Připojení navijáku k bezdrátovému ovladači 433MHz s modulem výstupů

Autor: RC.305
Sekce: Doplňkové ovládání
Vydáno dne: 26.11.2013


Připojení navijáku k bezdrátovému ovladači 433MHzJednoho potěší, když zjistí, že jeho výplody někdo čte a semtam podle nich i něco postaví. Jistý kolega modelář si podle mého článku postavil modul výstupů pro 433MHz bezdrátový ovladač. Následně se na mne obrátil s problémem, jestli a jak lze k tomuto modulu připojit naviják a hlavně jak zajistit jeho otáčení oběma směry. S ohledem na jednoduchost zapojení a co nejméně práce pro kolegu modeláře nastal ten správný čas pro použití nesmrtelné elektronické součástky - relé.

Vedle výše uvedeného odkazu týkajícího se modulu výstupů pro 433MHz bezdrátový ovladač ještě připomínám článek 433MHz čtyřkanálový bezdrátový ovladač. Oba články spolu úzce souvisí, jelikož použitý ovladač-klíčenka s přijímačem je laciný, stále k dostání a modul výstupů s integrovaným budičem ULN2803A je ušitý přímo pro něj. Ovladač s přijímačem a modulem výstupů se dá použít jako doplněk volantové vysílačky s omezeným počtem kanálů, například pro ovládání světel, houkačky, sirény a podobných doplňků určených pro RC modely aut.

Ovladač-klíčenka 433MHz - podrobný popis, technické údaje a kde koupit najdete v odkazovaném článku:

433MHz čtyřkanálový bezdrátový ovladač

Připojení navijáku k modulu výstupů

Původní idea o připojení motoru navijáku přímo k modulu výstupů není možná. Jeden výstup modulu (celkem 8) snese maximální proud 0,5A, což je pro naviják málo. Sice mi nebyl sdělen konkrétní typ navijáku, ale počítal jsem s něčím takovým jako naviják 3Racing. Ten si klidně nějakou tu ampéru v zátěži cucne. Výstupy se sice dají zapojovat paralelně a poskytnou tak vyšší proud, ale tím by se jednak omezil počet samostatných výstupů, druhak jsou všechny výstupy jednotně polarizovány - spínají zátěž vůči plusu napájení. Také se musí nějak vyřešit přepínání smyslu otáčení navijáku. Čistě elektronické řešení (s dalšími polovodiči) jsem nakonec zavrhl, protože celé to lze elegantně a hlavně jednoduše vyřešit pomocí dvou relé.

Přijímač 433MHz s modulem výstupů - popis a další údaje opět najdete v příslušném článku:

VBO1

Schéma zapojení

Níže uvedené schéma je převzaté z článku o modulu výstupů pro 433MHz bezdrátový ovladač. Fialově je zakresleno, co je potřeba přidat a zapojit pro ovládání navijáku:
VBO1 - připojení navijáku
Názorné schéma propojení relátek s modulem výstupů a navijákem. Relé jsou zakreslena při pohledu zespoda:
VBO1 - připojení navijáku

Popis funkce

Použitý ovladač-klíčenka s přijímačem a modulem výstupů funguje tak, že jedním stisknutím tlačítka na ovladači se aktivuje příslušný výstup a dalším stisknutím téhož tlačítka se vypne. V klidu jsou oba póly motoru navijáku spojeny přes kontakty relé "a" (relé A) a "b" (relé B) na mínus; oba póly jsou tedy na stejném potenciálu a motor se netočí. Stiskem tlačítka A na ovladači se aktivuje výstup A2 ("stáhne" k mínusu), ke kterému je z plusu napájení připojeno relé A. Tím se kontakt relé "a" přepne na plus napájení, kontakt "b" je stále na mínusu, motor se začne točit jedním směrem. Dalším stiskem tlačítka A se kontakt "a" vrátí do klidové polohy, motor se přestane točit.

Stiskem tlačítka B na ovladači se aktivuje výstup B, ke kterému je připojeno relé B. Tím se kontakt relé "b" přepne na plus napájení, kontakt "a" je stále na mínusu, motor se začne točit druhým směrem. Dalším stiskem tlačítka B se kontakt "b" vrátí do klidové polohy, motor se netočí. Pokud by se náhodou současně stiskly tlačítka A i B, kontakty relé "a" a "b" přepnou oba póly motoru k plusu (na stejný potenciál), takže motor se netočí.

Nožičku č. 10 integrovaného budiče ULN2803A je potřeba připojit na plus napájení modulu výstupů dle schématu - tím se připojí v budiči integrované ochranné diody, které pak pracují ve funkci ochrany výstupů budiče před účinky spínání induktivní zátěže (relé).

Napájení motoru navijáku připojte nejlépe přímo na baterku (max. 6čl. NiMH nebo 2S LiPo). Pokud vlastníte nějaký silný externí BEC 5V/6V, lze ho k napájení motoru navijáku také použít.

Použité součástky

Pro realizaci potřebujete (kromě ovladače-klíčenky/přijímače 433MHz a modulu výstupů) dvě stejná relé. Pokud nějaká vhodná nemáte v šuplíku, můžete je zakoupit například v GME nebo GES.

Potřebné parametry relé:
- napájecí napětí cívky relé podle toho, z čeho napájíte modul výstupů, tedy 5 nebo 6V
- co nejvyšší odpor cívky relé (čím vyšší, tím menší spotřeba)
- 1x přepínací kontakt dimenzovaný na 3 až 5A (s rezervou)

Na GME jsem našel například tato relé - pro 5V RELEM3S05T, pro 6V RELEM3S06T. Při jmenovitém napájecím napětí mají přijatelnou spotřebu - 5V relé 40mA, 6V relé 33mA, 1x přepínací kontakt 5A, vcelku příjemné rozměry 16x11x12 mm (DxŠxV). Cena cca 22,- Kč/ks. U relé jsou ke stažení katalogové listy s technickými údaji a hlavně zapojením špiček (kontaktů).

Relé RELEM3S05T

Tipy pro ovládání navijáku

Modul výstupů má s ohledem na možnosti ovladače-klíčenky/přijímače 433MHz čtyři nezávislé výstupy - zdvojený výstup A1/A2, B, C a zdvojený D1/D2. Obě relé můžete připojit podle libosti, např. na B a C, C a D1, atd., prostě jak vám to bude vyhovovat. Ovládání navijáku vám tedy vždy zabere dva výstupy, další dva vám zbydou pro jiné účely, například pro ovládání světýlek.

- Fotografie, obrázky - Michal Nováček -


Tento dokument byl vytištěn ze stránek RC.305 na adrese http://rc.305.cz

© 2009 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah - uvedení autoři a zdroje