Optoizolátor DSYS MDOP1

Autor: RC.305
Sekce: Elektronika
Vydáno dne: 06.06.2015


Optoizolátor DSYS MDOP1Optoizolátor MDOP1 od známého brněnského výrobce modelářské elektroniky DSYS slouží k optickému oddělení řízení serv a stejnosměrných nebo střídavých regulátorů. Použití najde v RC modelech a maketách všude tam, kde je potřeba potlačit škodlivé elektrické rušení vznikající proudovými špičkami a interferencemi s jinými signály.

Zdroje rušení v RC modelu

Předpokladem bezproblémové funkce modelářské elektroniky je výběr odpovídajících komponent a jejich správné zapojení. Nedbalost nebo podcenění vlastního provedení pak často vyústí v problémy, které se projevují náhodnými nebo trvalými poruchami či úplným znemožněním funkce elektroniky. Mezi časté chyby patří zejména:

Přes veškerou péči věnovanou správnému zapojení elektroniky je však možné, že se projeví něco, čemu se dá říkat "duch ve stroji" ;) Nejen v tomto případě, ale i u bezproblémových zapojení čistě pro jistotu, lze použít optoizolátor, který elektronicky zcela oddělí jednotlivé obvody.

Optoizolátor DSYS MDOP1

Optoizolátor MDOP1 je dodáván v antistatickém plastovém sáčku, který kromě vlastního optoizolátoru obsahuje i návod k použití:

Optoizolátor DSYS MDOP1

Optoizolátor je tvořen malou destičkou plošných spojů s elektronikou, zasmrštěnou v průhledné bužírce. Na destičce se nachází 3-pinový konektor typu samec, do kterého se připojuje oddělovaný obvod. Z destičky vede kablík, opatřený na konci klasickým modelářským 3-pinovým konektorem typu samice, kterým se optoizolátor obvykle připojuje do příslušného kanálu přijímače. Pohled na optoizolátor z obou stran:

Optoizolátor DSYS MDOP1

Optoizolátor DSYS MDOP1

Vnitřní zapojení optoizolátoru MDOP1:

Optoizolátor DSYS MDOP1

Kromě vlastní funkce oddělení obvodů (řízení, serva, regulátory) má nejen tento optoizolátor obvykle i pozitivní vliv na zlepšení odezvy řízení motoru nebo chodu servopohonů, snižuje cukání (chvění) servopohonů, zvyšuje elektronickou odolnost modelu, omezuje snižování citlivosti RC přijímače, potlačuje přepěťové nebo proudové špičky v napájení a obnovuje napěťovou úroveň impulzů.

Typické zapojení optoizolátoru MDOP1:

Optoizolátor DSYS MDOP1

Technické údaje

Napájecí napětí ....... 5V (3 až 8V)
Spotřeba vstup/výstup ....... 1mA/1mA
Rozměry ....... destička elektroniky 23x12x6 mm, celková délka přes konektory 95mm
Hmotnost ....... 2,3g

Odkazy

Produktová stránka výrobce - MDOP1 - optické oddělení řízení serv, DC nebo AC regulátorů

Návod ke stažení - MDOP1 - Optoizolátor řízení modelářské elektroniky

Optoizolátor DSYS MDOP1 je aktuálně nabízen za cenu 99,- Kč (bez dopravy).

- Fotografie, obrázky - Michal Nováček, DSYS -


Tento dokument byl vytištěn ze stránek RC.305 na adrese http://rc.305.cz

© 2009 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah - uvedení autoři a zdroje