Volantové RC soupravy Spektrum DX3E a DX3C DSM 2,4 GHz

Autor: RC.305
Sekce: RC soupravy
Zdroj: Spektrum.com, RCMasters.cz, Mojemodely.cz
Vydáno dne: 30.11.2012


RC soupravy Spektrum DX3E a DX3CTyto RC soupravy od firmy, která pomáhala definovat pásmo 2,4 GHz pro modelářské účely, již dávno nejsou žádnou novinkou. Kdo však uvažuje o nějaké značkové vysílačce pro expediční drandění a za vcelku rozumnou cenu, můžou být oba tyto typy dobrou volbou. Volantové vysílačky Spektrum DX3C a DX3E jsem sice krátce držel v ruce, ale právě proto se necítím být povolán k tomu, abych v článku činil nějaké sáhodlouhé závěry. Berte tedy prosím následující řádky hlavně jako připomenutí dvou slušných vysílaček a jejich vlastností a parametrů.

Volantová RC souprava Spektrum DX3E DSM 2,4 GHz

Jedná se o 3-kanálovou RC soupravu využívající technologii DSM s jednoduchým ovládáním a přehledným a rychlým nastavením. Vysílačka sice nemá displej a žádnou paměť na uložení nastavení modelu, jinak je ale vybavena všemi potřebnými funkcemi. Za zmínku stojí fakt, že třetí kanál má možnost výběru ze tří typů ovládání (2-bodové, 3-bodové nebo lineární nastavení dráhy serva).

Spektrum DX3E DSM

Parametry

Vysílačka Spektrum DX3E DSM
Vysílačka Spektrum DX3E DSM
Vysílačka Spektrum DX3E DSM - nastavovací prvky
Vysílačka Spektrum DX3E DSM - výměnné gripy

Vysílačka je obvykle dodávána s 3-kanálovým přijímačem SR300 DSM, servem SMPS200, párovacím konektorem, čtyřmi tužkovými baterkami a manuálem. Rukojeť vysílačky je opatřena výměnným gripem, takže ji lze do jisté míry přizpůsobit velikosti ruky pro co nejpohodlnější držení. Standardně je dodáván grip prostřední velikosti, dá se objednat sada SPM9006 obsahující další velikosti gripů.

Párování vysílačky s přijímačem je jednoduché. Stačí zapnout přijímač s nasunutým párovacím konektorem, na přijímači začne blikat kontrolka (LED dioda). Následně se zapne RC souprava a zmáčkne tlačítko BIND. Na přijímači se rozsvítí kontrolka a hotovo.

O zkušenostech s touto RC soupravou si můžete přečíst například na RC Masters. Další rozumy hledejte na modelářských fórech, odkazy na ně najdete v rubrice Doporučuji v levém sloupci.

Stránky výrobce - DX3E 3-Channel DSM Surface System.
Anglický manuál pro Spektrum DX3E ve formátu PDF.

RC souprava se dá v současné době pořídit za cenu okolo 1750,- Kč včetně DPH.

Volantová RC souprava Spektrum DX3C DSM 2,4 GHz

Tato 3-kanálová RC souprava je o poznání lépe vybavená než její starší sestra DX3E. Je vybavena přehledným grafickým LCD displejem, nastavováním pomocí rolovacího kolečka a disponuje dvaceti paměťmi pro uložení nastavení modelů. Pod výměnným gripem se nachází slot na SD kartu pro případné aktualizace softwaru vysílačky. Cena této vysílačky přitom není nijak dramaticky vyšší oproti DX3E.

Spektrum DX3C DSM

Parametry

Vysílačka Spektrum DX3C DSM
Vysílačka Spektrum DX3C DSM
Vysílačka Spektrum DX3C DSM
Vysílačka Spektrum DX3C DSM - displej s rolovacím kolečkem

Co se týče dodávaného vybavení, sada s vysílačkou obsahuje 3-kanálový přijímač SR300 DSM, 4x tužkové baterie, párovací konektor, arch samolepek, dvě náhradní rukojeti, vypínač, manuál a dvě pokličky pro vytýčení trati.

Párování vysílačky s přijímačem je mírně odlišné od DX3E. Je třeba zapnout přijímač s nasunutým párovacím konektorem, na přijímači začne blikat kontrolka (LED dioda). Následně se v RC soupravě zvolí požadovaný model (paměť), u kterého budeme přijímač používat, poté v menu najedeme na položku BIND a zmáčkne tlačítko BIND. Na přijímači se rozsvítí kontrolka a je spárováno.

Pro bližší informace o této RC soupravě vám doporučuji přečíst si článek od Richarda Tomečka. Opět, další rozumy hledejte na modelářských fórech.

Stránky výrobce - DX3C 3-Channel DSM Surface System.
Anglický manuál pro Spektrum DX3C ve formátu PDF.

RC souprava se dá v současné době pořídit za cenu okolo 2500,- Kč včetně DPH.

Přijímač Spektrum SR300 DSM 2,4 GHz

Tento přijímač je kompatibilní s vysílačkami Spektrum DSM a je dodáván společně s typy DX3E i DX3C. Postup párování přijímače s těmito vysílačkami je popsán výše v textu.

Přijímač Spektrum SR300 DSM

Parametry

Stránky výrobce - SR300 3-Channel DSM Sport Surface Receiver.

Přijímač se dá v současné době pořídit za cenu okolo 1000,- Kč včetně DPH.

- Fotografie - Spektrum, Google -


Tento dokument byl vytištěn ze stránek RC.305 na adrese http://rc.305.cz

© 2009 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah - uvedení autoři a zdroje