Světelný modul Bandoléro de la IQLógiko

16.06.2014  |  Rubrika: Světelné moduly  |  Autor: Michal Nováček  |  Přečteno 10612x  |  Komentářů: 0
Světelný modul Bandoléro de la IQLógikoPoněkud rozpustilý název článku o světelném modulu z dílny dua Bandolik a IQLogic jsem si vypůjčil z předmětu mé korespondence s Bandolikem. Následující popis tohoto světelného modulu pak není klasickou recenzí, ale spíše povídáním o dalším zajímavém výrobku z řady "modeláři modelářům". V žádném případě tedy nejde o světelný modul vyráběný v nějakém větším množství, natož sériově. Autoři a výrobci tohoto modulu se spíše zaměřují na to, aby vyhověli často různorodým individuálním požadavkům kolegů RC automodelářů.

Když jsem koncem minulého roku domlouval s Bandolikem zapůjčení světelného modulu k vyzkoušení, bral jsem to jako každý jiný modul, který mi prošel rukama - vyzkoušet a napsat recenzi. Těžko ale psát recenzi na něco, co je, řečeno i myšleno v dobrém, v turbulentním stavu ;) Sériově vyráběné moduly mají po dobu své výroby jisté specifické vlastnosti a funkce, které se příliš nemění. Zde to však pochopitelně neplatí - stejně jako krejčí vám ušije oblek na míru, Bandolik a IQlogic šijí moduly na míru požadavkům svých zákazníků.

Stejně tak modul, který jsem od Bandolika obdržel k otestování, byl dosti specifický tím, že v sobě koncentroval několik způsobů ovládání k předvedení svých schopností. Už z tohoto důvodu je těžké popisovat tento světelný modul stylem "má tyhle funkce a chová se tak a tak". Spíše se tedy zaměřím na nastínění toho, co můžete od tohoto modulu očekávat a že je toho docela dost.

Provedení světelného modulu Bandolik & IQLogic

Modul, který jsem dostal k otestovní i aktuálně dostupná verze není žádný střízlík. Deska plošných spojů modulu o velikosti 68 x 50 mm je osazena klasickými součástkami. Velikost modulu je daní za jeho co největší univerzálnost, která umožňuje autorům ušít různá řešení na míru bez dodatečných dodělávek. Srdcem modulu je procesor PICAXE-20M.

Světelný modul Bandolik & IQLogic

Co se týče napájení, modul je vybaven vlastním spínaným zdrojem 5V, který je schopen poskytnout až 3A. Samotný modul si vezme nejvýše 100mA, zbytek, tedy cca 2,9A, je možné použít pro výstupy. Udávaný rozsah napájecího napětí modulu je 7 až 20V. Pokud by náhodou nestačil výkon obsaženého spínaného zdroje, zátěž na výstupech lze napájet přímo z akumulátoru, ať už vlastního, nebo pohonného.

Na výstupech jsou jako spínače použity výkonové 5A tranzistory, které umožňují jako zátěž spínat cokoliv od LEDek až po docela žravé modelářské součásti (s patřičným chlazením). Spínače spínají mínus zátěže. Protože výstupy nejsou řešeny jako proudové zdroje, LEDky (světla) jsou zapojovány přes předřadné rezistory. V tomto případě to ale nevadí, moduly obvykle obdržíte zapojené a nastavené dle požadavků. V případě potřeby pak není problém si pro případné další LEDky hodnoty rezistorů dopočítat. Výstupy jsou vyvedeny na špičky, na které se dají nasunout běžné 2-pinové konektory (černé počítačové, např. XINYA KONPC-SPK-2).

Modul je vybaven vstupy pro celkem tři kanály - kanál plynu, kanál řízení a třetí kanál. Pro každý vstup jsou na desce k dispozici dvě trojice konektorů, které jsou řešeny jako průchozí a není tak potřeba Y-kablíků, pouze jednoduché propojovací kablíky pro spojení s přijímačem. Na následujícím obrázku vidíte rozmístění přípojných bodů - napájení, vstupů a výstupů - a nastavovacího tlačítka s LED kontrolkami:

Světelný modul Bandolik & IQLogic

Nastavení světelného modulu Bandolik & IQLogic

Modul má poměrně jednoduché nastavení. To sestává ze základního nastavení rozhodovacích úrovní pro blinkry a zpátečku, případně rychlosti blikání blinkrů. Vše ostatní je nastaveno již z výroby nebo dle požadavků. Vstup a jednotlivé kroky v režimu nastavení se provádí pomocí tlačítka na desce a sledováním stavu LED kontrolek na desce a světel na výstupech (blinkry, brzda a zpátečka).

Možnosti ovládání světelného modulu Bandolik & IQLogic

Zde je potřeba rozlišit, že modul umožňuje jak automatické, tedy na vysílačce nezávislé funkce, tak i fukce ovládané z vysílačky, případně kombinaci obého. Typické automatické funkce jsou například blinkry, brzdová světla nebo couvačky, kterými je i tento modul vybaven. Typické nezávisle ovládané funkce jsou například zapínání a vypínání světel, rampy, apod. Velkou výhodou tohoto modulu je, že způsob jeho ovládání může být ušit přímo na vysílačku, ze které je modul ovládán a dále podle požadavků zákazníka. Je úplně jedno, zda se jedná o volantovku nebo páčkovku a jakým způsobem se ovládají další kanály. I při použití pouhé dvoukanálové vysílačky je rozsah možných funkcí více než dostatečný. V popisu možností ovládání jsou uvedeny pouze volantové vysílačky.

Dvoukanálová vysílačka

Pouhé dva kanály již předem definují možnosti ovládání světelného modulu - volantem (kanálem řízení) při stojícím autě (plyn v neutrálu). Příklad ovládaných funkcí:
 • Volant krátce na jednu stranu (sekvence poprvé, podruhé,...)
  1. obrysová světla
  2. tlumená světla
  3. dálková světla
  4. zhasnout dálková světla
  5. zhasnout vše
 • Volant krátce na druhou stranu
  1. rampa1
  2. rampa2 a rampa3
  3. rampa2 a rampa3 blikají
  4. zhasnout rampy
 • Volant dlouze na jednu stranu zapíná a vypíná varovná světla
 • Volant dlouze na druhou stranu zapíná a vypíná blinkry

Tříkanálová vysílačka s ovládáním 3. kanálu dvoupolohovým přepínačem ON-OFF

Tento typ vysílačky umožňuje ovládat mnohé funkce světelného modulu i při jízdě modelu. Příklad ovládaných funkcí:
 • Přepínač ON-OFF (sekvence poprvé, podruhé,...)
  1. obrysová světla
  2. tlumená světla
  3. dálková světla
  4. zhasnout dálková světla
  5. zhasnout vše
 • Volant krátce na jednu stranu zapíná i vypíná rampa1
 • Volant krátce na druhou stranu zapíná i vypíná rampa2 a rampa3
 • Volant dlouze na jednu stranu zapíná a vypíná varovná světla
 • Volant dlouze na druhou stranu zapíná a vypíná blinkry

Tříkanálová vysílačka s ovládáním 3. kanálu třípolohovým přepínačem ON-OFF-ON

Příklad ovládaných funkcí:
 • Přepínač krátce na jednu stranu (sekvence poprvé, podruhé,...)
  1. obrysová světla
  2. tlumená světla
  3. dálková světla
  4. zhasnout dálková světla
  5. zhasnout vše
 • Přepínač krátce na druhou stranu 1. rampa1
  2. rampa2 a rampa3
  3. rampa2 a rampa3 blikají
  4. zhasnout rampy
 • Přepínač dlouze na jednu stranu zapíná a vypíná varovná světla
 • Přepínač dlouze na druhou stranu zapíná a vypíná blinkry

Vysílačka Flysky GT3B/C a ekvivalenty s open-source firmwarem

Lze použít ovládání světelného modulu pomocí tlačítek nastavených například jako ON-OFF přepínače (viz předchozí příklady), nebo třeba ve funkci multipozičního přepínače (až 8 pozic). Příklad ovládaných funkcí:
 • Tlačítko trim třetího kanálu nastaveno jako multipoziční
  - pozice 20 zapíná a vypíná blinkry
  - pozice 30 nedělá nic
  - pozice 50 rozsvítí dálková světla
  - pozice 80 rozsvítí tlumená světla, zhasne dálková při kroku zpět z 50
  - pozice 90 rozsvítí obrysová, zhasne tlumená při kroku zpět z 80
  - pozice 100 zhasne obrysovky, tlumená a dálková světla

Když jsem se zmiňoval o ovládání dalších součástí (ne světel), modul umožňuje na přání ovládat i třeba naviják, točnu, atd. Příklad ovládání:

 • Ovládání navijáku - při stojícím autě stisknout tlačítko 3. kanálu a točením volantu ovládat oba směry navijáku
 • Ovládáná točny - současné lehké přidání plynu a stisk tlačítka 3. kanálu odblokuje točnu

Výše uvedené opravdu berte jen jako příklady, jak to může (a nemusí) být. Při objednávce modulu lze dohodnout prakticky libovolný způsob ovládání nejen standardních funkcí světel, ale i dalších funkcí typu režimy efektového blikání světel, majáčků, ovládání navijáku, apod. Prostě, pokud to bude realizovatelné, autoři modulu vám vyjdou vstříc a pomohou navrhnout nejlepší a nejpohodlnější způsob ovládání světel a dalších prvků.

Jak jsem testoval světelný modul Bandolik & IQLogic

Tohle by za jiných podmínek byla nejdelší část článku ;) Jak jsem ale psal výše, popsal bych pouze to, co dělá modul, který jsem obdržel k otestování. Ten obsahoval speciální firmware, který mi umožnil vyzkoušet většinu výše uvedených způsobů ovládání. Testoval jsem s pomocí vysílaček Flysky GT2B (zastupující dvou- a tříkanálovou vysílačku s přepínačem ON-OFF), Spektrum DX3E (tříkanálová vysílačka s přepínačem ON-OFF-ON) a Ansmann W6 (=Flysky GT3B, firmware 0.6.1). Po dobu testování modul pracoval, jak měl a nezaznamenal jsem žádné problémy.

Jak objednat modul Bandolik & IQLogic

Tento světelný modul nemá žádnou oficiální stránku (škoda...). Autory modulu lze potkat na stránkách fóra RC4x4.cz a zkontaktovat pomocí soukromých zpráv. Bandolika můžete kontaktovat přímo na emailu hp.pavel(zavináč)seznam.cz. Cenu modulu asi nemá smysl sdělovat, protože záleží od provedení, požadovaných úprav, počtu LED a další výbavy, atd., ale počítejte, že je to víc jak 500,- Kč :)

Světelný modul Bandolik & IQLogic

Video s ukázkou funkce tohoto světelného modulu si můžete prohlédnout v akci na hezkém RC modelu MAZ 535 Zdeňka Herziga. Modul ovládá světla, naviják a odemčení točny za pomoci tříkanálové vysílačky.

Podle Bandolikova vyjádření je ve vývoji menší světelný modul postavený na SMD součástkách, ale zatím je to běh na delší dobu.

Tímto děkuji Bandolikovi a IQLogicovi za zapůjčení tohoto zajímavého a schopného světelného modulu k otestování.

- Fotografie, obrázky - Bandolik & IQLogic -

Pridat.eu

Oznámkujte jako ve škole   |  Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2  |  1 2 3 4 5  

Štítky:
světelný modul LED light Bandolik IQLogic

Nejnovější článek:
RC AST Krušné Hory 2019

Související dokumenty:
Ohlédnutí za RC spínačem v4.0 Martina Michuta (22.10.2017)
Jak vypínat světelné moduly (14.05.2017)
Světelný modul RC Car LED Light System 12 LED Simulation (15.04.2017)
Multifunction Buzzer Lost Finder/Low Voltage Alarm LED Controller (19.07.2016)
LED obvod pro světelnou rampu RC auta Axial SCX10 Jeep Wrangler G6 (22.05.2016)
RC spínač osvětlení Martina Michuta v nové verzi v4.0 (28.02.2016)
Praktická zapojení RC spínače v3.0 Mini Martina Michuta (30.12.2015)
Světelný modul MATADENIK1 (15.11.2015)
Světelný modul Modified 2/3 CH 12 LED Light Set For RC Model Car (15.08.2015)
RC spínač konfigurátor v1.5 pro RC spínač v3.0 Martina Michuta (14.07.2015)
RC spínač v3.0 Mini a RC_USBCOM modul Martina Michuta (12.07.2015)
Inovace u RC spínače v3.0 Martina Michuta (28.06.2015)
Světelný modul DSYS MDL16 - SW verze 4.2 (03.04.2015)
RC ovladač osvětlení a spínač MD8LA - akční doprodej (26.01.2015)
Světelný had Richarda Tomečka (09.01.2015)
Světelný modul DSYS MDL16 (11.12.2014)
Světelný modul BEDNA1 (06.11.2014)
Světelná rampa od RCOffroad.cz (28.10.2014)
Výstražný světelný majáček Recovery Vehicle LED Light Beacon (Amber) (24.08.2014)
Světelný modul DSYS MDL8X2 (19.08.2014)
Novinky u RC spínače Martina Michuta (13.06.2014)
Modelové výstražné světelné rampy a majáčky na Hobbykingu (01.04.2014)
Jak připojit LED světla k přijímači (13.01.2014)
Řídící jednotka světelných setů Killerbody (16.11.2013)
Inovovaný RC spínač Martina Michuta v3.0 - nyní i v mini provedení (13.11.2013)
Světelné sety Killerbody (03.11.2013)
RC switch Martina Michuta (23.09.2013)
Světelný modul ob1 RC V3.1MFC/V3.1S LED System (19.07.2013)
Světelné moduly ob1 RC (11.07.2013)
Dvoukanálový spínač světel BEL DSS2 (28.06.2013)
Světelné moduly G.T. Power (01.06.2013)
Světelné moduly na Hobbykingu (20.05.2013)
Světelný modul DYNO1 (19.05.2013)
Světelný modul PRYSK1 (30.04.2013)
Světelná rampa - RC Police Petrol Car 105x24mm 360 LED Light Bar (10.02.2013)
Světelný maják - RC Police Petrol Car 360 Degree Rotation LED Light (10.02.2013)
Světelný modul Turnigy R/C LED Lighting System (27.01.2013)
Světelný modul Axial AX24257 Simple LED Controller (27.01.2013)
Světelný majáček SM1 od firmy BEL (20.01.2013)
Jak na jednoduché zapojení světel v RC autě (31.08.2012)
Světelný modul EZpower EZRL1000 - Rally Legends Led Lights Rally Kit (16.07.2012)
Připojení LED diod k světelnému modulu DSS1 (07.01.2012)
Recenze dvoukanálového spínače světel BEL DSS1 (27.04.2011)
Dvoukanálový spínač světel BEL DSS1 (02.03.2011)
Světelný modul Car Lights - uživatelský test - část 2. (23.01.2011)
Posviťme si na jezevce - Světelný modul Car Lights - část 1. (23.01.2011)
Světelné pásky - Ultra Bright & Slim LED Light Set (23.01.2011)
Angel Eyes aneb svítíme očima andělů (23.01.2011)
Light Set Off Road - přídavné reflektory Ansmann (05.12.2010)
Kompatibilita světelných modulů s RC soupravami (29.10.2010)
LED diody s teple bílým světlem (07.10.2010)
Světelné moduly od G.T. Hobbies (07.10.2010)
Světelný modul Ultra Bright LED Indicator Signal Light System (05.10.2010)
Světelná rampa HobbyPro H528 Truck Light Bar (05.10.2010)
Spolupracuje váš světelný modul s přijímačem / RC soupravou? (17.08.2010)
RC Car Ultra Bright LED Flashing Light System (07.08.2010)
Světelný modul Tamiya TLU-01 - pohled pod pokličku (09.02.2010)
Světelné moduly a sady od RCLightsKit.com (04.02.2010)
Je libo sklápěcí světelnou rampu? A koule? (14.01.2010)
Světelné moduly - část 4. (26.11.2009)
Počítáme jednoduchý obvod s LED diodami (29.10.2009)
Lights by RC4x4 aneb světelný modul trochu jinak (28.10.2009)
Osvětlení modelu auta - výběr vhodných LED diod (26.10.2009)
Světelné moduly - část 3. (18.10.2009)
Stylová rampa a reflektory od ZTM (17.10.2009)
Světelné moduly - část 2. (17.10.2009)
Světelné moduly - část 1. (16.10.2009)


DSYS - modelářská elektronika

RC OFFROAD - scale doplňky pro offroad expedice a trucktrial

Promodels.cz - Modely aut na dálkové ovládání

Translate
RC.305 na Youtube
Dotazník
Fotogalerie
Expedice "První sníh" 27.11.2010 - 28
Expedice
Počet zobrazení: 3263
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Poslední komentáře
Bude počasí na ježdění?
Vyplatí se nákup venku?
 

MZ-Racing - Internetový obchod s rádiem řízenými modely

Loops Model - RC4x4-shop.cz

RCauta.cz

Rubriky
Nepřehlédněte

RC AST - RC Adventure Scale Trophy

Rozsviťte své auto - seriál o světelných modulech pro RC auta

Jak na jednoduché zapojení světel v RC autě

Jak na barvy vodičů

Přehled modelářských silových konektorů

Návod na přeprogramování firmware vysílačky Flysky FS-GT3B/C

Elektronické moduly

Uložit a sdílet
Tyto stránky uložte, sdílejte nebo přidejte do oblíbených
Pridat.eu
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím. Základna 305. expediční skupiny.
Kalendář
<<  Listopad  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30      
 Dnešní den
 Aktualizace
Mé projekty na RC4x4.cz
Archív článků
Návštěvnost
Statistika obsahu
Článků / stránek: 753
Komentářů: 303
Anket: 12
 
© 2009-2019 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah (texty, obrázky) - uvedení autoři a zdroje
Pravidla pro používání cookies  |  Kontakt webmaster  |  Generováno systémem phpRS

Smajlíci v návštěvní knize - yvSmiley is copyrighted work of Yuri Volkov