Doplnění vysílačky Absima CR3P o DSC port

10.09.2013  |  Rubrika: Tipy a triky  |  Autor: Michal Nováček  |  Přečteno 13651x  |  Komentářů: 0
Doplnění vysílačky Absima CR3P o DSC portStarší volantové vysílačky Flysky FS-GT2, FS-GT3B a jejich klony jsou mimo jiné opatřeny DSC portem, který umožňuje připojit vysílačky pomocí USB redukce k počítači typu PC a ovládat tak různé simulátory. U novějších Flysky vysílaček, například GT2B a GT3C, byl tento port vypuštěn, což je škoda. To samé platí i pro vysílačku Absima CR3P, která je jak známo kompatibilní s Flysky přijímači a nabízí funkce shodné s vysílačkami Flysky FS-GT3B/GT3C. V tomto článku se podíváme, jak lze u vysílačky Absima CR3P DSC port poměrně jednoduše doplnit.

Tento nápad není z mé hlavy, jen jsem se na něm podílel, jak to říci, jedním očkem a malou radou :). Samotnou úpravu provedl kolega-modelář Michal Pulščák z Liberce alias Heršpitz, autor stránek věnovaných libereckým RC automodelářům. Tomu absence DSC portu na jeho vysílačce Absima CR3P poněkud vadila a tak se rozhodl, že jej zkusí dobastlit. Já pak byl poctěn důvěrou sepsat o tom tento článek :)

Absima CR3P

Popis doplnění DSC portu

Zkratka DSC znamená Direct Servo Control. Na výstupu DSC portu se nachází PPM signál. DSC port pak lze podle provedení využít například pro přímé ovládání kanálů u DSC kompatibilních přijímačů, propojení dvou vysílaček v režimu učitel/žák nebo pro již zmiňovanou možnost připojení vysílačky k počítači pro ovládání PC simulátorů.

V upravované Absimě se signál PPM hledal docela dobře, protoře desky elektroniky jsou jednak dostatečně popsané, druhak už ze zkušenosti je nejlepší hledat kolem VF modulu vysílačky. No a zde je u jedné pájecí špičky na destičce VF modulu krásně napsáno PPM:

Absima CR3P - DSC port
Pro vyvedení PPM signálu jsou potřeba pouze dva "dráty"- vodiče - jeden je vlastní PPM signál, druhý je pak "zem", což je v tomto případě mínus pól napájení; u mínus pólu Michal správně usoudil, že se chytne na stínění USB konektoru. Na následující fotce jsou oba body označené:
Absima CR3P - DSC port
Na další fotografii jsou oba připájené vodiče - bílý vodič ke špičce s PPM signálem na VF modulu, černý vodič jako mínus pól na stínění USB konektoru. Barva vodičů není důležitá, prostě co šuplík dá. Doporučuji oba vodiče zkroutit k sobě tak, jak to vidíte na fotce:
Absima CR3P - DSC port
Oba vodiče jsou přivedeny k vlastnímu DSC portu. Ten Michal "vyrobil" zakoupením konektoru typu zásuvka jack 3,5mm mono. Černý vodič (mínus pól) je připájen ke kovovému krytu (stínění) konektoru. Bílý vodič (PPM signál) je připájen ke střednímu kontaktu konektoru přes rezistor 1K (jeden kiloohm), který slouží k jednoduchému oddělení a ochraně připojených obvodů:
Absima CR3P - DSC port
Vlastní konektor Michal umístil dle fotografie. Vyvrtal otvor pro konektor a ten přilepil zevnitř vysílačky lepidlem:
Absima CR3P - DSC port
Konektor DSC portu můžete na vysílačce samozřejmě umístit dle libosti, pokud se vejde a něčemu nevadí. Délka propojovacích vodičů není příliš kritická, při umisťování konektoru se nemusíte omezovat, ale vodiče pak zkraťte na nezbytné minimum.

Použitý materiál

Kromě vlastní práce a potu není použitý materiál finančně náročný, víc jak 20,- Kč stát nebude:

Vodiče ....... průřez 0,08 - 0,14 mm2 (28 - 26 AWG), dvě barvy, délka dle potřeby
Konektor ....... zásuvka jack 3,5mm mono, například tento typ nebo tento typ (GME)
Rezistor ....... 1K, miniaturní uhlíkový nebo metalizovaný typ 0,25-0,4W

USB redukce

Pro připojení vysílačky s DSC portem k počítači typu PC potřebujete USB redukci, například typ často prodávaný pod označením FS-SM100. Pokud použijete Google, zjistíte, že tuto redukci lze zakoupit na Ebayi za cenu 5-6 USD, u nás pak okolo 300-400 Kč. Zde ode mne ale neočekávejte doporučení, který typ zakoupit, protože pod uvedeným názvem se skrývají různé výrobky. Některé umí pracovat se čtyřmi kanály, některé s osmi, některé zase trpí nějakými problémy... Zkušenosti uživatelů s konkrétními redukcemi si tedy musíte najít sami.

Já mám vyzkoušený pouze typ, který jsem dostal spolu s vysílačkami Flysky (též ho inzerují na svých stránkách). O tom vím, že mi funguje i pod Windows 7.

USB redukce pro DSC

Pro bližší informace, zkušenosti a dotazy k uvedené úpravě nejlépe prosím kontaktujte přímo Michala Heršpitze Pulščáka na rcautaliberec(zavináč)atlas.cz (ať si svou slávu užije ;) ...).

Uvedená úprava by měla jít aplikovat i na Flysky vysílačky typu FS-GT2B, FS-GT3C a jejich případné klony / rebrandy.

Berte prosím na vědomí, že jakékoliv činnosti vyplývající z tohoto článku a týkající se úpravy HW vysílačky děláte výhradně na vlastní odpovědnost a též tímto zásahem přicházíte o případnou záruku na vysílačku! Pokud si nejste jisti, že to zvládnete, nepouštějte se do toho. Pokud přesto seberete dostatek odvahy a pustíte se do toho, pak mi tu v případě neúspěchu prosím neplačte a neobviňujte mne - byli jste varováni.

- Fotografie - Michal Pulščák, Michal Nováček -

Pridat.eu

Oznámkujte jako ve škole   |  Akt. známka: 1,25 / Počet hlasů: 4  |  1 2 3 4 5  

Štítky:
Absima CR3P DSC port

Nejnovější článek:
RC AST Krušné Hory 2019DSYS - modelářská elektronika

RC OFFROAD - scale doplňky pro offroad expedice a trucktrial

Promodels.cz - Modely aut na dálkové ovládání

Translate
RC.305 na Youtube
Dotazník
Fotogalerie
Tamiya Toyota MR-S
Pohled shora.
Počet zobrazení: 3138
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Poslední komentáře
Bude počasí na ježdění?
Vyplatí se nákup venku?
 

MZ-Racing - Internetový obchod s rádiem řízenými modely

Loops Model - RC4x4-shop.cz

RCauta.cz

Rubriky
Nepřehlédněte

RC AST - RC Adventure Scale Trophy

Rozsviťte své auto - seriál o světelných modulech pro RC auta

Jak na jednoduché zapojení světel v RC autě

Jak na barvy vodičů

Přehled modelářských silových konektorů

Návod na přeprogramování firmware vysílačky Flysky FS-GT3B/C

Elektronické moduly

Uložit a sdílet
Tyto stránky uložte, sdílejte nebo přidejte do oblíbených
Pridat.eu
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím. Základna 305. expediční skupiny.
Kalendář
<<  Listopad  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30      
 Dnešní den
 Aktualizace
Mé projekty na RC4x4.cz
Archív článků
Návštěvnost
Statistika obsahu
Článků / stránek: 753
Komentářů: 303
Anket: 12
 
© 2009-2019 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah (texty, obrázky) - uvedení autoři a zdroje
Pravidla pro používání cookies  |  Kontakt webmaster  |  Generováno systémem phpRS

Smajlíci v návštěvní knize - yvSmiley is copyrighted work of Yuri Volkov