jednu víkendovou akci se silně odřenýma ušiskama. 1300 mAh akumulátor, co dostal s vysílačkou na testování losikid, se tedy nekoná. Buďto tedy bude ten větší akumulátor nabízen separátně, nebo bude třeba se rozhlédnout po internetu a najít nějaký vhodný a pasující typ s nějakou lepší kapacitou:

Flysky FS-B800
Flysky FS-B800

Pohled na prázdný prostor pro uložení akumulátoru s vykukujícím napájecím konektorem. Akumulátor je schován pod posuvnou krytkou:

Flysky FS-GT3C

Pohled na zasunutý akumulátor:

Flysky FS-GT3C

Detail USB konektoru, který zde slouží pouze pro nabíjení akumulátoru vysílačky. Vpravo běžný USB kabel, zde dodávaný jako nabíjecí, se standardním USB konektorem na straně jedné a miniUSB konektorem na straně druhé:

Flysky FS-GT3C
Flysky FS-GT3C

Volant vysílačky

Volant je uprostřed dosti netradičně vybaven vypínačem vysílačky. Toto řešení má za následek fakt, že nejde použít kolo volantu od jiného výrobce (pokud se nějaký neobjeví). Tlačítko vypínače má přiměřený chod a nijak nevyčnívá nad povrch volantu, takže se myslím netřeba příliš bát možnosti náhodného zapnutí třeba v tašce. Po vyšroubování dvou inbusů je možné volant sejmout i s jeho ramenem. Na detailu vidíte konektor volantu:

Flysky FS-GT3C
Flysky FS-GT3C

Sejmutý volant s ploškami protikusu konektoru volantu:

Flysky FS-GT3C

Uvnitř se nachází dvě malinké destičky s konektory, které sdružují připojení potenciometru volantu a vypínače vysílačky:

Flysky FS-GT3C

Uprostřed fotografie si všimněte viditelné části ložiska, ve kterém je osa volantu uložena. Osou volantu je tažen kablík vypínače vysílačky, je vidět část rudého vodiče. Zde bych se pozastavil, protože tohle řešení se mi tedy moc nelíbí. Otázkou totiž je, zda nemůže po nějaké době dojít minimálně k poškození kablíku vypínače od častého otáčení volantu. Ona ta dráha pohybu kablíku není nějaká velká, ale přeci jen...:

Flysky FS-GT3C

Elektronika vysílačky

Nyní se podíváme na vnitřnosti vysílačky. Nejdřív vyšroubujeme vruty, které se nachází pod oranžovými špuntíky na vrchní straně (víku) vysílačky. Pak stačí opatrně nehtem objet zadní polovinu víka v dělící rovině a lehce tlačit k rozpojení plastových zámků, mně to šlo docela jednoduše. Po sejmutí vrchního krytu zjistíme, že deska elektroniky včetně antény, displeje a vrchních ovládacích prvků je komplet přidělaná k víku, což zjednodušuje montáž i demontáž a nemusíme se bát, že ulomíme kablík antény. Zde je pohled do nitra těla vysílačky:

Flysky FS-GT3C

Takto vypadá deska elektroniky vysílačky. Opět rozdíl oproti vzorku, který měl losikid k dispozici - u něj byly obvody vf modulu 2,4 GHz osazeny přímo na desce; zde je použita stíněná subdestička:

Flysky FS-GT3C

Detail subdestičky vf modulu s izolační krytkou:

Flysky FS-GT3C

Na této fotografii se nachází výřez desky elektroniky (pravá část desky) s jejím srdcem, procesorem STM. Úplně vpravo se nachází čtyři pájecí body programovacího SWIM rozhraní. Jeho popis chystám do dalšího článku, ať to tu zbytečně nenatahuji:

Flysky FS-GT3C

Srovnání a cena

Závěrem nabízím fotografii, kde můžete alespoň trochu porovnat vysílačky Hobby King HK-GT3B, Ansmann W6 a novou Flysky GT3C postavené u sebe:

Flysky FS-GT3C

GT3C je z nich nejmenší, nejlehčí a taky nejhezčí ;) Ovládací prvky jsou prakticky shodné, takže není problém s přechodem ze starší GT3B na novější typ. Chod ovládacích prvků je totožný s těmi u GT3B. Vyšší výměnný hřbet rukojeti by měl pomoci lidem s větší rukou či delšími prsty. Jak jsem již zmínil, stabilita vysílačky je díky malé noze a lehkému akumulátoru špatná, je potřeba dobře vybírat místo, kam vysílačku postavit, nebo jí raději položit na přední výstupky. Na druhou stranu je nízká váha vysílačky velmi příjemná, zvláště při delších akcích bude asi ruka méně unavená - rozdíl oproti použití třeba 8 ks AA akumulátorů u GT3B je skoro čtvrt kila.

Vysílačku jsem zakoupil na e-shopu WowRcModel za cca 60,- USD včetně dopravy (free shipping). Domu mi přišla za 10 dní, což je velmi pěkný čas. Chtěl bych upozornit i na příznivé ceny dalších Flysky vysílaček - GT2 za 28,50 USD a GT3B za 46,- USD, opět včetně dopravy.

Připravuji brzké pokračování, ve kterém se podívám na originální firmware, zda má stále stejné chyby jako u GT3B či ne. Bude obsahovat i zapojení programovacího SWIM konektoru a případné tipy či další zkušenosti s touto vysílačkou.

Dostupná barevná provedení vysílačky - oranžová, stříbrná, šedá a zelená:

Flysky FS-GT3C
Flysky FS-GT3C zelená

- Fotografie - Michal Nováček, FlySky, HobbyPartz -


Tento dokument byl vytištěn ze stránek RC.305 na adrese http://rc.305.cz

© 2009 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah - uvedení autoři a zdroje