Univerzální šroubovák a výstružník Turnigy z Hobbykingu

Autor: RC.305
Sekce: Domácí dílna
Vydáno dne: 31.12.2012


Univerzální šroubovák a výstružník Turnigy z Hobby KinguNebudu zapírat, že pro tento článek jsem našel inspiraci na Richardových stránkách. Ono i nářadí tak nějak patří k tomu našemu koníčku ;) a jakákoliv informace, dojem a zkušenost s jeho používáním je dle mého vítána. Shodou okolností i já jsem před časem zakoupil na Hobbykingu stejný univerzální šroubovák prodávaný pod značkou Turnigy, jaký popisuje Richard. Vedle toho již dlouhou dobu používám Turnigy výstružník a oba nástroje vám v tomto článku představím.

Turnigy 6 in 1 Multi Tool - univerzální šroubovák

Richard to na svých stránkách shrnul stručně a pěkně: "Jako velký příznivce expedic a trialu je potřeba mít u sebe alespoň to základní nářadí na opravu auta v terénu. Nemusím vysvětlovat, že čím méně nářadí se táhne, tím více místa zbude na svačinu :D Na Hobbykingu jsem za směšných 7$ zakoupil univerzální šroubovák. V jeho rukojeti se ukrývá 6 trnů, na kterých najdeme inbus 1,5 mm, 2 mm, 2,5 mm, 3 mm, křížový a plochý šroubovák. Špička kovové rukojeti je opatřena magnetem, takže nemusíme mít strach, že nám budou nástavce vypadávat. Nejsem odborník na slitiny, ale nástavce se tváří odolně, zatím bez nejmenšího problému nebo poškození." I to je můj názor na tento univerzální šroubovák - nezabere moc místa a měl by postačit na občasné použití v terénu.

Rukojeť šroubováku tedy slouží jako zásobník pro uložení nástavců. Nástavce jsou v rukojeti fixovány pomocí šroubovací čepičky; ta slouží i k aretaci právě používaného nástavce. Nástavce lze vysunout za zesílenou část pomocí bříška prstu.

Univerzální šroubovák v celé kráse:

Turnigy 6 in 1 Multi Tool
Šroubovák s nasazeným nástavcem:
Turnigy 6 in 1 Multi Tool

Co se týče odolnosti nástavců, to ukáže až delší užívání. Nářadí čínského původu nemá obvykle nejlepší pověst kvůli nižší nebo kolísavé kvalitě použitých materiálů. I podle diskuze na produktové stránce to vypadá, že některá várka univerzálních šroubováků byla zřejmě horší než jiná - je tam pár stížností na olamování křížového šroubováku a nejmenšího 1,5 mm inbusu. Prostě se uvidí - těch pár šroubků, co jsem se šroubovákem povolil / utáhl nemůže zatím vypovídat nic o odolnosti nástavců, jen že se zatím nic neulomilo a nejsou viditelně poškozené. Je to prostě na vás, jestli koupi tohoto šroubováku risknete.

Odšroubovaná čepička a nástavce v rukojeti:

Turnigy 6 in 1 Multi Tool
Kompletní sada nástavců:
Turnigy 6 in 1 Multi Tool

Vlastnosti:
Délka - 124 mm složený, 188 mm s nástavcem
Průměr - 22 mm
Nástavce - 6 ks, plochý 3,5 mm / křížový Philips / inbus (hex) 1,5; 2; 2,5; 3 mm
Materiál - ocel (nástavce), dural (rukojeť)
Hmotnost - 115 g

Univerzální šroubovák najdete na Hobbykingu zde. Aktuální cena je cca 7,5 USD.

Turnigy Knife Edge Reamer 0.5 - 16 mm - výstružník

U tohoto výstružníku je špatně uveden maximální průměr díry, jíž je s ním možné vykroužit. Maximální průměr kroužené díry není 22 mm, to je průměr tělesa výstružníku, ale 16 mm. Výstružník je určen primárně k dělání otvorů do lexanových karosérií. Kromě původního účelu výstružník již déle jak dva roky používám kdykoliv, když potřebuji v jakémkoliv tenčím plastu udělat díru (a jsem líný vytáhnout vrtačku...).

Turnigy Knife Edge Reamer

Výstružník se skládá z centrálního duralového bloku se závity na obou koncích, do kterého je vsazen břit, a šroubovacího krytu. Břit je v bloku uchycen pomocí inbusového šroubku. Kryt v klidu chrání břit, po našroubování na volný konec pak zastupuje rukojeť.

Turnigy Knife Edge Reamer
Výstružník s našroubovanou rukojetí:
Turnigy Knife Edge Reamer

Vlastnosti:
Délka - 112 mm složený, 157 mm s rukojetí
Průměr - 22 mm
Břit - konus průměr 0,5 až 16 mm, délka 45 mm, dvě čepele
Materiál - ocel (břit), dural (rukojeť)
Hmotnost - 84 g

Výstružník 0,5 - 16 mm najdete na Hobbykingu zde. Aktuální cena je 5 USD.

- Fotografie - Michal Nováček, Hobbyking -


Tento dokument byl vytištěn ze stránek RC.305 na adrese http://rc.305.cz

© 2009 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah - uvedení autoři a zdroje