Traxxas kupuje HPI - pověsti a realita

Autor: RC.305
Sekce: Magazín
Vydáno dne: 15.05.2016


Traxxas kupuje HPI - pověsti a realitaJiž pár měsíců hýbou modelářským světem zatím nepotvrzené zprávy, že známý modelářský výrobce Traxxas koupí (nebo koupil) další populární značku HPI. Zatím platí, že čím více spekulací, tím méně relevantních informací, nehledě na to, že mnohé diskuze se obvykle zvrhávají v souboj příznivců obou značek. Ale protože se něco děje a abych přispěl k obecnému zmatku ;), dal jsem dohromady přehled jistých událostí, které s celou kauzou mohou souviset, ale také nemusí...

Logo HPI

HPI Racing HQ, Foothill Ranch, CA

Tu a tam jsem během svých toulek internetem narážel na různé střípky informací, které tak či onak byly spřízněny se situací kolem HPI. Jelikož se mi v tom množství událostí nechtělo příliš nimrat, natož je hodnotit, rozhodl jsem se několik vybraných seřadit chronologicky, jako noticky na časové ose. Každopádně z nich nebudu vyvozovat nějaké závěry a budu jako většina čekat, jak to celé dopadne.

Říjen 2014

Traxxas vznesl žalobu proti HPI, týkající se porušení US patentu č. 8315040 "Protective enclosure for model vehicle" (Ochranný kryt pro modely vozidel). Dle nepotvrzených informací je ve hře náhrada ve výši cca 2 mil. USD.

Srpen 2015

Na půdě United States District Court, E.D. Texas, Marshall Division, proběhlo první slyšení ve věci žaloby Traxxas vs. HPI, které stanovilo jednací rámec týkající se sporných bodů US patentu č. 8315040. Spor je stále aktuální a dosud nebyl ukončen.

5. ledna 2016

HPI Racing oznámilo změny v evropské distribuci svých produktů. Od 6. ledna 2016 přebírá distribuční práva HPI a HB (HotBodies) pro Evropu firma Neidhart SA, Švýcarsko. Neidhart SA je mimo jiné vlastníkem známé značky Team Orion. Z prohlášení vyjímám: "... Neidhart SA pomohla HPI se založením evropské kanceláře ve Spojeném království (UK). Neidhart SA byl zároveň po dvě dekády distributorem produktů HPI a HB, což znamená, že má hluboké znalosti o produktech HPI a HB... V roce 2015 měl Neidhart SA, jako evropský HB distributor, velmi úspěšný rok v prodeji a představování produktů HB v Evropě. Pro rok 2016 a následující je naším cílem zopakovat a rozšířit tento úspěch i s produkty HPI..."

Logo HotBodies

18. ledna 2016

HPI/HB překvapivě po roce ukončilo spolupráci se známým francouzským závodníkem Reno Savoyou. Původní smlouva byla přitom podepsána na dobu čtyř let.

22. ledna 2016

HPI Europe se nachází v krizovém řízení. Správu firmy převzal dne 14.1.2016 krizový management s cílem ochránit majetek a zájmy firmy a zabránit jakémukoli převodu aktiv na Neidhart SA. Zajímavostí jsou dva uniklé dokumenty; v prvním sales manager Martin Schlegel z firmy Neidhart SA píše distributorům "... s ohledem na některé nejasnosti vás žádáme, abyste objednávky na produkty HPI směřovali na HPI Europe v UK, jako obvykle... co se týče našeho setkání v Norimberku, zde budeme jednat o prodeji HB produktů a na tom se nic nemění". V druhém dokumentu píše jeden z krizových správců HPI Europe Eddie Williams, vyjímám "... provádíme bezodkladnou revizi finančního stavu, což obnáší i diskuze s našimi zákazníky, dodavateli, dalšími členy skupiny HPI... probíhající diskuze jsou konstruktivní a doufáme, že výsledky budou pozitivní... mohu potvrdit, že HPI EU stále pracuje, distributoři od nás objednávají...".

10. února 2016

Brit Andy Moore, bývalý šampion IFMAR a EFRA, a team manager Hiroyuki Kasuya z Japonska oznámili svůj odchod z HPI/HB, kde oba strávili více než 10 let své závodní činnosti. Moore dva týdny po odchodu z HB/HPI Racing oznámil podepsání smlouvy s týmem Infinity firmy Creation Model Ltd.

12. února 2016

Populární finský závodník Teemu Leino se po odchodu z týmu HPI/HB stal pro sezónu 2016 jezdcem týmu Infinity firmy Creation Model Ltd.

29. února 2016

Bývalý světový a evropský šampion, Holanďan Jilles Groskamp, oznámil svůj odchod z HPI/HB po ročním angažmá. Od 10. dubna 2016 působí v týmu Infinity.

Konec března 2016

RC periodika přichází s prvními nepotvrzenými zprávami a spekulacemi, že Traxxas koupí (koupil) HPI.

Logo Traxxas

22. dubna 2016

Sídlo HPI Racing ve Foothill Ranch, Kalifornie, je k pronájmu. K dispozici je cca 45190 čtverečních stop (= cca 4200 m2) distribučních prostor.

HPI Racing HQ Foothill Ranch, CA, for lease

2. května 2016

Byl HotBodies prodán Hobbicu? - další z pověstí, kterou tentokrát zveřejnil RC Insider.

Logo Hobbico

3. května 2016

Aktualizace: Hobbico reaguje na pověsti o HotBodies. Hobbico vydalo prohlášení: "Hobbico nekoupilo HotBodies. Pro jakékoliv informace kontaktujte přímo Tatsuro Watanabeho, majitele HotBodies."

... a dál?

... necháme se překvapit.

Informace o HPI

Firmu založil roku 1986 v Kalifornii Tatsuro Watanabe. Skupina HPI Group (Hobby Products International) se skládá z HPI Racing se sídlem ve Foothill Ranch, Kalifornie, dále HPI Japan se sídlem v Hammamatsu, Japonsko a HPI Europe se sídlem ve Spojeném království. HPI Group vyrábí RC modely aut, též i pod značkou HotBodies, dále kovové sběratelské modely aut, dříve i RC letadla (značka 456MB). HPI má k dispozici produkční a distribuční centrum v Kalifornii (momentálně nabízené k pronájmu) a produkční linky v Japonsku a na Tchaj-wanu. Blížeji si můžete o historii firmy HPI přečíst zde.

Stránky HPI - HPI Racing - Award-winning radio control cars and trucks

- Zdroje a fotografie - odkazy uvedeny v článku, dále SilentDRC, Speedhunters -


Tento dokument byl vytištěn ze stránek RC.305 na adrese http://rc.305.cz

© 2009 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah - uvedení autoři a zdroje