Ohlédnutí za RC spínačem v4.0 Martina Michuta

Autor: RC.305
Sekce: Světelné moduly
Vydáno dne: 22.10.2017


Ohlédnutí za RC spínačem v4.0 Martina Michuta RC spínač v aktuální verzi v4.0 Martina Michuta je v prodeji déle než rok a půl a za tu dobu si jistě našel nejednoho spokojeného uživatele. Už předchozí verze v3.0 RC spínače spolehlivě poskytovala deklarované funkce a je stále v prodeji. RC spínač v4.0 jsem tu již minulý rok popsal; následující text jsem pak pojal jako ohlédnutí za aktuální verzí spínače a shrnutí některých mých zkušeností.

RC spínač v4.0

To, že jsou v souběžném prodeji obě verze spínačů, tj. v3.0 i v4.0, má své důvody:

RC spínač v3.0 je schopen svými funkcemi pokrýt potřeby velké části modelářů, obejde se bez dalších externí prvků (programovací přípravky) a nabízí tzv. průchodnost pro další RC zařízení (serva, regulátory, další moduly osvětlení, atd.).
RC spínač v3.0 nabízí deset pevných programových režimů.

RC spínač v4.0 nabízí nejenom plné programování pomocí PC, ale zastane i funkci jednoduchého generátoru zvuků benzínových, diselových nebo parních motorů. Umí nepřetržitě sledovat velikost napájecího napětí (SBEC, BEC, přijímačové aku, atd.) a indikovat jeho pokles pod stanovenou mez. Vedle toho může pracovat i jako velmi rychlý voltmetr s pamětí pro min/max hodnoty a schopností detekovat rychlé poklesy napětí (napěťové špičky v milisekundách) a tím pomoci odhalit slabiny v rozvodu palubního napětí.
RC spínač v4.0 nabízí čtyři pevné programovací režimy.

Pro osvěžení uvádím srovnávací tabulku funkcí obou typů spínačů; u spínače v3.0 jsou uvedeny obě HW verze:

RC spínač v4.0

Aktuální nabídka RC spínače v4.0

Aktuální verze firmwaru RC spínače v4.0 je v.1.4 (4.9.2016). Historie verzí firmwaru k nahlédnutí zde.

Aktuální verze RC spínač konfigurátoru pro spínač v4.0 je v.1.2.0.2. Konfigurátor ke stažení zde.

Aktuální ceník - RC spínač v4.0, doplňkové moduly a další materiál.

RC_USBCOM modul

Modul slouží pro komunikaci konfiguračního programu s RC spínačem. Postup instalace ovladačů je popsána v sekci Downloads. Ze své zkušenosti bych podotknul, že při instalaci či používání ovladačů FTDI ve Windows lze občas narazit na nějaký problém. Například pod Win 7 (64bit) mi RC_USBCOM fungoval hned; pod Win 8 (64bit) bylo potřeba přeinstalovat (již nainstalovaný a aktuální) ovladač FTDI, což je na základě mých hrátek s různými převodníky na bázi čipů FTDI nejobvyklejší řešení nějaké nefunkčnosti. Aktuální ovladače pro USB-COM převodníky FTDI najdete zde; je nutné použít pouze VCP ovladač určený pro konkrétní systém (verze Win, Linux, nebo Mac OS a 32bit nebo 64bit).

RC spínač v4.0

Správnou instalaci VCP ovladače si můžete pod Windows ověřit ve Správci zařízení. Po přípojení RC_USBCOM modulu k USB portu by se vám měla objevit pod Porty (COM a LPT) záložka USB Serial Port (COMx), kde x je přiřazené číslo volného COM portu, např. 3:

RC spínač v4.0

Správná funkce bude též indikována detekcí RC_USBCOM modulu v konfigurátoru RC spínače (viz na obrázku oblast vpravo dole):

RC spínač v4.0

RC spínač konfigurátor pro RC spínač v4.0

Obrázek hlavního okna konfigurátoru viz nahoře. Zde vás odkáži na článek, kde jsem poměrně detailně rozebral práci s konfigurátorem pro RC spínač v3.0. Konfigurátor pro spínač v4.0 funguje stejně, jen nabízi více funkcí. Jejich význam si nastudujte v aktuálním návodě pro RC spínač v4.0 (firmware v1.3 a novější). V něm najdete popsané všechny funkce, dále způsoby připojení LED, reproduktorů, přídavných modulů a dalších zařízení k výstupům spínače, včetně technických parametrů. Nemá smysl, abych zde jinými slovy opisoval to, co je v návodě srozumitelně a podrobně popsáno.

Použití RC spínače v4.0 v RC autech

Jelikož se zde věnujeme hlavně RC autům, upozornil bych na Program 1 - Auto světla spínače. Jedná se o speciálně vyvinutý režim určený hlavně pro modely TIR, ale je možné jej použít i pro ostatní typy vozů. Lze ovládat světla směrovek s funkcí corner (přisvícení do zatáčky), brzdy a zpátečky, varovné směrovky a hlavní světlomety. Současně jsou v konfigurátoru zpřístupněny volby, kterými se nastavuje chování směrovek a corner světel:

RC spínač v4.0

Možnosti využití spínače pro osvětlení aut nejlépe demonstrují následující videoukázky:

- Osvětlení modelu Axial SCX10 Jeep Rubicon
- Osvětlení modelu Tamiya Porsche TL-01

Pokud spínač použijeme jako generátor zvuku motoru výběrem Program 2 - Zvuk motoru, zpřístupní se v konfigurátoru volby, upravující parametry simulovaného motoru (typ motoru, počet válců, čas zhasnutí,...):

RC spínač v4.0

Možnosti opět nejlépe demonstrují videoukázky:

- Benzínový motor
- Dieselový motor

Pokud nepoužijete některý z předvolených pevných programů (Program 1 - Auto světla, Program 2 - Zvuk motoru,...), ale Program 0 - PC, je důležitá volba způsobu ovládání tohoto programu. Lze stanovit, jak má spínač reagovat při přivedení napájení, jak má být ovládán ovladačem příslušného kanálu, případně je možné ovládat obě sekce výstupů (1-4, 5-8) spínače nezávisle:

RC spínač v4.0

Při zkoumání možností RC spínače v4.0 je takřka nepostradatelným pomocníkem modul RCS013 - Optická indikace výstupů pro modul v4.0 za 99,- Kč, který doporučuji zakoupit se spínačem.

RC spínač v4.0

Závěrem bych rád poděkoval p. Michutovi za zapůjčení RC spínače v4.0 na vyzkoušení.

- Fotografie, obrázky - RC spínač Martina Michuta -


Tento dokument byl vytištěn ze stránek RC.305 na adrese http://rc.305.cz

© 2009 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah - uvedení autoři a zdroje