Možnosti napájení vysílačky Flysky FS-GT3B a případné úpravy

10.02.2012  |  Rubrika: RC soupravy  |  Autor: Michal Nováček  |  Přečteno 22781x  |  Komentářů: 2
Flysky GT3BPodle dění na fóru RC4x4.cz to vypadá, že roste zájem o vysílačku Flysky FS-GT3B a její ekvivalenty prodávané pod nálepkou Eurgle, Hobbyking, Ansmann a další. Snad k tomu přispěly články na mých stránkách věnované vysílačkám Flysky i můj návod na přeprogramování firmware vysílačky GT3B. Přehrání firmware však není jedinou vychytávkou, kterou lze u vysílačky provést. V tomto článku se podíváme na možnosti napájení GT3B a jeho případné úpravy.

Uvedená úprava je poměrně často probíraným tématem a řeší možnosti napájení vysílačky při použití jiných typů akumulátorů než originální osmice tužkových AA článků. Důvodů pro tuto úpravu může být hned několik, ať už vcelku znatelné snížení hmotnosti vysílačky, použití modernějších typů akumulátorů s vysokou kapacitou, nebo prostě jen proto, že to jde :) Možnosti napájení vysílačky a případných souvisejících jednoduchých úprav proto shrnu v několika následujících odstavcích.

Berte na vědomí, že jakékoliv činnosti vyplývající z tohoto článku děláte výhradně na vlastní odpovědnost! Pokud si nejste jisti, že to zvládnete, nepouštějte se do toho. Pokud přesto seberete dostatek odvahy a pustíte se do toho, pak mi tu v případě neúspěchu prosím neplačte a neobviňujte mne - byli jste varováni.

Následující text se týká nejen vysílačky GT3B a Ansmann W6, ale i vysílaček typu GT2, GT3 a Ansmann W5.

Klasické napájení z osmi tužkových AA článků

Vysílačka má na spodku nohy klasickou šachtu se šoupacím krytem a prostorem pro umístění baterek nebo akumulátorů v napájecí kleci.

Vysílačka GT3B, GT2, GT3, Ansmann W5

V originálním futrále se v šachtě nachází plochá klec na 8 ks tužkových článků, ať už baterií, nebo akumulátorů. Pro začátek to jistě stačí. Jen bych doporučil zkontrolovat a případně pořádně přepájet napájecí kablíky na kleci a trochu napružit pružinky v kleci. Přesto je spolehlivé používání klece dosti závislé na mechanickém zdraví, čistotě a stavu oxidace pružinek i pólů článků. Kleci též nesvědčí prudké pohyby či nárazy, protože mezi vrškem článků a šoupacím krytem je mezera, takže články se mohou hýbat. Zde bych doporučil používat mezi krytem a články nějakou vycpávku, třeba kus molitanu.

Sanyo Eneloop

Jako tužkové AA články je vhodné použít nějaké alkalické baterie, nebo NiMH akumulátory s velkou kapacitou. Přímo se nabízejí akumulátory s nízkým samovybíjením, např. Sanyo Eneloop, Panasonic Evolta, GP Recyko a další podobné.

Vysílačka Ansmann W6

U této vysílačky je situace díky jinému futrálu poněkud odlišná. Pod úzkým šoupacím krytem najdeme "buřta" - vyjímatelný držák pro 8 článků, baterií nebo akumulátorů. Držák je připojen k vysílačce pomocí kablíku s Futaba konektorem (samice), jehož protikus na kablíku (samec) určený k napájení vysílačky je vyveden do bateriového prostoru vysílačky. Pro spolehlivé používání držáku platí totéž, co pro klec u GT3B. Výhodou je to, že držák lze odpojit a místo něj připojit vhodný akupak, který je opatřen příslušným konektorem.

Držák 8x AA článků

Pro výběr vhodných článků platí to samé co u GT3B. V případě 9,6V NiMH akupaku analogicky totéž. 9,6V NiMH paků se stále prodává celá řada, stačí jen zagůglit.

Napájení z 3S LiPo akumulátoru

Náhrada tužkových článků 3S LiPo akumulátorem se přímo nabízí a je v podstatě velmi jednoduchá.

Vysílačka GT3B, GT2, GT3, Ansmann W5

Zde máme na výběr dvě možnosti. Buďto klec pro články vyjmeme a schováme do šuplíku, nebo klec ponecháme a najdeme vhodnou LiPolku, která se do klece vejde. Toto druhé řešení umožňuje ponechat si pro případ potřeby možnost napájení vysílačky z více typů článků/akumulátorů.

V případě volby prvního řešení tedy vyjmeme klec, ucvakneme nebo odpájíme z ní kablíky a na jejich volné konce připájíme Futaba konektor (samec) - zde a pro další případy platí, že rudý kablík (+) je vždy uprostřed 3-pinového konektoru. Bez klece máme k dispozici prostor 20x58x108 mm (VxŠxD) pro libovolný 3S akumulátor, který se vejde.

Napájecí Futaba konektory

V případě druhého řešení opět ucvakneme nebo odpájíme z klece kablíky a na jejich volné konce připájíme Futaba konektor (samec). Ke kleci připájíme kratší kablíky, na druhém konci opatřené samicí Futaba konektoru. Podle potřeby pak budeme k napájecímu konektoru vysílačky připojovat buďto klec, nebo akumulátor.

Futaba konektor

Níže na fotkách ukazuji "méně bezpečné" :) řešení, jak to mám provedeno na vysílačce GT3 - k původnímu kablíku s bílým konektorem, který je zapojen do desky elektroniky vysílačky, je na kleci připájen paralelně krátký kablík se samcem Futaba konektoru; kablíky jsou fixovány tavným lepidlem. Nemusím doufám připomínat, že se nesmí připojovat LiPo akumulátor v případě, že v kleci jsou tužkové články!

Držák 8x AA článků plochý

Držák 8x AA článků plochý

Vysílačka Ansmann W6

Zde máme nejméně práce - díky konektoru typu Futaba vyvedenému do bateriového prostoru vysílačky stačí si pouze obstarat vhodný LiPo akumulátor.

Ansmann W6

Ansmann W6

Můžeme uvažovat o dvou skupinách maximálních rozměrů - 17x40x98 mm (VxŠxD) v případě, že vhodný akumulátor umístíme do prostoru pod přepážkou pod posuvným krytem; 27x31x106 mm pak v případě, že využijeme i prostor v posuvném krytu.

Vhodné 3S LiPo / LiFe akumulátory

Nejvhodnějším kandidátem je typ Turnigy 1450mAh 3S 11.1V Transmitter Lipoly Pack, který se prodává za cenu těsně pod 8,- USD (lze vyčumět cenu o půl dolaru menší). Tento akumulátor má sympaticky malé rozměry 93x40x14 mm, čímž se vejde i do klece pro AA články. Hmotnost akumulátoru je cca 100g - pokud to porovnáme s hmotností 8 ks AA aku cca 250g, uspoříme přibližně tři pětiny hmotnosti - rozdíl 15 deka salámu si určitě dokážete představit, že už něco váží. Akumulátor je opatřen nabíjecím (balančním) konektorem typu JST-XH, pro připojení napájených zařízení jsou přítomny dva konektory typu Futaba a JR.

Turnigy 3S LiPo

Výše uvedený akumulátor se vejde bez problémů do všech jmenovaných vysílaček; při troše opatrnosti se dá nacpat i do ploché klece. Pokud vezmu v potaz další vhodné akumulátory z nabídky Hobby Kingu, tak tohle je vlastně jediný 3S akumulátor s velkou kapacitou, který se do GT3B (GT2, GT3, Ansmann W5) vejde. Pro vysílačku Ansmann W6 je výběr mnohem širší, včetně LiFe akumulátorů - já používám tento, HobbyKing 1500mAH LiFe 3S 9.9v Transmitter pack.

HobbyKing 1500mAH LiFe 3S

Někteří možná přemýšlíte, jestli 3S LiPo akumulátor už není na vysílačku moc - napětí čerstvě nabitého 3S LiPo je totiž přes 12V. Vysílačka však musí zvládnout i čerstvé baterky (8x), které mají též přes 12V, takže zde by problém neměl být.

Regulator mod

U vysílačky GT3B se mimo jiné provádí tzv. regulator mod. Důvodem je to, že interní 5V stabilizátor běžného typu napájející elektroniku hodně hřeje a to tím více, čím vyšší napětí mají použité baterky/akumulátory. Lze ho nahradit malým DC/DC měničem, např. XP POWER SR05S05 nebo RECOM R-785.0-0.5 s výstupním napětím 5V a max. proudem 500mA. Ty mají velký rozsah vstupního napětí 6,5-30V, vysokou účinnost a při odběru vysílačky okolo 100mA téměř nehřejí.

XP POWER SR05S05
RECOM R-785.0-0.5
Flysky FS-GT3B 5V stabilizátor

Výměna 5V stabilizátoru za uvedené DC/DC měniče je velmi jednoduchá, protože měniče jsou pinově shodné. Stačí tedy stabilizátor vypájet a místo něj zapájet měnič.

Nastavení signalizace nízkého napětí baterie/akumulátoru

Nyní přicházíme k velmi důležitému bodu, který se týka signalizace nízkého napětí baterie/akumulátoru. Výše uvedené úpravy napájení lze totiž provést jak u vysílaček GT3B a Ansmann W6 s open-source nebo modifikovaným firmwarem, tak i u vysílaček GT2, GT3, Ansmann W5 a GT3B, Ansmann W6 s originálním firmwarem.

Hobby King 3S battery monitor

V případě vysílaček GT2, GT3, W5 a GT3B, W6 s originálním firmwarem mají vysílačky Flysky nastavenu pevnou úroveň signalizace nízkého napětí na cca 9V. Tato úroveň je pro baterky a NiMH akumulátory cca akorát, pro 3S LiFe diskutabilní a pro 3S LiPo nebezpečně nízko. U těchto vysílaček proto doporučuji použít společně s LiPo akumulátorem nějaký jednoduchý 3S LiPo monitor, např. Hobby King Battery monitor. V noze vysílačky, popř. v rukojeti je místa dost.

V případě vysílaček GT3B a W6 s open-source nebo modifikovaným firmwarem je možné nastavit úroveň signalizace nízkého napětí v rozsahu 6,0 až 10,5 V. Pro baterky a NiMH akumulátory bych nastavil tuto úroveň na hodnotu 8,8 V (1,1 V / čl.), pro 3S LiFe akumulátor na 9,6 V (3,2 V / čl.) a pro 3S LiPo akumulátor na 10,5 V (3,5 V / čl.).

Vy, co umíte alespoň trochu anglicky a dění kolem vysílačky GT3B vás zajímá či je pravidelně sledujete, jistě jste již v mých předchozích článcích zaregistrovali odkaz na diskuzi na RCtechu - tento odkaz vás zavede na aktuálně poslední stránku vlákna (nyní 224 stran). Na stránce č. 99 uvedeného vlákna je udržován aktuální seznam všech užitečných úprav vysílačky a další související informace, samozřejmě v angličtině.

FlySky GT3B
Ansmann W6

- Fotografie - Michal Nováček, FlySky, Ansmann Racing, Hobby King -

Pridat.eu

Oznámkujte jako ve škole   |  Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 12  |  1 2 3 4 5  

Štítky:
napájení GT3B

Nejnovější článek:
RC AST Krušné Hory 2019

Související dokumenty:
Odstranění ochrany proti čtení a zápisu firmwaru u vysílačky FlySky FS-GT3B (16.11.2017)
USB programátor ST-Link V2 mini STM8 STM32 Emulator Downloader (13.04.2014)
USB programátor ST-LINK V2 pro vysílačku Flysky FS-GT3B/GT3C (07.03.2014)
Návod pro open-source firmware vysílačky GT3B od BeNNyho (14.10.2012)
Jak je to s pamětí modelů u open-source firmwaru pro vysílačku GT3B/GT3C (28.05.2012)
Vypuštěna verze 0.6.1 open source firmwaru pro GT3B/GT3C (22.05.2012)
Úprava vysílačky Flysky FS-GT3C pro přeprogramování firmware (02.05.2012)
Vypuštěna verze 0.6.0 open source firmwaru pro GT3B/GT3C (29.04.2012)
Vypuštěna verze 0.5.0 a 0.5.1 open source firmwaru pro GT3B/GT3C (27.04.2012)
Jak uložit soubor s firmwarem pro vysílačku GT3B (20.04.2012)
Vypuštěna verze 0.4.2 open source firmwaru pro GT3B (15.04.2012)
Firmware pro vysílačku Flysky GT3B v sekci Download (29.09.2011)
Vypuštěna další verze open source firmwaru pro GT3B (18.08.2011)
Ve znamení čtyřek a opět vysílačka GT3B (25.07.2011)
Co je nového kolem vysílačky GT3B (14.07.2011)
Uvolněn open source firmware pro vysílačku Flysky GT3B (05.06.2011)
Návod na přeprogramování firmware vysílačky GT3B - 5. část - Programujeme! (04.06.2011)
Návod na přeprogramování firmware vysílačky GT3B - 4. část - Vysílačka a kabel (29.05.2011)
Nový firmware pro vysílačku Flysky GT3B uvolněn k testování! (25.05.2011)
Návod na přeprogramování firmware vysílačky GT3B - 3. část - Instalace softwaru (19.05.2011)
Návod na přeprogramování firmware vysílačky GT3B - 2. část - Programátor (18.05.2011)
Návod na přeprogramování firmware vysílačky GT3B - 1. část - Úvod (17.05.2011)
Novinky a změny v generátoru firmware vysílačky GT3B (06.05.2011)
Generátor modifikovaného firmware vysílačky GT3B (26.04.2011)
Generátor modifikovaného firmware pro vysílačku Flysky FS-GT3B (26.04.2011)
Co je potřeba k práci s firmware vysílačky Flysky FS-GT3B (03.04.2011)
Servisní menu u vysílačky Flysky FS-GT3B (24.03.2011)


DSYS - modelářská elektronika

RC OFFROAD - scale doplňky pro offroad expedice a trucktrial

Promodels.cz - Modely aut na dálkové ovládání

Translate
RC.305 na Youtube
Dotazník
Fotogalerie
Def MonsterZ 90
Ukázka vystřihovánky kastle Defendera
Počet zobrazení: 4763
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Poslední komentáře
Bude počasí na ježdění?
Vyplatí se nákup venku?
 

MZ-Racing - Internetový obchod s rádiem řízenými modely

Loops Model - RC4x4-shop.cz

RCauta.cz

Rubriky
Nepřehlédněte

RC AST - RC Adventure Scale Trophy

Rozsviťte své auto - seriál o světelných modulech pro RC auta

Jak na jednoduché zapojení světel v RC autě

Jak na barvy vodičů

Přehled modelářských silových konektorů

Návod na přeprogramování firmware vysílačky Flysky FS-GT3B/C

Elektronické moduly

Uložit a sdílet
Tyto stránky uložte, sdílejte nebo přidejte do oblíbených
Pridat.eu
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím. Základna 305. expediční skupiny.
Kalendář
<<  Březen  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 Dnešní den
 Aktualizace
Mé projekty na RC4x4.cz
Archív článků
Návštěvnost
Statistika obsahu
Článků / stránek: 753
Komentářů: 324
Anket: 12
 
© 2009-2019 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah (texty, obrázky) - uvedení autoři a zdroje
Pravidla pro používání cookies  |  Kontakt webmaster  |  Generováno systémem phpRS

Smajlíci v návštěvní knize - yvSmiley is copyrighted work of Yuri Volkov