Světelný had Richarda Tomečka

Autor: RC.305
Sekce: Světelné moduly
Vydáno dne: 09.01.2015


Světelný had Richarda TomečkaObčas k sobě přebírám zajímavé články nebo informace ze stránek MojeModely.cz Richarda Tomečka. Richard se nám na poněkud delší dobu odmlčel, což bylo ale způsobeno tím, že zcela propadl kouzlu své čtrnáctinové Scanie (Ukázka). Dalším důvodem pak bylo, že se delší dobu věnoval vývoji a testování modulu Světelného hada, na který se v tomto článku Richardovými slovy blížeji podíváme.

Autor: Richard Tomeček - Originální článek najdete na stránkách Moje RC modely. Redakčně lehce upraveno.

Už dva roky jsem šťastným majitelem modelu kamionu 1/14. Krom úžasného požitku z ježdění mě baví neustálé upravování a vylepšování modelu. Jednoho dne za mnou přišel kolega "kamioňák" s žádostí o nějaká blikátka do přední masky. Docela dlouho jsem pátral na internetu, zda už něco takového existuje a bohužel, nenašel jsem nic použitelného. Buď to byla jednoúčelová záležitost, nebo to bylo cenově mimo hranice zdravého rozumu. No a protože to bylo zrovna v době, kdy jsem si doma pohrával s platformou Arduino, výsledek na sebe nedal dlouho čekat.

Zadání bylo jasné - co nejmenší rozměry, možnost napájení z přijímače, minimum práce s LED diodama, několik režimů blikání a samozřejmě cenově dostupné. To vše se mi (doufám) podařilo splnit a ještě něco k tomu.

Světelný had Richarda Tomečka
Světelný had Richarda Tomečka

Ke stažení je také program (3MB), který názorně zobrazuje jednotlivé programy Světelného hada.

Světelný had Richarda Tomečka

Popis elektroniky

1) Svorkovnice pro napájení modulu
2) Potenciometr pro nastavení rychlosti blikání
3) Tlačítko pro změnu programu
4) Konektor pro napájení z přijímače
5) Otvory pro uchycení modulu
6) Řídící elektronika
7) Svorkovnice pro připojení LED diod

Světelný had Richarda Tomečka

Co to umí

Modul Světelný had slouží k přímému zapojení až 8 LED diod. Kolega "kamioňák" není moc zdatný v elektronice, takže musely odpadnout výpočty předřadných odporů, LED diody se připojují přímo k elektronice. Po připojení napájecího napětí se diody rozblikají podle zvoleného programu. V současné době je v modulu 10 programů blikání, které můžete jednoduše měnit stiskem tlačítka (3). Modul si pamatuje zvolený program i po výpadku napájení, takže při novém startu Světelného hada se spustí ten samý program. U každého programu je možné měnit rychlost blikání. K tomu slouží potenciometr (2), umístěný hned vedle tlačítka pro změnu programu (3). Otáčením potenciometru po směru hodinových ručiček se rychlost blikání zvyšuje, otočením na opačnou stranu dojde ke zpomalení.

Zapojení

Modul Světelného hada je možné napájet dvojím způsobem. Přivedením napájecího napětí na svorkovnici (1), kde je možné použít stejnosměrné napětí v rozmezí 4-9 V. Druhou možností napájení je možnost použít volného kanálu přijímače, který se zapojí do konektoru (4). Modul je chráněný proti přepólování, přesto dbejte správnému zapojení napájení.

Na svorkovnici (7) se připojí LED diody. Plus pól každé diody zapojíte do pozice 1-8. Není nutné obsadit všechny pozice, ani nemusíte dodržet přesné pořadí. Můžete například zapojit jen výstupy 1-4 nebo třeba výstupy 1,2,3,5,8. Poté je potřeba zapojit mínus póly LED diod. Tady se použijí pozice „A“ nebo „B“ stejné svorkovnice a to podle toho, jaké barvy jsou Vaše LED diody. Pozice „A“ je určena pro diody s napětím 2V (červená, žlutá, oranžová), pozice „B“ pro diody s napětím 3,3V (zelená, bílá, modrá, růžová, fialová). Pro všechny LED diody se použije jeden společný mínus pól na svorkovnici. Pokud chcete snížit intenzitu svícení, není problém použít předřadný odpor, buď ke každé diodě nebo jeden společný na mínus pól.

Program KnightRider

V následující tabulce je zobrazen jeden z programů Světelného hada. Jednotlivé křížky v tabulce znázorňují rozsvícenou LED diodu v čase. Pokud si nakreslíte stejnou tabulku s vlastním programem, stačí tabulku zaslat a nebude vůbec složité program přidat do Světelného hada. Čas 1-17 v tabulce není vůbec směrodatný. Je jen na Vás, v jakém časovém intervalu se bude program opakovat a jak budou LED blikat.

Světelný had Richarda Tomečka

Světelný had je vyrobený pro zpestření našich modelů. Abych dostal náklady na výrobu co nejníže, nakoupil jsem součástky ve velkém množství. Pokud by měl někdo zájem o modul Světelného hada, je k dispozici za cenu 350,- Kč + poštovné, stačí jen napsat. V případě zájmu můžu dodat i potřebný počet LED diod v různých barvách o průměru 3mm a 5mm.

Technické údaje

Rozměr DPS - 37x37x17 mm (DxŠxV)
Váha - cca 14g
Napájení - 4-9Vss
Parametry LED výstupů - 8x 2-3V/20mA

Ukázkové video

- Fotografie - MojeModely.cz -


Tento dokument byl vytištěn ze stránek RC.305 na adrese http://rc.305.cz

© 2009 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah - uvedení autoři a zdroje