USB měřič KCX-017

Autor: RC.305
Sekce: Elektronika
Vydáno dne: 08.05.2015


USB měřič KCX-017Občas je dobré vědět, jakou spotřebu má libovolné USB zařízení. Může se jednat například o periferii připojenou k USB portu počítače, mobilní telefon spojený s USB nabíječkou nebo nějaký RC model či vysílačku nabíjené z USB. Při takovém měření můžete použít USB redukci a multimetr, nebo jednoduchý USB měřáček, jichž je na Ebayi a mnoha dalších čínských eshopech slušný výběr. V tomto článku se podíváme na USB měřič KCX-017, který jsem zakoupil na Banggoodu.

Vycházím z toho, že při těchto měřeních jde spíše o zjištění orientačních hodnot napětí a proudu, abychom byli tak říkajíc v obraze. Nějaká speciální USB redukce spojená s dobrým multimetrem bude samozřejmě přesnější, ale podle testů dostupných na internetu mají USB měřiče v mnoha případech přesnost dostatečnou. Jejich použití je pak o mnoho jednodušší, ve srovnání s poněkud neohrabanou kombinací měřící USB redukce, multimetru a měřících šňůr.

Představení USB měřiče KCX-017

USB měřič KCX-017 jsem obdržel zabalený v podlouhlé průhledné plastové krabičce, která evidentně i podle popisek patří k jinému výrobku, což však nevadí:

USB měřič KCX-017

Tělo měřiče je tvořeno nevelkou bílou plastovou krabičkou, která ukrývá vlastní elektroniku. Na vrchní straně krabičky se nachází relativně malý, ale dobře čitelný bílomodrý LCD displej. Vedle displeje je ovládací tlačítko, kterým se vybírá jedna z deseti pamětí pro změřenou dodanou/odebranou kapacitu. Na jedné straně je měřič opatřen kablíkem se standardním USB konektorem typu samec o celkové délce 16cm a jedním průchozím mikroUSB konektorem typu samice:

USB měřič KCX-017

Druhý průchozí USB konektor typu samice standardní velikosti se nachází na straně druhé:

USB měřič KCX-017

Spodní část USB měřáku je opatřena popisem se základními technickými údaji:

USB měřič KCX-017

Displej zobrazuje nádledující hodnoty - napětí ve V, proud v A, dodanou/odebranou kapacitu v mAh a číslo aktuální paměti pro změřenou dodanou/odebranou kapacitu:

USB měřič KCX-017

Displej též indikuje podpětí (méně než 4,7V) nebo přepětí (více než 5,3V) na měřeném USB portu - displej začne s jistým zpožděním blikat.

Ovládací tlačítko má více funkcí:

Je to poněkud kostrbaté a fukce paměti je dle mého vcelku zbytečná, ale kdo by si rád uložil pár naměřených hodnot (dodanou/odebranou kapacitu), má možnost.

Technické údaje USB měřiče KCX-017

- Displej ....... LCD, dvouřádkový
- Vstupní napětí ....... 3-7V
- Měřený proud ....... 50-3500mA
- Rozsah měřené kapacity ....... 0-19999mAh
- Indikace podpětí USB ....... <=4,7V
- Indikace přepětí USB ....... >=5,3V
- Přesnost měření napětí ....... 40mV v rozsahu 3-6V
- Přesnost měření proudu ....... 20mA v rozsahu 0-3A
- Vnitřní odpor měřáku ....... 0,16Ohm
- Vlastní spotřeba měřáku ....... 6,5mA
- Rozměry ....... 60x28x15 mm (DxŠxV)
- Hmotnost ....... cca 28g

Ukázka použití USB měřiče KCX-017

Měření proudu a dodané kapacity při nabíjení akumulátoru v RC vysílačce Flysky FS-GT3C:

USB měřič KCX-017

Měření proudu a dodané kapacity při nabíjení malého LiPo akumulátoru pomocí USB nabíječky:

USB měřič KCX-017

USB měřič je možné samozřejmě použít k měření jak dodané, tak i odebrané kapacity. K tomuto účelu je možné zakoupit pasívní USB zátěž s přepínatelným proudem 1 a 2A za cenu do 2,- USD i s dopravou.

USB zátěž 1A/2A

Odkazy

Výrobce je dobře schovaný někde v Číně, nabízím tedy odkaz na prodejce Banggood - Kcx-017 LCD USB Voltage Current Detector Power Tester

Manuál není k dispozici, ale použití měřiče je tak jednoduché, že není potřeba. Popis funkce ovládacího tlačítka najdete výše v textu.

Cena měřiče KCX-017 na Banggoodu je 5,- USD i s dopravou při zaslání z čínského skladu.

Tak jako v případě nabíječky Nitecore Digicharger D4, i v případě USB měřiče KCX-017 jsem využil dánských stránek Lygte-info.dk, ze kterých jsem čerpal některé technické údaje. Najdete zde slušný test nejen tohoto typu, ale i dalších USB měřičů, pokud byste si chtěli vybrat nějaký jiný.

- Zdroj - Lygte-info.dk -

- Fotografie, obrázky - Banggood.com -


Tento dokument byl vytištěn ze stránek RC.305 na adrese http://rc.305.cz

© 2009 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah - uvedení autoři a zdroje