Twin Hammers na odpis - poslední šance k záchraně

Autor: RC.305
Sekce: Magazín
Vydáno dne: 22.03.2013


Twin Hammers na odpis - poslední šance k záchraněNe, příznivci RC vozítka Twin Hammers od Vaterry se opravdu nemusí bát, že by výrobce chtěl zaříznout jeho prodej. Dovolil jsem si pouze mírně bulvární titulek ;), který poukazuje na souvislost názvu automodelu od Vaterry a jednoho velmi populárního offroadového závodu pořádaného v USA, známého pod názvem King of the Hammers. Tuto souvislost jsem už ostatně dříve zmínil v článku s představením Vaterry Twin Hammers. Jednou za čas si dovolím vybočit z RC automodelářské tématiky a přinést nějakou zajímavost z jiného, byť dosti blízkého soudku - a to je i tento případ.

Autor: Agustin Jimenez - Originální článek "Last Chance To Save The Hammers - Johnson Valley Threatened By Closure" najdete na stránkách Four Wheeler.

King of the Hammers

V USA, konkrétně v Kalifornii, se každý rok v únoru koná jeden z nejobtížnějších závodů rock-racerů, King of the Hammers. Účastní se ho velký počet závodníků a závod je provázen i velkým zájmem fanoušků. Trať dlouhá 165 mil je vedena přes Johnsonovo údolí v Mohavské poušti. Tato oblast spadá do Johnson Valley Off-Highway Vehicle (OHV) Recreation Area. Obě nejtěžší etapy závodu, Jackhammer a Sledgehammer, známé pod společným názvem Twin Hammers, se nachází právě v této oblasti. A právě oblast Johnsonova údolí se stala jablkem sváru mezi americkými příznivci automobilismu zastoupených organizací SEMA Action Network (SAN) a americkou armádou, konkrétně U.S. Marine Corps.

King of the Hammers

SEMA Action Network (dále jen SAN) se nyní aktivně podílí na zachování oblasti Johnson Valley Off-Highway Vehicle (OHV) Recreation Area i pro další generace příznivců terénních vozidel. U.S. Marine Corps totiž hodlají rozšířit svou základnu v Twentynine Palms mimo jiné i směrem do Johnsonova údolí za účelem každoročního provádění rozsáhlých dvouměsíčních vojenských cvičení. SAN dosáhl toho, že byl přijat kongresový dodatek k t. zv. 2013 National Defense Authorization Act (federální zákon specifikující rozpočet a výdaje amerického ministerstva obrany na rok 2013), který mariňákům ukládá prozkoumat alternativní možnosti s cílem sdílet dotčenou oblast s OHV komunitou bez potřeby převodu pozemků do rukou armády. Bohužel, U.S. Marine Corps nyní vydali studii, která říká, že žádná alternativa neexistuje.

King of the Hammers

Mariňáci plánují převzít 147 000 akrů (1 akr = cca 0,41 ha) Johnsonova údolí, které je zatím ve vlastnictví Bureau of Land Management (BLM je federální agentura spravující veřejné pozemky a přírodní bohatství USA). Téměř 104 000 akrů z uvedeného množství budou trvale nepřístupné pro veřejnost, zatímco zbytek 43 000 akrů obsahující i Hammers by fungoval ve smíšeném režimu, pro veřejnost i armádu. Tady však hrozí nebezpečí, že i tato oblast bude v budoucnu nakonec zcela uzavřena pro veřejnost, protože se nedá časem vyloučit náhodný výskyt munice z ostrých cvičných střeleb, čímž se oblast stane pro veřejnost nebezpečnou. Armáda chce požádat o převod pozemků v oblasti při nejbližší příležitosti, což je schvalování National Defense Authorization Act v roce 2014.

King of the Hammers mapa

Boj o záchranu Johnsonova údolí ale není u konce. OHV komunita podala petici do Bílého domu se svým návrhem řešení situace. Právě pomoc SANu byla důležitá při získání 25 000 podpisů nutných proto, aby americká administrativa byla povinna odpovědět do dvou týdnů. OHV komunita nyní očekává odpověď z Bílého domu.

SAN bude i nadále lobovat v Kongresu za zachování Johnsonova údolí ve vlastnictví BLM a za prosazení návrhu speciálních povolenek pro U.S. Marines pro časově omezené využití oblasti s vyloučením ostrých střeleb.

SEMA Action Network (SAN)

Odkazy

- Fotografie, obrázky - Ultra4 Racing - Will Wissman, SIRMarion -


Tento dokument byl vytištěn ze stránek RC.305 na adrese http://rc.305.cz

© 2009 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah - uvedení autoři a zdroje