Rok 2012 - Loučení se značkou Sanyo

Autor: RC.305
Sekce: Magazín
Vydáno dne: 08.12.2011


SanyoObvykle své stránky plním jen technicky zaměřenými články, ale titulkem avizovaná událost je dle mého z mnoha důvodů zajímavá a proto bych jí rád věnoval pár odstavců. Už jen z toho důvodu, že značka Sanyo je nejen pro nás modeláře již dlouhá léta synonymem pro vysoce kvalitní akumulátory. Sanyo má samozřejmě mnohem širší výrobní portfolio a s touto značkou jsme se setkávali a zatím i setkáváme na mnoha produktech dostupných na našem trhu. Pochopitelně to neznamená, že Sanyo se zruší úplně a uzavře továrny, jen se její výrobky budou od konce prvního kvartálu roku 2012 objevovat pod označením současného vlastníka Sanya, jímž je další japonská legenda Panasonic.

Dívám se na tuto zprávu tak nějak s nostalgickým pocitem, vždyť tato značka tu je (zatím) se mnou po celý můj dosavadní život a řadím ji k japonským značkám-stálicím typu Sony, Panasonic, Sharp, Casio... Inu, změna je život a svět se nám mění někdy nenápadně, někdy přímo před očima.

Modelářům netřeba jistě připomínat kvalitní Sanyo NiMH akumulátory všech typů, od tužek vellikosti AAA, AA až po třeba klasické n-článkové akupaky. Z těch starších typů akumulátorů předpokládám, že mnohým ještě slouží téměř legendární Cadniky (NiCd). Pár jich ještě mám také a s ohledem na své stáří jsou stále v obdivuhodné formě.

Sanyo NiCd

Pokud zabrousíme do historie, zjistíme, že Panasonic i Sanyo vždy měly k sobě tak nějak blízko. Firmu Sanyo totiž v roce 1947 založil švagr zakladatele koncernu Matsushita, který vlastní značku Panasonic. Jméno Sanyo znamená v japonštině "tři oceány" a vyjadřovalo touhu zakladatele společnosti stát se světovým dodavatelem, přes tři velké oceány - Atlantik, Pacifik a Indický oceán. Sanyo stálo u zrodu nebo participovalo u mnoha významných milníků či formátů elektroniky, úspěšných i neúspěšných, např. Betamax, Video8, HD-DVD a dalších.

V roce 2004 postihlo část Japonska silné zemětřesení, které Sanyu přineslo značné finanční ztráty a v důsledku vyústilo v restruktualizační plán, který orientoval zaměření firmy na posílení produkce v oblasti baterií a akumulátorů, fotovoltaiky, klimatizace, kamer, projektorů a třeba i mobilních telefonů. V té poslední oblasti je to pro nás možná překvapivé, ale divize mobilních komunikací Sanya vyráběla mobilní telefony pro americký Sprint-Nextel nebo pro kanadský Bell Mobility, než přešla pod křídla Kyocery.

Logo Panasonic

V roce 2008 Panasonic zakoupil Sanyo za 4,5 miliardy dolarů. Byla přijata strategie, podle které značka Sanyo zmizí v dubnu 2012 ze světa, i když ne úplně. Panasonic hodlá výrobky Sanya přejmenovat a nadále nabízet pod svým jménem. Jde především o malé audiosystémy, radiomagnetofony, diktafony, projektory a v neposlední řadě též i o baterie a akumulátory. Jediné produkty, které ponesou i nadále značku Sanyo, jsou výrobky bílé techniky (pračky, lednice, ...), jejichž výroba byla před nedávnem odprodána čínskému Haieru.

Sanyo Eneloop Glitter

Jak se tyto změny dotknou oblasti, která nás nejvíce zajímá, a to akumulátorů, se teprve ukáže. Panasonic si je, jak doufám, vědom kvalit, současné výborné pozice a hlavně jména akumulátorů Sanyo. Zvláště řada LSD (Low Self-Discharge - nízké samovybíjení) NiMH akumulátorů Eneloop je etalonem v této oblasti. Panasonic je též dodavatelem své obdobné LSD řady akumulátorů, prodávaných pod značkou Evolta. Podle informací, co jsem v minulosti našel na internetu, má jít o akumulátory vyráběné dalším známým japonským výrobcem Yuasa. Ovšem na trhu se nyní objevují LSD Panasonic Evolta vyráběné v Číně. Bude tedy zajímavé, jak se Panasonic popasuje s rozlišením těchto jistě různě kvalitních řad akumulátorů nyní pod jednou značkou. Pro nás zákazníky by bylo ideální to, co jsem si dovolil naznačit fotomontáží na obrázku :)

Panasonic Eneloop

- Fotografie - Panasonic, Sanyo -


Tento dokument byl vytištěn ze stránek RC.305 na adrese http://rc.305.cz

© 2009 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah - uvedení autoři a zdroje