HobbyKing Battery Monitor

20.02.2011  |  Rubrika: Elektronika  |  Autor: Michal Nováček  |  Přečteno 18264x  |  Komentářů: 0
HK battery monitorZačátkem prosince jsem popisoval Hextronik LI-POLY monitor, který slouží k rychlé orientační kontrole LiPo akumulátorů. Tento modul jsem zakoupil na Hobby Kingu. Není to však jediný modul pro kontrolu LiPo akumulátorů, který má tento prodejce v nabídce. Je vlastně jedním z mnoha ze široké nabídky indikačních či měřících modulů, kterými Hobby King doslova přetéká. Tentokrát vám představím modul Hobbyking Battery Monitor, který se prodává ve verzích 1S až 6S, podle počtu článků LiPo akumulátoru, který chceme kontrolovat.

Modul Hobbying Battery Monitor se prodává za cenu 2,49 USD za 1S verzi, ostatní verze kromě 3S verze za 3,99 USD jsou k mání za 3,49 USD. Já jsem si nechal poslat modul ve verzi pro kontrolu 2S akumulátorů.

Hobby King Battery Monitor

Modul je tvořen malou destičkou elektroniky, na které je osazen "pípák" - elektroakustický měnič a mimo dalších součástek i dvě indikační LEDky, modrá a červená. Z desky vedou dva kablíky, červený a černý, na konci oholené a ocínované. Kablík připájíte někam, kde je k dispozici přímé napětí akumulátoru, nebo jej můžete připájet na přiložený servisní konektor (počet pinů dle verze kontrolovaného akumulátoru). Destička je chráněna průhlednou smršťovací bužírkou.

Kromě 1S verze jsou ostatní moduly 2S až 6S shodné - používá se stejná deska elektroniky. Liší se zřejmě pouze hodnotami některých osazených pasívních součástek, přizpůsobených velikosti napětí kontrolovaného akumulátoru. Na to je potřeba dávat pozor - moduly nejsou nijak označené, zda jsou určeny pro 2S nebo třeba 6S akumulátor. Pokud tedy budete mít více verzí modulu, lze je rozlišit buďto připájeným servisním konektorem, nebo si je označit.

Hobby King Battery Monitor

K modulu je dodávan anglický návod, určený pro všechny verze, tedy 2S až 6S. V něm vás odkážu rovnou na tabulku, ze které je jasná funkce modulu. Přesto jsou zde nesrovnalosti - chybí řádek pro 5S modul, navíc můj modul se choval trochu jinak, viz dále. V návodu jsou i dvě schémátka se dvěma způsoby připojení modulu, jak již píši výše - někam, kde je k dispozici přímé napětí akumulátoru, mezi akumulátor a regulátor, nebo na přiložený servisní konektor a jeho zapojení do servisního konektoru akumulátoru.

Můj 2S modul jsem orientačně vyzkoušel tak, že jsem ho připojil k regulovatelnému zdroji stejnosměrného napětí, kterým jsem simuloval akumulátor a na multimetru toto napětí kontroloval. Modul se choval v udávaných mezích uvedených v tabulce, pouze s jedinou vyjímkou - v rozsahu napětí 6,8V ~ 6,6V, kdy má pouze svítit červená kontrolka, tak můj modul i pípal. Buďto je chyba v návodu, nebo v mém modulu, ale mám pouze jeden, takže těžko můžu generalizovat. Pokud je napětí akumulátoru menší než 6,6V a tento stav trvá déle než 5 vteřin, modul trvale bliká a pípá bez ohledu na momentální vzrůst napětí akumulátoru do "správných" hodnot až do doby odpojení modulu od akumulátoru.

Hobby King Battery Monitor

Hlasitost pípání je tak akorát, žádný větší kravál nečekejte. O vhodnosti zabudování tohoto modulu třeba do letadýlka nebo helikoptéry si raději počtěte v diskuzích pod moduly na Hobbyingu. V autě, zvl. expedičním, bude vyhovovat s rezervou, též v případě, když modul zabudujete do nějakého zařízení, třeba vysílačky.

Zřejmým nedostatkem tohoto modulu je, že indikuje pouze stav celkového napětí akumulátoru a ne jednotlivých článků (tedy kromě 1S verze ;) ...).

Technické údaje 2S modulu

ParametrHodnota
Rozměry modulu30 x 17 x 13 mm
Délka kablíků23 cm
NapětíChování
7,4V a většíModrá kontrolka svítí
7,4V ~ 6,8VModrá kontrolka bliká
6,8V ~ 6,6VČervená kontrolka svítí, pípák pípá (*)
menší než 6,6VČervená kontrolka bliká, pípák pípá
(*) - chování rozdílné od návodu
Hobby King Battery Monitor

- Fotografie - Michal Nováček -

Pridat.eu

Oznámkujte jako ve škole   |  Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2  |  1 2 3 4 5  

Štítky:
Hobbyking Battery Monitor 2S

Nejnovější článek:
RC AST Krušné Hory 2019DSYS - modelářská elektronika

RC OFFROAD - scale doplňky pro offroad expedice a trucktrial

Promodels.cz - Modely aut na dálkové ovládání

Translate
RC.305 na Youtube
Dotazník
Fotogalerie
Kyosho Mini-Z
Podvozek MR01 a MR02 pro srovnání vedle sebe.
Počet zobrazení: 3146
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Poslední komentáře
Bude počasí na ježdění?
Vyplatí se nákup venku?
 

MZ-Racing - Internetový obchod s rádiem řízenými modely

Loops Model - RC4x4-shop.cz

RCauta.cz

Rubriky
Nepřehlédněte

RC AST - RC Adventure Scale Trophy

Rozsviťte své auto - seriál o světelných modulech pro RC auta

Jak na jednoduché zapojení světel v RC autě

Jak na barvy vodičů

Přehled modelářských silových konektorů

Návod na přeprogramování firmware vysílačky Flysky FS-GT3B/C

Elektronické moduly

Uložit a sdílet
Tyto stránky uložte, sdílejte nebo přidejte do oblíbených
Pridat.eu
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím. Základna 305. expediční skupiny.
Kalendář
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31       
 Dnešní den
 Aktualizace
Mé projekty na RC4x4.cz
Archív článků
Návštěvnost
Statistika obsahu
Článků / stránek: 753
Komentářů: 303
Anket: 12
 
© 2009-2019 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah (texty, obrázky) - uvedení autoři a zdroje
Pravidla pro používání cookies  |  Kontakt webmaster  |  Generováno systémem phpRS

Smajlíci v návštěvní knize - yvSmiley is copyrighted work of Yuri Volkov