Teplotní čidlo

Autor: RC.305
Sekce: Elektronika
Vydáno dne: 09.03.2013


Teplotní čidloCelkem často se mě lidé ptají, jak je to s tou teplotou motoru a jak se s tím vypořádat. Na teplotu motoru má vliv několik věcí - venkovní teplota, otáčky motoru, styl jízdy a převody modelu. Nějak se zapomíná na to, že motoru neškodí jen velké otáčky, ale i velmi nízké. Pokud stavíme nový model nebo si jen nejsme jisti tím stávajícím, nabízí se měření teploty motoru jako velmi dobrý nápad. Přestože použijeme aktivní / pasivní chlazení motoru, není to zárukou toho, že se nemůže přehřát a dojde tak k jeho poškození. Jaká je vůbec kritická teplota motoru a jak ji hlídat? Možností je několik a jednu z nich teď zkusím popsat...

Autor: Richard Tomeček - Originální článek najdete na stránkách Moje RC modely.

Jak hlídat teplotu

Hlídat teplotu můžeme několika způsoby. Nejrozšířenějším způsobem je použití telemetrie. Ta funguje tak, že máme na modelu umístěná čidla, která jsou napojená do přijímače a ten tyto informace přenáší do vysílačky. Na jejím displeji pak vidíme veškeré informace o teplotě, napětí nebo třeba i rychlosti modelu. Tenhle způsob měření je sice nejpohodlnější, ale také nejdražší. Vše tu závisí na tom, zda to naše vysílačka podporuje a cena takového řešení někdy přesáhne cenu našich modelů. Existují způsoby, jak naše "obyčejné" vysílačky o telemetrii rozšířit. Jedním ze způsobů je například systém telemetrie od FrSky, který ke své maximální spokojenosti používám u letadel na vysílačce Spektrum DX7.

Další možností je použití infra teploměru. To je velmi levné řešení, ale v praxi je to spíše na občasnou kontrolu, než na neustálé monitorování teploty. Komu by se chtělo každých 5 minut zastavovat a sundávat kastli pro kontrolu motoru :(

Teplotní čidlo Turnigy

Teplotní čidlo ala Milou

Mně se teď do ruky dostalo jedno z prvních teplotních čidel od kolegy modeláře Lukáše Milka. To mě hned zaujalo, protože jeho řešení zaplnilo pověstnou díru na trhu. Kompaktní a levné řešení, jak rychle a celkem efektivně hlídat teplotu (nejen) motoru. Celé tohle teplotní čidlo váží 11 gramů a je velmi malé. Skládá se z řídící jednotky o rozměrech 25x21x11 mm, které obsahuje miniaturní potenciometr pro nastavení alarmu přesně podle nás.
Teplotní čidlo Lukáše Milka

Z jedné strany řídící jednotky vedou dva páry kabelů pro teplotní čidlo a napájení, na druhé straně najdeme dva konektory pro připojení LED diody nebo pípáku. A jak to celé funguje? Velmi jednoduše. Čidlo je napájené napětím 5-7V. Je vybaveno servokonektorem pro přímé zapojení do přijímače, takže se nemusí řešit extra napájení. Teplotní čidlo se elektrikářskou páskou přidělá k motoru. Podle našich požadavků připojíme k modulu buď LED diodu nebo pípák. Pokud budeme chtít, můžeme připojit jak LED, tak pípák, funguje obojí současně. A to je vše, máme hotovo. Z výroby je čidlo přednastavené na teplotu 80 °C. Otáčením potenciometru, který je umístěný na řídící jednotce, můžeme nastavovat spínací teplotu v rozsahu cca 45-130°C.

Teplotní čidlo Lukáše Milka
Teplotní čidlo Lukáše Milka

Jedinou nevýhodou je právě to nastavení teploty. Čidlo nám sice umožňuje velký rozsah teplot, ale přesné nastavení té naší teploty se neobejde bez dalšího teploměru, který by ověřil správnost nastavení. To je bohužel daň za kompaktní a cenově dostupné řešení. Ale je tu předpoklad, že většina si vystačí s přednastavenou teplotou 80°C, která je včasnou hranicí pro naprostou většinu motorů.

Teplotní čidlo Lukáše Milka

Čidlo jsem řádně otestoval a musím vyjádřit svoji spokojenost. Splňuje přesně ten účel, pro který bylo vyrobené - rychle a jednoduše získat informaci o tom, že se motor nadměrně hřeje a je potřeba reagovat. Při dosažení teploty se LED dioda červeně rozsvítí (nebo pípák pípá) a zůstane svítit, dokud teplota neklesne o cca 10°C. Cena čidla je lidových 200 Kč plus cca 50 Kč poštovného. Trocha peněz, které nám můžou zachránit motor v řádech několika tisíců.

Popis teplotního čidla

- Rozměry: 25x21x11 mm
- Teplotní rozsah: 45-130°C
- Váha: 11g
- Napájení: 5-7V

Pokud máte zájem o toto čidlo, kontaktujte přímo Lukáše Milka na telefonu 777 093 641 nebo emailu lukas-milko@seznam.cz.

- Fotografie - MojeModely.cz -


Tento dokument byl vytištěn ze stránek RC.305 na adrese http://rc.305.cz

© 2009 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah - uvedení autoři a zdroje