Vyrábíme poznávací značky - podklady

26.09.2009  |  Rubrika: Popisky a značky  |  Autor: Michal Nováček  |  Přečteno 37397x  |  Komentářů: 2
SPZJedna z prvních věcí na ráně, pokud se člověk zamyslí nad tím, čím vyšperkovat svého modelového miláška, je tzv. espézetka nebo-li státní poznávací značka. A nejlépe taková custom-made, pěkně se svými iniciálami, nickem nebo jiným úderným nápisem. Tento článek má být lehkou pomocí či návodem pro ty, kteří po něčem takovém prahnou.

Nabízí se několik cest, jak získat podklad pro výrobu espézetky. Pokud se s tím nechcete moc lámat, není snadnější cesta než nakopnout strejdu Gůgla, který nabízí kopici obrázků značek různých proveniencí. Stačí ho poškádlit nejlépe slovy license plates na kartě obrázků. Pak už si jen vybrat, zkopírovat a použít.

Kdo si chce udělat značku s vlastním popisem, i to je relativně snadné. Moudří již vědí, že když se zadá odkaz www.licenseplates.tv, dostanou se na stránky prodejce značek, který nabízí jednoduchý formulář pro výrobu značky. Stačí si vybrat zemi (např. European / Czech Republic) nebo kategorii, vybrat si značku (plate), do políčka zadat text (custom text), odklepnout (customize), výsledný obrázek printskrýnovat a dále zpracovat.

Další možností je udělat si mustr v některém vektorovém programu, takže potom máte naprostou volnost, jak značku zprznit k obrazu svému. Protože sám budu dělat SPZ pro své zatím rozsypané Pažéro (a další auta, která budou časem nutně přibývat v naší expediční skupince), dovolím si vám nabídnout ke stažení mustr, který jsem si udělal v Corel Draw - snad se bude někomu hodit. Soubor najdete ke stažení zde.

Ukázka vektorového souboru s českými SPZJde o tři české SPZ standardizovaných velikostí (520x110, 280x200 a 320x160 mm) pro osobní vozidla s modrým pruhem, písmeny CZ a EU hvězdokupou. Značky jsou vůči sobě ve správném poměru, jsou na formátu A4 a vůči desetinovým rozměrům jsou zvětšené 3:1. Na značkách jsou i nalípnuty STK a emisní nálepky, které jsou zjednodušené z toho důvodu, že ve scale velikosti by se jejich popis stejně vytiskl jako šum. Nicméně vedle toho jsou tam i obrázky skutečných nálepek, kdyby někdo chtěl. Jen nezapomeňte, s ohledem na obrázky skutečných nálepek, plácnout do nich bílé puntíky (ty už vidět budou), protože až vás při jízdě v lese čapnou benga, tak vám to při kontrole spočítají :).

Co se týče fontu, můžete samo použít jakýkoliv, pokud chcete. Kdo chce použít font používaný ve skutečnosti, má dvě cesty - buďto stáhnout tento cca font ze Slunečnice, nebo si zakoupit za cca talíř origo font :). Cca font píši proto, že není úplně přesný, ale pro naše potřeby naprosto postačující. Značky mají v sobě umístěný vzorový text ve světle šedé barvě, abyste nemuseli moc přemýšlet, jak to tam plácnout. Po umístění svého textu ten vzorový samozřejmě smázněte. Při použití fontu staženého ze Slunečnice je ještě potřeba zmenšit o cca 15% mezeru mezi znaky.

Ukázka SPZ s nápisem EXPEDICEJe třeba si také uvědomit, že pro kombinaci značek platí jistá pravidla. O těchto pravidlech a o značkách u nás používaných vám doporučuji si prolétnout tento soubor. Pro lenochy stručně povolené kombinace značek týkající se osobních vozidel, tedy ve valné většině těch našich:

  • 2x 520x110 mm
  • 2x 280x200 mm
  • 1x 520x110 mm + 1x 280x200 mm
  • 2x 320x160 mm
  • 1x 520x110 mm + 1x 320x160 mm

Tak, a můžete řádit. Při tisku pak nezapomeňte na to, že naše správná velikost značek je pouhou desetinou uvedených rozměrů ;).

Soubor nabízený ke stažení je určen pouze pro soukromé nekomerční použití.

- Obrázek různých SPZ - blogs.e-rockford.com -

- Zdroj: Michal Nováček -

Pridat.eu

Oznámkujte jako ve škole   |  Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 9  |  1 2 3 4 5  

Štítky:
poznávací značky

Nejnovější článek:
RC AST Krušné Hory 2019

Související dokumenty:
Novinka v souborech ke stažení (15.10.2009)
Podklady pro expediční emblém (28.09.2009)


DSYS - modelářská elektronika

RC OFFROAD - scale doplňky pro offroad expedice a trucktrial

Promodels.cz - Modely aut na dálkové ovládání

Translate
RC.305 na Youtube
Dotazník
Fotogalerie
Poježdění v toušeňské tělocvičně - 7
Poježdění v toušeňské tělocvičně 18.10.2009
Počet zobrazení: 3812
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Poslední komentáře
Bude počasí na ježdění?
Vyplatí se nákup venku?
 

MZ-Racing - Internetový obchod s rádiem řízenými modely

Loops Model - RC4x4-shop.cz

RCauta.cz

Rubriky
Nepřehlédněte

RC AST - RC Adventure Scale Trophy

Rozsviťte své auto - seriál o světelných modulech pro RC auta

Jak na jednoduché zapojení světel v RC autě

Jak na barvy vodičů

Přehled modelářských silových konektorů

Návod na přeprogramování firmware vysílačky Flysky FS-GT3B/C

Elektronické moduly

Uložit a sdílet
Tyto stránky uložte, sdílejte nebo přidejte do oblíbených
Pridat.eu
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím. Základna 305. expediční skupiny.
Kalendář
<<  Březen  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   
 Dnešní den
 Aktualizace
Mé projekty na RC4x4.cz
Archív článků
Návštěvnost
Statistika obsahu
Článků / stránek: 753
Komentářů: 320
Anket: 12
 
© 2009-2019 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah (texty, obrázky) - uvedení autoři a zdroje
Pravidla pro používání cookies  |  Kontakt webmaster  |  Generováno systémem phpRS

Smajlíci v návštěvní knize - yvSmiley is copyrighted work of Yuri Volkov