Představení RC soupravy Absima CR4T - část 2.

10.06.2013  |  Rubrika: RC soupravy  |  Autor: Michal Nováček  |  Přečteno 16874x  |  Komentářů: 9
RC souprava Absima CR4TV první části představení RC soupravy Absima CR4T jsem se soustředil vedle uvedení parametrů vysílačky a přijímače hlavně na obecný popis vlastního provedení soupravy a dodávaného příslušenství. V této druhé části představení se blížeji podíváme na některé technické záležitosti, které považuji za důležité nebo zajímavé, například jak je to s kompatibilitou se staršími přijímači Flysky - a tím začneme.

Kompatibilita se staršími přijímači Flysky

Toto téma je řekl bych velmi zajímavé pro ty, kteří již vlastní nějakou RC soupravu od Flysky. Hned se naskýtá otázka, zda i starší 3, 6 a 8-kanálové Flysky přijímače se dají s novou Absimou CR4T použít. Během psaní článků věnovaných "originální" Flysky FS-iT4 jsem se na to dotazoval přímo ve firmě Flysky a bylo mi řečeno, že to nepůjde. To potvrdily i zkušenosti čerstvých majitelů FS-iT4 prezentované na zahraničních fórech.

Byl jsem tedy překvapen, že Absima na produktové stránce soupravy CR4T uvádí ve výpisu funkcí "AFHDS a AFHDS2 2,4Ghz system"; v aktuálním návodě ke stažení o tom však není zmínka. Při zapůjčení mi pak pan Šatoplech potvrdil, že Absima CR4T je kompatibilní se staršími přijímači Absima R3FS a R3WP, které nejsou nic jiného než přijímač Flysky FS-GR3C. Absima si tedy musela přidání možnosti párovat i starší přijímače vymínit, protože spolehlivě vím, že FS-iT4 tuto funkci nemá.

Ansmann W5

V menu nastavení přijímače se nachází záložka "AFHDS2", která u FS-iT4 chybí. Když je zatržená, můžete párovat nové telemetrické přijímače R4FS, v opačném případě pak starší přijímače Absima (Flysky, apod.). Vyzkoušel jsem spárovat přijímač Ansmann R5 (= Flysky FS-GR3C); spárování proběhlo okamžitě a přijímač pracoval tak, jak má. Se staršími přijímači samozřejmě nefunguje telemetrie.

RC souprava Absima CR4T

Nastavení ovládacích prvků vysílačky

V první části představení jsem se věnoval ovládacím prvkům vysílačky jen obecně. Vysílačka má kromě vypínače, volantu a plynové páčky, které mají funkci pevně danou, dalších osm ovládacích prvků - 2x vroubkovaná točítka, 3x dvoupolohové spínače (na věnci kolem volantu) a 3x tlačítko (dvě na rukojeti, jedno na spodku věnce volantu). Ovládací prvky jsou na vysílačce označeny dle obrázku:
RC souprava Absima CR4T
Každému z těchto osmi ovládacích prvků lze přiřadit jednu z poměrně rozsáhlé nabídky funkcí. Z výroby mají zmíněné ovládací prvky nastaveny tyto funkce (t. zv. factory default) - myslím, že překladu netřeba:
RC souprava Absima CR4T

Malý průvodce po displeji

O kvalitě displeje, jeho čitelnosti a reakci na dotykové ovládání jsem psal v první části představení. Základní obrazovku vysílačky, tedy tu po zapnutí, na kterou budete nejčastěji koukat, vidíte na následujícím obrázku:
RC souprava Absima CR4T
Nápověda dostupná ze základní obrazovky je v podstatě kompletní textový manuál bez další přidané omáčky, takže již nemusíte ten papírový tahat s sebou. Odkaz na příslušnou část manuálu najdete v nastavení každé funkce.

Telemetrie

K RC soupravě Absima CR4T jsou dodávána tato telemetrická čidla:
  • Napěťové čidlo - Artikel Nr./Item number: 2020005
  • Optické čidlo otáček - Artikel Nr./Item number: 2020007
  • Teplotní čidlo - Artikel Nr./Item number: 2020008
Další komponenty lze zakoupit zvlášť:
  • Magnetické čidlo otáček - Artikel Nr./Item number: 2020006
  • Sériový přijímač-expander - Artikel Nr./Item number: 2020004
Zapojení čidel je velmi jednoduché a prakticky "plug'n'play". Do konektoru "IN" přijímače R4FS zapojíte pomocí dodávaných kablíků libovolné čidlo. Další čidla pak připojujete do série za sebou. Každé čidlo je vlastně malá procesorová jednotka, která převádí naměřené veličiny na sériová data. Ta jsou odesílána po sériové sběrnici tvořenou spojenými čidly do přijímače a odtud jsou vysílána do vysílačky:
RC souprava Absima CR4T
Velkým nedostatkem je, že v manuálu k dodávaným telemetrickým čidlům nenajdete žádné údaje, t. zn. rozsah měřeného napětí, otáček nebo teploty. Tyto údaje však známe z manuálu "originální" Flysky soupravy a tak si je tu zopakujeme (doufám, že se nic nezměnilo...):

Typ čidlaMěřená veličinaNapájeníMěřící rozsahVelikostHmotnost
Optické čidlo otáčekotáčky4 - 6,5 Vmax. 16000 ot/min.25 x 14 x 8 mm10 g
Magnetické čidlo otáčekotáčky4 - 6,5 Vmax. 16000 ot/min25 x 14 x 8 mm10 g
Teplotní čidloteplota4 - 6,5 V-40 - 100°C25 x 14 x 8 mm10 g
Napěťové čidlonapětí4 - 6,5 V4 - 30Vss25 x 14 x 8 mm10 g
Nepředpokládám, že by si Absima nechala nějak upravit rozsahy měřených veličin, takže budeme vycházet z výše uvedených údajů. Jak už jsem psal u vysílačky FS-iT4, není to žádná sláva. Rozsah měřeného napětí je myslím více než dostatečný, ale max. 100°C u teploty a max. 16000 ot/min u otáček... teplota u elektry dejme tomu, ale pro spalovák a dále rozsah otáček pro oba typy pohonů jsou nevyhovující a chtělo by to u těchto veličin výrazně přidat na rozsahu měření.

Vlevo je základní obrazovka se zobrazením telemetrických údajů, vpravo pak tabulkové zobrazení údajů v menu nastavení přijímače (v obou případech jsou připojena telemetrická čidla pro měření teploty a napětí). V této tabulce vidíte všechna připojená čidla a z nich si můžete vybrat čtyři pro zobrazení na základní obrazovce. Error rate je procentní údaj reprezentující spolehlivost spojení mezi vysílačkou a přijímačem:
RC souprava Absima CR4T
RC souprava Absima CR4T

Failsafe

Failsafe se u této RC soupravy nastavuje plně na vysílačce. Každému ze čtyř kanálů se dá nastavit vlastní pozice/úroveň, do které se kanály přestaví v případě ztráty signálu:
RC souprava Absima CR4T

Režimy práce 3. a 4. kanálu vysílačky

Třetí a čtvrtý kanál vysílačky můžete každý zvlášť nastavit tak, aby pracoval jako proporcionální nebo neproporcionální-stavový (přiřazením správné funkce k patřičnému ovladači - tlačítku nebo točítku). Ve stavovém režimu se oba kanály přepínají pouze mezi dvěma stavy - čili jako on/off. Dá se nastavit jedině to, aby kanál pracoval jako momentový (změna stavu pouze po dobu stisku-držení tlačítka) nebo přepínací (přepnutí z jednoho stavu do druhého krátkým stiskem tlačítka). Chybí tu tedy režim alespoň simulující třípolohový přepínač, takže máte problém, pokud byste chtěli jednoduše ovládat třeba naviják nebo třístupňovou převodovku. A to je myslím velká škoda.

Z výroby mají oba kanály nastavený neproporcionální momentový režim, přičemž o případné změně do přepínacího režimu se v návodě nedočtete - v menu nastavení vstoupit do položky "Key function", vybrat tlačítko (nejlépe jedno ze SW1 až SW3) a přiřadit mu funkci "Tog. channel 3" nebo "Tog. channel 4":

RC souprava Absima CR4T

Nahrání nového firmware do vysílačky

Jak jsem již psal, přes USB kabel lze ládovat do vysílačky nový firmware. Shodou okolností vydala Absima před krátkou dobou upravený firmware, který přidává pro mix řízení možnost přepínat mezi standardním a crawler módem, bližší informace ale chybí.

Na uvedeném odkazu je popsán postup nahrání nového firmware (aktualizace) do vysílačky. Zapnutou vysílačku připojíte do USB portu počítače. V menu nastavení vysílačky "System" najdete položku "Firmware Update". Po klepnutí na položku budete dotázáni, jestli chcete přepnout do "Firmware mode". Potvrdíte "Yes" a nacházíte se ve "Firmware mode". Nyní spustíte předem stáhnutý aktualizační program a stisknete "Update". Proběhne aktualizace vysílačky; po skončení aktualizace se vysílačka sama vypne a zapne. Všechna předchozí nastavení budou smazána. Během aktualizace nesmíte vypnout vysílačku nebo počítač!

Okno aktualizačního programu:

RC souprava Absima CR4T

Vysílačka jako herní ovladač

Zkoušeno pod operačním systémem Windows 7 Home Premium 64-bit. V menu nastavení vysílačky "System" je potřeba v položce "USB function" vybrat "Emulator". Po připojení vysílačky k USB portu počítače se automaticky nainstalují ovladače herního zařízení. V ovládacím panelu "Zařízení a tiskárny" se objeví v zařízeních tato ikona:
RC souprava Absima CR4T
Kliknutím pravým tlačítkem myši nad ikonou se otevře kontextové menu, zde vybrat "Nastavení herního zařízení", v dalším okně pak "CR4T emulator", "Vlastnosti" a v dalším okně kartu "Ověření funkce". Zde lze otestovat funkci vysílačky jako herního zařízení a v případě potřeby ji zkalibrovat:
RC souprava Absima CR4T
V režimu herního zařízení lze používat volant, plyn a obě vroubkovaná točítka jako čtyři proporcionální osy a dále tlačítka SW1 až SW3 jako stavové ovladače.

Ještě nás čeká třetí pokračování představení vysílačky Absima CR4T, které bude ve znamení videa ukazujícího možnosti a funkce menu nastavení vysílačky.

Závěrem bych rád upozornil, že v červnovém časopise RC Cars (6/2013) vyšla pěkná recenze vysílačky Absima CR4T z pera p. Černého. Tuto recenzi si lze přečíst zde.

- Fotografie - Michal Nováček, Absima -

Pridat.eu

Oznámkujte jako ve škole   |  Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 12  |  1 2 3 4 5  

Štítky:
RC Absima CR4T radio souprava

Nejnovější článek:
RC AST Krušné Hory 2019DSYS - modelářská elektronika

RC OFFROAD - scale doplňky pro offroad expedice a trucktrial

Promodels.cz - Modely aut na dálkové ovládání

Translate
RC.305 na Youtube
Dotazník
Fotogalerie
Himoto MegaE
Zakryté převody.
Počet zobrazení: 3584
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Poslední komentáře
Bude počasí na ježdění?
Vyplatí se nákup venku?
 

MZ-Racing - Internetový obchod s rádiem řízenými modely

Loops Model - RC4x4-shop.cz

RCauta.cz

Rubriky
Nepřehlédněte

RC AST - RC Adventure Scale Trophy

Rozsviťte své auto - seriál o světelných modulech pro RC auta

Jak na jednoduché zapojení světel v RC autě

Jak na barvy vodičů

Přehled modelářských silových konektorů

Návod na přeprogramování firmware vysílačky Flysky FS-GT3B/C

Elektronické moduly

Uložit a sdílet
Tyto stránky uložte, sdílejte nebo přidejte do oblíbených
Pridat.eu
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím. Základna 305. expediční skupiny.
Kalendář
<<  Listopad  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30     
 Dnešní den
 Aktualizace
Mé projekty na RC4x4.cz
Archív článků
Návštěvnost
Statistika obsahu
Článků / stránek: 753
Komentářů: 305
Anket: 12
 
© 2009-2019 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah (texty, obrázky) - uvedení autoři a zdroje
Pravidla pro používání cookies  |  Kontakt webmaster  |  Generováno systémem phpRS

Smajlíci v návštěvní knize - yvSmiley is copyrighted work of Yuri Volkov