Palcové RC soupravy Flysky FS-T4B a FS-CT6B

07.03.2011  |  Rubrika: RC soupravy  |  Autor: Michal Nováček  |  Přečteno 23172x  |  Komentářů: 2
Flysky FS-CT6BMým prvním dálkově ovládaným autem byl Žlutý Přízrak alias Hopsavá Koza, jinak prodávaný pod názvem Graupner Fun Racer. Byla to moje vstupenka do fascinujícího světa RC aut, plného nových zajímavých zkušeností i obohacení mého slovníku o termíny jako kameny, hruška, plechovka, regl, volantovka či palcovka... tááák a tímto jsem se mazanou oklikou dostal k vlastnímu tématu tohoto článku. Palcovka, též páčkovka či kniplovka nebo-li henten bazmek s těmi klacíky byla shodou okolností i mou první RC soupravou. Tenkrát to byla dvoukanálová AM vysílačka C4X od Graupnera, s jejímiž vylepšenými potomky v prakticky stejném futrále se můžeme setkat v nabídce Graupnera ještě dnes.

Na volantovky jsem přešel poměrně brzy a velmi rychle jsem si na ně zvykl. Během mnoha let jsem používal či stále používám vícero typů, AM i FM, sedmadvacítky i čtyřicítky. V poslední době jsem pak z důvodu přechodu na 2,4GHz začal používat volantovky původem od čínského Flysky, které mne až na problém s exponenciálami u typu GT3B oslovily dostatečnou nabídkou funkcí, slušným dosahem, velmi příznivou cenou zvláště u přijímačů a v neposlední řadě bezproblémovým párováním s přijímači mezi všemi typy odpovídající verze.

S tím, jak jsem přesunul svůj zájem na expediční vozidla, jsem opět začal pokukovat po nějaké jednodušší, tentokráte 2,4GHz a vícekanálové palcovce. Taková palcovka se dá využít na testování některých věcí, pokud náhodou potřebujete více než dva proporcionální kanály, případně pak u projektů/vozidel s více ovládanými funkcemi. Můj pohled opět padl na výrobky Flysky.

Tento článek berte jako stručné představení a srovnání možností dvou palcovek z produkce této čínské firmy, čtyřkanálové Flysky FS-T4B a šestikanálové Flysky FS-CT6B.

Vysílačka Flysky FS-T4B

Flysky FS-T4B
Počet kanálů: 4
Typ kanálů: 4x proporcionální
Určení: heli/letadlo
RF pásmo: 2.40-2.48GHz
RF výkon: <20dB
Systém: AFHDS (aut. frequency hopping digital system)
Modulace: GFSK
Rozlišení: 1024
Indikace nízkého napětí: <9V
DSC port: PS/2 konektor, PPM modulace
Nabíjecí konektor: ano
Napájení: 12Vss (8ks AA)
Spotřeba: <=250mA
Hmotnost: 510g
Rozměry: 180x220x70mm
Barva: černá
Páčky: plastové
Funkce: reverzy, trimy

Vysílačka Flysky FS-CT6B

Flysky FS-CT6B
Počet kanálů: 6
Typ kanálů: 4x proporcionální+2x proporcionální/stavový
Určení: heli/letadlo
RF pásmo: 2.40-2.48GHz
RF výkon: <20dB
Systém: AFHDS (aut. frequency hopping digital system)
Modulace: GFSK
Rozlišení: 1024
Indikace nízkého napětí: <9V
DSC port: PS/2 konektor, PPM modulace
Nabíjecí konektor: ano
Napájení: 12Vss (8ks AA)
Spotřeba: <=250mA
Hmotnost: 510g
Rozměry: 180x220x70mm
Barva: černá
Páčky: kovové
Funkce: v základu trimy pro 1 až 4 kanál; při programování z počítače reverzy, dvojí výchylky, subtrimy, vícebodové křivky, mixy, aj.

Přijímač Flysky FS-R6B

(společný pro oba typy vysílaček FS-T4B i FS-CT6B)
Flysky FS-R6B
Počet kanálů: 6
RF pásmo: 2.4GHz
RF citlivost: -76dB
Systém: AFHDS (aut. frequency hopping digital system)
Modulace: GFSK
Rozlišení: 1024
Napájení: 4,5-6V DC (max. 4ks AA)
Spotřeba: <=85mA
Hmotnost: 13g
Rozměry: 45x23x14mm
Barva: šedá poloprůhledná

Při porovnání většiny v tabulce uvedených parametrů se může zdát, že vysílačky se liší pouze počtem kanálů. Obě přitom též používají stejný futrál. Při bližším pohledu na vysílačky je však zřejmé, že se liší umístěním některých ovládacích prvků na předním panelu a některými dalšími detaily. Čtyřkanálovka má na předním panelu umístěné přepínače reverzace všech čtyř kanálů. Šestikanálovka tyto přepínače reverzace kanálů nemá, má ale další dva potenciometry a dva vypínače pro 5 a 6 kanál v horní levé a pravé části. Hlavní vypínač posuvného typu je umístěn v pravém dolním rohu. V levé dolní části se nachází poněkud utopené párovací tlačítko. Uprostřed je pak kontrolka ve formě vícebarevné LED diody, která indikuje zapnutí vysílačky a svou barvou i stav baterek/akumulátorů. Na zadní straně vysílaček se nachází otvor s klecí pro 8ks klasických tužkových AA článků, schovaných pod výsuvným krytem. Na pravém boku vysílaček se nachází nabíjecí konektor. Anténa je sklápěcí, takže vysílačky jsou relativně skladné, což je z hlediska transportu jedině dobře.

Obě vysílačky jsou též opatřeny na zadní straně umístěným tzv. DSC portem. Výrobce ho v parametrech též označuje jako PS/2, to však neříká nic víc, než že jde mechanicky o kulatý miniDIN konektor, který známe např. z počítačů pro připojení myši nebo klávesnice. V tomto případě tento konektor slouží pro připojení vysílaček k USB portu počítače prostřednictvím vhodné redukce. Právě v tomto připojení a typu použité redukce se však další funkční možnosti obou vysílaček významně liší.

Existují dva typy redukcí, kterými lze vysílačky připojit k počítači.

 • První typ redukce, občas označovaný jako "PPM to USB", je připojitelný k oběma vysílačkám FS-T4B i FS-CT6B a funguje jako simulátor USB herního ovladače. Můžete tedy vysílačky používat v počítači jako běžný herní ovladač.
  Redukce PPM to USB
 • Druhý typ redukce je použitelný pouze s typem FS-CT6B a jedná se o převodník sériového rozhraní na USB. Tato redukce se používá pro programování této vysílačky z počítače. Při použití speciálních prográmků lze i tuto redukci použít pro simulaci herního ovladače.
  Redukce SER to USB

Díky možnosti programování z počítače je vysílačka FS-CT6B tak trochu exotem mezi ostatními vysílačkami bez displeje. Nebudu spekulovat, zda důvodem pro vypuštění displeje a související elektroniky byla snaha o co nejnižší cenu nebo k tomu byl jiný důvod. Prostě je ta vysílačka takhle udělaná :) K vysílačce dodávaný software T6config je sice poněkud kostrbatý a nevzhledný, ale zpřístupní velmi slušné množství dalších nastavení, mimo jiné reverzy, dvojí výchylky, subtrimy, vícebodové křivky pro vybrané kanály či tři mixy aplikovatelné na všechny kanály. Nastavení pro konkrétní modely si pak můžete uložit na disk či jiné datové médium a v případě potřeby je nahrát zpět. K tomuto softwaru v současné době existují i hezčí a funkčnější alternativy.

Ukázka programu T6config:

T6config software

Nutnost programování z počítače u typu FS-CT6B může na první pohled vypadat jako drbání nohou přes hlavu na zádech a nevýhody jsou zřejmé - nemožnost si bez počítače (např. netbooku) v terénu upravit nastavení vysílačky. Komunikační protokol je však známý a třeba pro PDA již prý existuje aplikace. Časem se možná ukážou další. Dají se najít i samodoma vyrobená udělátka ve formě přídavného displeje pro nastavení vysílačky bez potřeby počítače. Jinak dle ohlasů zvl. na zahraničních diskuzních fórech je tato vysílačka docela oblíbená a rozšířená, díky funkční výbavě, slušným možnostem mixů, dobrému dosahu a samozřejmě nízké ceně. Výhodou je i možnost najít a stáhnout z internetu soubory s nastavením pro množství letadel a helikoptér různých výrobců.

Při koupi je potřeba dávat pozor na to, co v setu RC soupravy dostanete. Základem setu je obvykle vysílačka s přijímačem. Někteří prodejci USB redukce přikládají, jiní ne. Je však jasné, že u typu FS-CT6B je redukce nustností! Manuál není problém stáhnout z internetu, stejně tak programovací software či další pomocné prográmky. Vysílačky je možno obdržet v provedení Mode1 (plyn na pravé páčce) i Mode2 (plyn na levé páčce), ale není problém to mechanicky přehodit. Tyto Flysky vysílačky můžete najít rebrandované i pod dalšími značkami, např. Hobbyking, Turborix, Exceed RC, Storm, CopterX, Jamara...

Nejlaciněji se dají obě vysílačky zakoupit na Hobbykingu, kde v současné době set vysílačka+přijímač stojí cca 23,- až 25,- USD (oba typy, Mode1 i Mode2), samotný přijímač je pak k mání za cca 9,- USD. Programovací redukce pro FS-CT6B příjde na cca 3,- USD, redukce simulátoru herního ovladače použitelná pro FS-T4B i FS-CT6B pak stojí přibližně 7,- USD.

HK 2,4GHz 4ch V2
HK 2,4GHz 6ch V2
HK TR6A V2

Závěrem si dovolím lehce shrnout výše uvedené informace:

 • Flysky FS-T4B
  Jedná se o jednoduchou čtařkanálovou vysílačku, u které je možné pouze reverzovat kanály a nastavit trimy. Každý další model bude vyžadovat nové manuální nastavení. Kdo preferuje pro řízení svého expedičního vozítka palcovku a současně se mu hodí více než dva proporcionální kanály pro ovládání dalších funkcí, tato se nabízí jako možný kandidát k úvaze.
 • Flysky FS-CT6B
  Šestikanálová vysílačka, která bez možnosti připojení k počítači toho moc neumí, jen trimy. Po připojení k počítači se však otevřou docela slušné možnosti nastavení, včetně možnosti ukládání nastavených hodnot pro různé modely (pouze do počítače). Pokud plánujete nebo vlastníte nějaké RC multifunkční vozítko, kde je potřeba i mixů, je možné uvažovat i o této.
 • Obě vysílačky používají stejný šestikanálový přijímač Flysky FS-R6B.
 • Možnost použit obě vysílačky jako herní ovladač prostřednictvím USB redukce.

Je mi jasné, že jsem zde dost věcí pouze naznačil bez uvedení konkrétnějších infomací. Má to svůj důvod - již v úvodu jsem psal, že tento článek je stručným představením a srovnáním možností zmíněných palcovek. I nepříliš podrobné rozvinutí naznačených možností by obsah značně natáhlo a tak si myslím, že bude lepší nechat to na některý z příštích článků.

- Fotografie - Flysky, Hobby King, Dealextreme -

Pridat.eu

Oznámkujte jako ve škole   |  Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 16  |  1 2 3 4 5  

Štítky:
palcová páčková RC souprava Flysky FS-T4B FS-CT6B

Nejnovější článek:
RC AST Krušné Hory 2019

Související dokumenty:
Přijímače FlySky FS-BS3, FS-BS4 a FS-BS6 (12.09.2018)
Palcová RC souprava FlySky FS-FT18 Paladin (12.09.2018)
Flysky připravuje novou RC volantovku FlySky FS-NB4 Noble (12.09.2018)
Přijímač DasMikro 8 Channel AFHDS (10.12.2017)
Novinka od Futaby - sedmikanálová volantová RC souprava 7PX (11.06.2017)
Osmikanálová palcová RC souprava FlySky FS-i8 2,4GHz AFHDS 2A (06.06.2017)
Volantová RC souprava Spektrum STX2 2Ch 2,4GHz FHSS (01.05.2017)
Miniaturní osmikanálový přijímač DasMikro 2,4GHz FlySky kompatibilní (25.03.2017)
Polepte si svou vysílačku FlySky FS-i6 (04.03.2017)
RC soupravy vycházející z řady FlySky FS-i4, i4X, i6 a i6X (25.02.2017)
Přijímače FlySky FS-A8S a FS-X6B (23.02.2017)
Jak využít až deset kanálů u vysílaček FlySky FS-i4X a FS-i6X (17.02.2017)
Palcové RC soupravy FlySky FS-i4X a FS-i6X (16.02.2017)
Softwarové modifikace palcové vysílačky FlySky FS-i6 (16.02.2017)
RC souprava RockSta 4WS 2,4GHz s kombo přijímačem (30.01.2017)
Tabulka kompatibility RC vysílaček a přijímačů FlySky (27.01.2017)
Návod pro použití RC vysílačky Tactic TTX200 2,4GHz (25.01.2017)
Dvoukanálová RC vysílačka Tactic TTX200 2,4GHz (25.01.2017)
RC souprava Flysky RED-i3 2,4GHz - rudá extravagance (09.11.2016)
DasMikro 2,4GHz DSM2 a KO Propo FHSS kompatibilní přijímače (21.05.2016)
Flysky kompatibilní 8-kanálové přijímače DasMikro (24.04.2016)
Šestikanálová volantová RC souprava Spektrum DX6R (21.02.2016)
Flysky chystá RC soupravy FS-i6S a FS-i18 (28.12.2015)
RC souprava Arrma ATX100 (16.10.2015)
Bude osmnáctikanálová RC souprava Flysky FS-i18? (09.07.2015)
Dvoukanálová RC souprava Flysky FS-GT2E 2.4GHz (30.05.2015)
Mod vypínače u vysílačky Flysky FS-GT3C (05.04.2015)
Vysílačka Turnigy TGY-i10 s RF modulem FrSky (29.03.2015)
Projekt Deviation (24.02.2015)
Tříkanálová RC souprava Austar AX5S 2,4GHz (21.02.2015)
Inovované provedení vypínače u vysílačky Flysky FS-GT3C (02.02.2015)
Tříkanálová RC souprava Tactic TTX300 2,4GHz (28.01.2015)
Turnigy TGY-i10 - pekná 10-kanálová RC súprava, ale (jedno veľké ALE) (11.01.2015)
Nový přijímač, čidla a expander pro RC soupravu Turnigy TGY-i6 (26.12.2014)
Přijímače, externí čidla a expander pro RC soupravu Turnigy TGY-i6 (23.11.2014)
RC souprava Turnigy TGY-i6 AFHDS Transmitter and 6ch Receiver (23.11.2014)
Palcová RC souprava Flysky FS-i10 s dotykovým displejem (14.09.2014)
Palcové RC soupravy Flysky FS-i4 a FS-i6 (13.09.2014)
RC souprava Flysky FS-GT2F 2,4GHz (01.08.2014)
Jak konfigurovat vysílačku Hobbyking HK-T6 V2 (04.05.2014)
Tříkanálová RC souprava Turnigy 3XS (10.04.2014)
RC soupravy Hobbyking HK-210, HK-300 a HK-310 (09.04.2014)
Čtyřkanálová RC souprava Radiolink RC3S (25.03.2014)
Ochranná fólie pro displej RC vysílačky (09.11.2013)
RC souprava HobbyKing HK-GT2B 3CH 2.4GHz (30.07.2013)
Nový přijímač Flysky FS-GR3F (06.05.2013)
OrangeRx GR300 DSM2 - laciný 2,4 GHz přijímač pro vysílačky Spektrum (30.11.2012)
Volantové RC soupravy Spektrum DX3E a DX3C DSM 2,4 GHz (30.11.2012)
Vysílačka Turnigy GTX3 AFHDS 2.4ghz 3 Channel radio system (16.07.2012)
Představení vysílačky Flysky FS-GT2B (16.06.2012)
Představení vysílačky Flysky FS-GT3C (30.04.2012)
Jak to vypadá s novými vysílačkami Flysky? (13.12.2011)
Nový 8-kanálový přijímač Flysky FS-R8C (16.09.2011)
Nové vysílačky Flysky - GT2B, GT3C, GT4 a FS-T6 (16.09.2011)
Axial AX-3 / AR-3 - další převlečená RC souprava od Flysky (17.08.2011)
Funkce failsafe u tříkanálového přijímače Hobbyking HK-GT2R (19.03.2011)
Porovnání RC vysílaček Flysky (28.02.2011)
RC souprava Speed Passion Carrera 2 - 2.4GHz (02.02.2011)
RC souprava Hobbyking HK-GT3B 2.4GHz 3 Channel Radio System (02.02.2011)
RC souprava Flysky FS-GT3B a problém s exponenciálami (18.01.2011)
Prodlužka tlačítka pro ovladač navijáku od 3Racing (10.11.2010)
Volantové RC soupravy od FlySky (09.10.2010)
Tříkanálová volantová RC souprava Eurgle 2,4GHz (09.10.2010)


DSYS - modelářská elektronika

RC OFFROAD - scale doplňky pro offroad expedice a trucktrial

Promodels.cz - Modely aut na dálkové ovládání

Translate
RC.305 na Youtube
Dotazník
Fotogalerie
Himoto MegaE
Pohled na elektroniku - motor, servo, přijímač.
Počet zobrazení: 4063
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Poslední komentáře
Bude počasí na ježdění?
Vyplatí se nákup venku?
 

MZ-Racing - Internetový obchod s rádiem řízenými modely

Loops Model - RC4x4-shop.cz

RCauta.cz

Rubriky
Nepřehlédněte

RC AST - RC Adventure Scale Trophy

Rozsviťte své auto - seriál o světelných modulech pro RC auta

Jak na jednoduché zapojení světel v RC autě

Jak na barvy vodičů

Přehled modelářských silových konektorů

Návod na přeprogramování firmware vysílačky Flysky FS-GT3B/C

Elektronické moduly

Uložit a sdílet
Tyto stránky uložte, sdílejte nebo přidejte do oblíbených
Pridat.eu
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím. Základna 305. expediční skupiny.
Kalendář
<<  Září  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
 Dnešní den
 Aktualizace
Mé projekty na RC4x4.cz
Archív článků
Návštěvnost
Statistika obsahu
Článků / stránek: 753
Komentářů: 323
Anket: 12
 
© 2009-2019 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah (texty, obrázky) - uvedení autoři a zdroje
Pravidla pro používání cookies  |  Kontakt webmaster  |  Generováno systémem phpRS

Smajlíci v návštěvní knize - yvSmiley is copyrighted work of Yuri Volkov