Spolupracuje váš světelný modul s přijímačem / RC soupravou?

Autor: RC.305
Sekce: Světelné moduly
Vydáno dne: 17.08.2010


3Racing světelný modulTento článek píši na základě negativní zkušenosti, kterou jsem nejen já učinil se světelným modulem od firmy 3racing. Tento modul prodávaný pod označením 3RAC-LEDS LED Light System (bližší popis viz Světelné moduly - část 1.) je totiž dosti vybíravý na typ přijímače, ke kterému je připojen. Osobně jsem s tímto světelným modulem vyzkoušel tři různé RC soupravy a dosáhl tří rozdílných výsledků ;).

Světelný modul v kombinaci s přijímačem SR300 z RC soupravy Spektrum DX3E (2,4GHz) fungoval přesně dle návodu. V kombinaci s přijímačem R5 ze soupravy Ansmann W5 (2,4GHz) se pouze a navíc nestandardně rozsvěcovaly přední světla a couvačky. S přijímačem B4 ze soupravy Graupner XR-2 (AM 40MHz) nefungoval vůbec.

Že jde o známý problém lze snadno zjistit po zadání hesla např. "3racing led light system issue" do Googlu. Řeší se např. i na fóru RCcrawler.com. Sám výrobce na svých stránkách uvádí cituji "It is suitable for the transmitter which band width between 5 to 20 ms". Tímto "band width" je zřejmě míněna frekvence opakování řídících pulzů (framerate) lezoucích z přijímače, což obsah zmíněného vlákna na RCcrawler.com i potvrzuje. Z příspěvků ve vláknu a nakonec i z údaje výrobce je patrné, že 3racing modul prostě nespolupracuje s přijímači s framerate nad 20ms.

Světelný modul 3RacingKromě tohoto problému jsem našel i jisté náznaky toho, že by tento modul mohl nějakým způsobem rušit práci přijímače, viz Tamiyaclub.com Forums nebo na DRCCentral. Dokonce se doporučuje napájet tento modul ze zvláštního zdroje (další baterky).

Je mi jasné, že spousta modelářů nákup svého vybavení příliš neřeší a tím méně předpokládá nějaký problém při nákupu něčeho takového, jako je světelný modul. Jak je vidět i na příkladu ze zmíněného vlákna na RCcrawler.com, výsledkem pak může být další i nemalý výdaj na zakoupení přijímače, se kterým světelný modul bude chodit. Modul od 3racing se sice dá zakoupit za cenu okolo 23,- USD, ale na druhou stranu jeho pořízení může způsobit jistou frustraci a nutnost řešit další problém, minimálně jak se modulu třeba zbavit :).

Z tohoto důvodu jsem se rozhodl oslovit širokou modelářskou obec a za její pomoci dát dohromady praktické zkušenosti, pozitivní i negativní, se světelnými moduly a jejich spoluprací s různými přijímači / RC soupravami. Cílem je průběžně tvořit a doplňovat jednoduchou tabulku, která bude obsahovat typ přijímače / RC soupravy, typ světelného modulu a (ne)funkčnost této kombinace. Účel je myslím jasný - vytvoření reference, která může posloužit všem modelářům jako jeden z podkladů pro jejich rozhodnutí k pořízení konkrétního světelného modulu.

Z výše uvedeného důvodu jsem vytvořil formulář pro sběr příslušných dat. Budu velmi rád, když věnujete trochu ze svého času na jeho vyplnění a odeslání, za což vám předem děkuji. Zasílejte prosím pouze osobně ověřené informace, založené na zkoušení základní funkčnosti světelného modulu dle návodu výrobce, v případě programovatelných modulů nejlépe pak ve výchozím nastavení modulu - informace typu "modul jsem nějak nastavil a nedělá to přesně co chci" mohou být stejně tak chybou modulu, jakož i nepochopení obsluhy.

Dotazník vyplňujte pouze v případě, že váš světelný modul je připojen do přijímače na alespoň jeden kanál (řízení, plyn, aux, ...) a je z přijímače opravdu řízen, ne jen napájen. Dotazník se tedy netýká jednoduchých světelných modulů typu Tamiya TLU-01, Yeah Racing Dark Drifter a dalších podobných.

Formulář k vyplnění pro sběr dat najdete tady.


Tento dokument byl vytištěn ze stránek RC.305 na adrese http://rc.305.cz

© 2009 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah - uvedení autoři a zdroje