Světelné moduly - část 1.

16.10.2009  |  Rubrika: Světelné moduly  |  Autor: Michal Nováček  |  Přečteno 26779x  |  Komentářů: 2
3Racing světelný modulKdyž se řekne, že něco svítí jako vánoční stromeček, obvykle to znamená, že z toho až oči přecházejí. V našem případě o to více, že vánoční stromečky, kterých se tento článek týká, mají navíc několik koleček. Pokud se vážně zaobíráme myšlenkou z jakýchkoliv pohnutek rozsvítit auto, dříve nebo později narazíme na světelné moduly, které toto umožňují. Tento článek částečně mapuje aktuální nabídku světelných modulů na našem trhu a přináší i jejich stručný popis.

Samozřejmě není nic jednoduššího, než vzít pár LEDek, odporů, kus drátu, vypínač, nějak to spájet, přidělat do auta a voalá, máme svícení! Je to naprosto legitimní a v mnoha případech i dostatečná cesta, ovšem pokud chceme od svícení něco víc, nabízí se dvě cesty - buďto si něco ubastlit, nebo koupit... nebo oboje.

Při mapování situace se světelnými moduly jsem měl samozřejmě na paměti hlavně své potřeby, tedy rozsvícení mého expedičního Pajera, s ohledem na funkční i ekonomickou stránku věci. V tomto článku však nechci řešit mé konkrétní požadavky na světelný modul, nýbrž chci článkem pomoci dalším zájemcům k alespoň hrubé orientaci, co je v nějaké rozumné cenové hladině k dostání a co který modul, byť stručně, umí. Rozumnou cenovou hladinou pak myslím částku okolo 1000,- Kč, nejlépe i s LEDkami a potřebnou kabeláží. Nečekejte ani nějaké srovnání, který modul je lepší, protože požadavky na rozsvícení modelu mohou být různé a v tom případě může být jeden modul v konkrétní aplikaci vhodnější a další moduly zase v jiné.

Tamiya TLU-01

Světelný modul Tamiya TLU-01Zřejmě jeden z prvních světelných modulů pro RC auta je již dostatečně profláklý, tedy známý. Za cenu okolo 600,- Kč v zásadě dostanete pouze blbou, a to doslova, krabičku, která v sólo provedení dokáže unikátní věc - pomocí vypínače zapnout nebo vypnout připojené LEDky, jichž může být až 16. Pokud chceme něco víc, musíme jí připojit k řídící jednotce TLU-02, která umí obsluhovat až dvě TLU-01. Světelný modul Tamiya TLU-02K tomu slouží ten dlouhý konektor v krabičce navíc. Kombinace TLU-01+TLU-02 pak umí spoustu fajnovostí, ale cena této kombinace také pěkně povyskočí, až na 1900,- Kč. Navíc desetiny jsou sice velké modely, ale cpát dovnitř dvě poměrně velké krabičky také nenadchne, zvlášť u scale modelů, kde je to občas boj o místo z důvodu maketové vnitřní výbavy.

Vlastnosti:
Napájení:7,2V, připojení pomocí redukce k akumulátoru
Počet konektorů pro LED:8
Počel připojitelných LED:až 16 LED (8x 2 LEDky v sérii), 20 mA
LED v dodávce:2x bílá, 2x rudá
Výrobce / wwwTamiya - www.tamiyausa.com

Yeah Racing Dark Drifter

Světelný modul Yeah Racing Dark Drifter LK-0002Toto je typický představitel světelných modulů typu "pouťová atrakce". Za cenu cca 600,- Kč obdržíte krabičku se sadou LED (set LK-0002, LK-0003 je samostatný modul), jejíž inteligence se projevuje přítomností tlačítka pro výběr jednoho ze sedmi světelných režimů. Tož něco, co se zhusta objevuje u čínských "takyRC" aut-hraček a dalších zhůvěřilostí. Světelný modul Yeah Racing Dark Drifter LK-0002 - schemaProstě zmáčknete čudlík a svítí to a bliká tak, dalším stiskem čudlíku onak, a tak dokola, než vyčerpáme všechny možnosti. V podstatě tedy to samé, co tamijácký TLU-01, vylepšený o blikání. Modul lze na internetu najít i pod jinými názvy, nejen pod hlavičkou Yeah Racingu.

Vlastnosti:
Napájení:6V, připojení k přijímači
Počet konektorů pro LED:6, 4 trvale svítící / 2 blikající
Počel připojitelných LED:až 12 LED (6x 2 LEDky v sérii), 20 mA
LED v dodávce:2x bílá, 2x modrá, 2x rudá, 2x žlutá (sada LK-0002)
Výrobce / wwwYeah Racing - www.yeahracing.com

Podrobnější recenzi modulu od autora MikePa najdete na stránkách fóra RC4x4.

3Racing LED Light System

Světelný modul 3RacingSvětelný modul od populárního výrobce tuningových dílů a doplňků 3Racing se vyznačuje širokou funkční výbavou a cenou 1000,- Kč. Modul se připojuje pomocí dvou V-kabelů na kanál přijímače ovládající regulátor motoru a kanál serva zatáčení - je tak i z přijímače napájen. Obsahuje 8 konektorů pro připojení LED diod. LEDky jsou opatřeny konektorem kompatibilním se světelným modulem Tamiya. Modul dále obsahuje dva přepínače pro případný reverz kanálů. Dva další přepínače slouží pro nastavení chování konektoru č. 7 a 8 pro připojení LED - v jedné poloze přepínačů konektor č. 7 kopíruje chování konektoru č. 2 a č. 8 kopíruje č. 6, v druhé poloze č. 7 i 8 trvale svítí.

Světelný modul 3Racing - konektoryZapojení konektorů:
Socket 1 a 2 - přední světla; 3 - levý blinkr; 4 - pravý blinkr; 5 - zadní světla; 6 - brzdová světla; 7 - simultánně s 2 nebo svítí; 8 - simultánně s 6 nebo svítí.

Funkce:

 • Stojící auto - přední i zadní světla svítí na 50%
 • Jízda vpřed - přední světla svítí na 100%, zadní světla svítí na 50%
 • Jízda vzad - přední i zadní světla svítí na 50%, couvačky svítí na 100%
 • Brzdění - přední světla svítí na 50%, zadní světla svítí na 100%
 • Zatáčení - blinkry blikají dle směru jízdy

Vlastnosti:
Napájení:z přijímače
Počet konektorů pro LED:8
Počel připojitelných LED:až 16 LED, 20 mA
LED v dodávce:2x 3mm oranžové LED, 2x 5mm rudé LED, 2x 5mm bílé LED
Další příslušenství:2x V-kabel
Výrobce / www3Racing - http://www.3racing.hk

Podrobnější recenzi modulu od autora MikePa najdete na stránkách fóra RC4x4.

DSYS MD6L

Světelný modul DSYS MD6LSvětelný modul českého výrobce DSYS s cenou cca 560,- Kč nabízí velmi slušnou výbavu a funkčnost, navíc s možností programování pomocí programátoru MDPG14 (400,- Kč). Programátor se vyplatí pořídit zvlášť v případě, že vlastníte i regulátor pro motor od tohoto výrobce (řada MDxxDCRS).

Světelný modul MD6L - schemaPři použití modulu MD6L si můžete vybrat, jestli má být přípojen ke kabelu regulátoru motoru nebo ke kabelu serva zatáčení. V obou případech jsou totiž funkce modulu poněkud odlišné:

 • Při připojení na kabel regulátoru motoru se budou přední LED (L1, L2) rozsvěcovat při chodu vpřed nebo dle nastavení. Zadní LED (L3, L4) se budou rozsvěcovat při chodu vzad nebo dle vlastního nastavení. Doplňkové LED (L5, L6) se bude rozsvěcovat při neutrálu nebo podle vašeho nastavení.
 • Při připojení ovladače na kabel serva ovládající zatáčení se budou LED L1, L2 rozsvěcovat při odbočování modelu vpravo, LED L3, L4 se budou rozsvěcovat při odbočování modelu vlevo. LED L5, L6 se budou rozsvěcovat v přímém chodu modelu nebo podle vašeho nastavení.

Vlastnosti:
Napájení:z přijímače
Počet konektorů pro LED:6
Počet připojitelných LED:ve standardním zapojení 6 až 12 LED (podle typu / barvy LED, až 2 LEDky v sérii na konektor), 20 mA, počet LED možno rozšířit s ohledem na jejich typ / barvu a max. napětí akumulátoru až 30V - viz manuál
LED v dodávce:LED 5mm - 2x bílá, 2x rudá, 2x žlutá
Další příslušenství:konektory J6P - 2 ks, bužírka 2mm délky 12 cm - 1 ks,
dvoužilový kabel délky 1,5m - 1 ks, prog. redukce - 1 ks
Výrobce / wwwDSYS - http://www.dsys.cz

BEL Spínač světel do RC modelů

Světelný modul BELSvětelný modul s poněkud jazykolomným názvem od dalšího českého výrobce BEL se prodává za cca 450,- Kč. Podobně jako modul od DSYSu nabízí velmi slušnou funkčnost, dodává se však bez LEDek, které je potřeba dokoupit. Je určen k ovládání předních světel, couvacích světel a brzdových světel v závislosti na polaritě napětí motoru a rychlosti změny jeho otáček. Spínač má i výstup pro připojení LEDky ve funkci majáčku. Na výstupy lze připojit čtyři bílé LED (dvě přední světla a dvě couvací světla), dvě rudé LED (brzdová světla) a jednu modrou LED (majáček).

Spínač se připojuje na napájecí napětí 5 V a svorky motoru (maximální napětí 14 V). Citlivost reakce na změny napětí motoru a parametry blikání lze nastavit a uložit do paměti spínače. K dispozici je obvykle 5 možností nastavení citlivosti.

Připojení LEDek:
Brzdová světla - první dvě dvojice kolíčků; majáček - třetí dvojice kolíčků; zadní světla - čtvrtá a pátá dvojice kolíčků; přední světlomety - šestá a sedmá dvojice kolíčků.

Funkce:

 • Přední světla se rozsvítí ihned po připojení na napájení a svítí po celou dobu. Světla zablikají (světelná houkačka), dojde-li k prudkému rozjezdu nebo brzdění modelu. Citlivost na rychlost změny lze nastavit.
 • Brzdová světla se rozsvěcují při zpomalování modelu. Citlivost na intenzitu brzdění a doba dosvitu brzdových světel lze nastavit.
 • Couvací světlomety se rozsvítí v jedné polaritě napětí na motoru, při druhé polaritě jsou vypnuty.
 • Majáček bliká po celou dobu napájení. Střídu a periodu blikání lze nastavit. Majáček lze využít i pro ukazatele směru v modelu, pak musíme zajistit (např. servem řízení) přepínání pravých nebo levých ukazatelů směru.

Vlastnosti:
Napájení:4,5 - 5,5V
Vstupní napětí od motoru:0 až 14 V
Počet konektorů pro LED:7
Počel připojitelných LED:7 LED, 20 mA
Výrobce / wwwBEL - http://www.bel-shop.eu

BEL Spínač LED v RC modelu

Spínač LED v RC modelu BELTento modul od firmy BEL s názvem dosti podobným předchozímu modulu se připojuje pomocí dodávaných V-kabelů k přijímači. Kanálem pro servo řízení se spínají pravé nebo levé blinkry. Kanálem pro regulátor otáček se pak spínají přední světla, couvací světla a brzdová světla. Modul je nabízen za cenu 490,- Kč.

Modul má celkem 8 konektorů-výstupů pro připojení LEDek. Na výstupy se připojují LEDky s proudem 20 mA. V setu jsou čtyři žluté 3 mm LED (blinkry), dvě 5 mm bílé LED (přední světlomety), dvě 5 mm červené LED (brzdová světla) a dvě rozdvojky pro připojení do přijímače (V-kabely).

K tomuto modulu není bohužel na stránkách BEL manuál nebo nějaké bližší informace, protože vzhledem k ceně a funkci se modul může zdát jako velmi zajímavá volba.

Pro podrobnější informace navštivte příslušné stránky výrobců, kde jsou obvykle k dispozici i podrobné návody obsahující popis, zapojení, nastavení a parametry světelných modulů.

Uváděné ceny jsou cca a jde o ceny české nebo přepočtené, aktuální v době vydání článku. Doufám, že pro vás není problém si vygůglit aktuální ceny ve svém oblíbeném shopu, ať už u nás, nebo v zahraničí.

- V článku byly použity informace a obrázky ze stránek nebo návodů těchto firem - DSYS, BEL, 3Racing, Tamiya, Yeah Racing -

Pridat.eu

Oznámkujte jako ve škole   |  Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 6  |  1 2 3 4 5  

Štítky:
světelné moduly

Nejnovější článek:
RC AST Krušné Hory 2019

Související dokumenty:
Ohlédnutí za RC spínačem v4.0 Martina Michuta (22.10.2017)
Jak vypínat světelné moduly (14.05.2017)
Světelný modul RC Car LED Light System 12 LED Simulation (15.04.2017)
Multifunction Buzzer Lost Finder/Low Voltage Alarm LED Controller (19.07.2016)
LED obvod pro světelnou rampu RC auta Axial SCX10 Jeep Wrangler G6 (22.05.2016)
RC spínač osvětlení Martina Michuta v nové verzi v4.0 (28.02.2016)
Praktická zapojení RC spínače v3.0 Mini Martina Michuta (30.12.2015)
Světelný modul MATADENIK1 (15.11.2015)
Světelný modul Modified 2/3 CH 12 LED Light Set For RC Model Car (15.08.2015)
RC spínač konfigurátor v1.5 pro RC spínač v3.0 Martina Michuta (14.07.2015)
RC spínač v3.0 Mini a RC_USBCOM modul Martina Michuta (12.07.2015)
Inovace u RC spínače v3.0 Martina Michuta (28.06.2015)
Světelný modul DSYS MDL16 - SW verze 4.2 (03.04.2015)
RC ovladač osvětlení a spínač MD8LA - akční doprodej (26.01.2015)
Světelný had Richarda Tomečka (09.01.2015)
Světelný modul DSYS MDL16 (11.12.2014)
Světelný modul BEDNA1 (06.11.2014)
Světelná rampa od RCOffroad.cz (28.10.2014)
Výstražný světelný majáček Recovery Vehicle LED Light Beacon (Amber) (24.08.2014)
Světelný modul DSYS MDL8X2 (19.08.2014)
Světelný modul Bandoléro de la IQLógiko (16.06.2014)
Novinky u RC spínače Martina Michuta (13.06.2014)
Modelové výstražné světelné rampy a majáčky na Hobbykingu (01.04.2014)
Jak připojit LED světla k přijímači (13.01.2014)
Řídící jednotka světelných setů Killerbody (16.11.2013)
Inovovaný RC spínač Martina Michuta v3.0 - nyní i v mini provedení (13.11.2013)
Světelné sety Killerbody (03.11.2013)
RC switch Martina Michuta (23.09.2013)
Světelný modul ob1 RC V3.1MFC/V3.1S LED System (19.07.2013)
Světelné moduly ob1 RC (11.07.2013)
Dvoukanálový spínač světel BEL DSS2 (28.06.2013)
Světelné moduly G.T. Power (01.06.2013)
Světelné moduly na Hobbykingu (20.05.2013)
Světelný modul DYNO1 (19.05.2013)
Světelný modul PRYSK1 (30.04.2013)
Světelná rampa - RC Police Petrol Car 105x24mm 360 LED Light Bar (10.02.2013)
Světelný maják - RC Police Petrol Car 360 Degree Rotation LED Light (10.02.2013)
Světelný modul Turnigy R/C LED Lighting System (27.01.2013)
Světelný modul Axial AX24257 Simple LED Controller (27.01.2013)
Světelný majáček SM1 od firmy BEL (20.01.2013)
Jak na jednoduché zapojení světel v RC autě (31.08.2012)
Světelný modul EZpower EZRL1000 - Rally Legends Led Lights Rally Kit (16.07.2012)
Připojení LED diod k světelnému modulu DSS1 (07.01.2012)
Recenze dvoukanálového spínače světel BEL DSS1 (27.04.2011)
Dvoukanálový spínač světel BEL DSS1 (02.03.2011)
Světelný modul Car Lights - uživatelský test - část 2. (23.01.2011)
Posviťme si na jezevce - Světelný modul Car Lights - část 1. (23.01.2011)
Světelné pásky - Ultra Bright & Slim LED Light Set (23.01.2011)
Angel Eyes aneb svítíme očima andělů (23.01.2011)
Light Set Off Road - přídavné reflektory Ansmann (05.12.2010)
Kompatibilita světelných modulů s RC soupravami (29.10.2010)
LED diody s teple bílým světlem (07.10.2010)
Světelné moduly od G.T. Hobbies (07.10.2010)
Světelný modul Ultra Bright LED Indicator Signal Light System (05.10.2010)
Světelná rampa HobbyPro H528 Truck Light Bar (05.10.2010)
Spolupracuje váš světelný modul s přijímačem / RC soupravou? (17.08.2010)
RC Car Ultra Bright LED Flashing Light System (07.08.2010)
Světelný modul Tamiya TLU-01 - pohled pod pokličku (09.02.2010)
Světelné moduly a sady od RCLightsKit.com (04.02.2010)
Je libo sklápěcí světelnou rampu? A koule? (14.01.2010)
Světelné moduly - část 4. (26.11.2009)
Počítáme jednoduchý obvod s LED diodami (29.10.2009)
Lights by RC4x4 aneb světelný modul trochu jinak (28.10.2009)
Osvětlení modelu auta - výběr vhodných LED diod (26.10.2009)
Světelné moduly - část 3. (18.10.2009)
Stylová rampa a reflektory od ZTM (17.10.2009)
Světelné moduly - část 2. (17.10.2009)

Jaký systém osvětlení (modul) používáte u svého modelu auta?

Tamiya TLU-01 (hlasů: 48)
(30.19 %)

DSYS MD6L/MD8L (hlasů: 21)
(13.21 %)

3Racing LED Light System nebo analogický (hlasů: 10)
(6.29 %)

Yeah Racing Dark Drifter nebo analogický (hlasů: 6)
(3.77 %)

BEL Spínač světel do RC modelů (hlasů: 27)
(16.98 %)

Axial Racing NVS Night Vision System (hlasů: 2)
(1.26 %)

RC4WD - The Scale Lightning System (hlasů: 1)
(0.63 %)

Jednoduchý LED obvod (hlasů: 28)
(17.61 %)

Kombinace Tamiya TLU-01+TLU-02 (hlasů: 1)
(0.63 %)

Jiný systém (prosím zašlete typ a odkaz na výrobce / prodejce na můj kontakt) (hlasů: 15)
(9.43 %)



Celkem hlasovalo: 159

DSYS - modelářská elektronika

RC OFFROAD - scale doplňky pro offroad expedice a trucktrial

Promodels.cz - Modely aut na dálkové ovládání

Translate
RC.305 na Youtube
Dotazník
Fotogalerie
Dynovo Pajero na podvozku Trail Finder
Pohled na auto zezadu.
Počet zobrazení: 3050
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Poslední komentáře
Bude počasí na ježdění?
Vyplatí se nákup venku?
 

MZ-Racing - Internetový obchod s rádiem řízenými modely

Loops Model - RC4x4-shop.cz

RCauta.cz

Rubriky
Nepřehlédněte

RC AST - RC Adventure Scale Trophy

Rozsviťte své auto - seriál o světelných modulech pro RC auta

Jak na jednoduché zapojení světel v RC autě

Jak na barvy vodičů

Přehled modelářských silových konektorů

Návod na přeprogramování firmware vysílačky Flysky FS-GT3B/C

Elektronické moduly

Uložit a sdílet
Tyto stránky uložte, sdílejte nebo přidejte do oblíbených
Pridat.eu
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím. Základna 305. expediční skupiny.
Kalendář
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31       
 Dnešní den
 Aktualizace
Mé projekty na RC4x4.cz
Archív článků
Návštěvnost
Statistika obsahu
Článků / stránek: 753
Komentářů: 303
Anket: 12
 
© 2009-2019 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah (texty, obrázky) - uvedení autoři a zdroje
Pravidla pro používání cookies  |  Kontakt webmaster  |  Generováno systémem phpRS

Smajlíci v návštěvní knize - yvSmiley is copyrighted work of Yuri Volkov