Tisknete? Jak 3D tisk (z)mění RC modelařinu

Autor: RC.305
Sekce: Scale doplňky
Vydáno dne: 08.02.2019


Tisknete? Jak 3D tisk (z)mění RC modelařinuJá zatím ještě netisknu, ale oblast 3D tisku sleduji a předpokládám, že časem se k nějaké třidé tiskárně dokopu. 3D tisk, tedy pokud se bavíme o takovém tom malém domácím tisknutí, se již dávno přesunul z fáze hloubání nad nějakou stavebnicí do dostupnosti plně komerčních produktů, které stačí jen zapnout a tisknout. V prodeji jsou mnohé typy tiskáren, lišící se vlastnostmi a samozřejmě i cenou.

3D tiskárna Průša MK3

Je pak na každém, kolik je ochoten obětovat financí za 3D tiskárnu s ohledem na velikost a kvalitu výstupu, stejně jako snadnosti používání a přítulnosti dodané softwarové výbavy. 3D tisk může být, ale nemusí, jen o stahování různých předloh z internetu a jejich následném vytištění. Kdo však chce více a pracovat s 3D tiskem kreativně, musí tomu holt dát nějakou krev a naučit se modelovat ve třech rozměrech. Oba přístupy jsou však zcela legitimní.

Knight Customs PM10020 Gas Can FDM

A jak 3D tisk (z)mění RC modelařinu? On ji už mění - pokud pomineme možnosti související s osobní kreativitou, otevřel prostor pro další způsoby distribuce nejen modelářských produktů. Produkt si prohlédnete na internetu, zaplatíte a stáhnete si soubor(y) s 3D obsahem, který následně vytisknete. A ne, přepravní společnosti kvůli tomu nezkrachují, protože místo produktů budou rozvážet filament ;)

Knight Customs TB10006 TRX4 Bronco interior

Na druhou stranu, ač je 3D tisk sexy a wow, stále není na cenové úrovni "do každé domácnosti", ale to chce dle mého jen čas. Předpokládám, že 3D tiskárna se v nějaké dohledné době stane běžnou částí domácího vybavení.

Knight Customs FR10034 Front Runner Wolf Pack FDM

Nechci vás nedále otravovat nějakými téměř filozofickými ;) úvahami, jen jsem hodil na papír, tedy obrazovku, pár myšlének, které se mi prohnaly hlavou při pohledu třeba na produkci Knight Customs (viz doprovodné obrázky). Zaplatíte, stáhnete, vytisknete, plácnete na model, easy. Ušetříte za dopravu a ještě zachráníte strom nebo kýbl ropy, který by jinak padl na balící materiál (ale zase ten filament ;) ...).

Knight Customs CT10023 C10 bed tray FDM

Jak daleko je tedy doba, kdy si místo např. stavebnice RC auta zakoupíme jen menší krabičku obsahující (prozatím podomácku netisknutelné ;) ...) kovové nebo gumové díly a zbytek si postahujeme ze stránek výrobce? S výhledem, že výrobce může nabízet díly odpovídající různým variantám modelové řady určitého vozidla? Uvidíme...

Knight Customs 3D printed parts

- Fotografie, obrázky - Knight Customs FaceBook, Knight Customs MyMiniFactory, Prusa -


Tento dokument byl vytištěn ze stránek RC.305 na adrese http://rc.305.cz

© 2009 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah - uvedení autoři a zdroje