Světelný modul DSYS MDL8X2

Autor: RC.305
Sekce: Světelné moduly
Vydáno dne: 19.08.2014


Světelný modul DSYS MDL8X2Firmu DSYS známe jako výrobce stejnosměrných regulátorů řady MDE určených pro pohon RC modelů aut, letadel, lodí, mechanických strojů a dalších. Kromě regulátorů nabízí například i RC analyzátory, optoizolátory a také světelné moduly. Aktuální nabídka světelných modulů je tvořena jednokanálovým osvětlovačem a spínačem MD8LA a dvoukanálovým osvětlovačem MDL8X2. Díky laskavosti majitele firmy DSYS p. Davida jsem se dostal k vyzkoušení druhého jmenovaného světelného modulu.

Představení světelného modulu DSYS MDL8X2

Světelný modul MDL8X2 umožňuje ovládat osvětlení RC modelů vozidel, lodí a letadel. Volitelně umožňuje i ovládání majáků. Modul může být ovládán až ze dvou proporcionálních kanálů, obvykle řízení směru zatáčení a plynu (vpřed/vzad). Lze jej také ovládat z dalších volných kanálů pomocí změny stavu 2P (dvoupolohových) nebo 3P (třípolohových) přepínačů. Modul nabízí široké možnosti nastavení - vedle způsobu ovládání modulu i reakci na ovládání, dále u LED svícení, blikání, intenzitu světel, atd. K modulu je možno v závislosti na velikosti napájení připojit celkem až 192 LED diod. Programování modulu lze provádět páčkou vysílače, programovací kartou MDP3 nebo USB programátorem MDU4 z nabídky DSYS.

Světelný modul DSYS MDL8X2

Popis světelného modulu DSYS MDL8X2

Světelný modul je dodáván v plastikovém poloprůhledném sáčku, který obsahuje vlastní světelný modul MDL8X2, patnáctistránkový návod ve formátu A6, 16 ks vysokosvítivých 20mA LED diod (4x bílá/napětí LED 3,2V, 4x červená/2,1V, 4x žlutá/2,1V, 4x modrá/3,2V), 4 ks dutinkových konektorů (5 pinů), 3 ks smršťovacích bužírek o průměru 3mm s délkou cca 80mm a 1 ks prodlužovacího dvoužilového kabelu délky 2m.

Světelný modul DSYS MDL8X2

Šikovné je, že LED diody jsou na spodku pouzdra označeny barvou světla, kterou svítí, takže je nepotřebujete pracně třídit. Ke kompletaci světel na autě tedy modul nabízí vše potřebné, ale je jasné, že není určen pro úplné začátečníky - vyžaduje minimálně schopnost porozumět návodu a umět pájet, nebo mít známého, který to dá dohromady ;)

Světelný modul DSYS MDL8X2

Samotný světelný modul MDL8X2 je překvapivě docela malý. Tvoří jej destička plošných spojů o velikosti 36 x 28 x 5 mm (včetně špiček konektorů), zasmrštěná v průhledné bužírce. Pod bužírkou se na horní straně nachází štítek s popisem špiček konektorů:

Světelný modul DSYS MDL8X2

Dvouřadé konektory jsou soustředěny na jedné straně modulu. Při pohledu zleva jako první jsou horní a spodní trojice špiček spolu s kablíky pro řídící vstupy - horní kablík (X) s konektorem pro servo řízení, spodní (Y) pro regulátor. Vstupy jsou průchozí, přes kablík do špiček - nepotřebujete tedy Y-kabel. Jako druhá je horní B sekce a spodní A sekce špiček výstupů XL1-XL4 pro LED diody, jako poslední pak horní B sekce a spodní A sekce špiček výstupů YL1-YL4, též pro LED diody. Každá sekce má své společné plusové napájecí špičky +XL nebo +YL.

Na spodní straně modulu je pak na mikroprocesoru řídícím světelný modul umístěn štítek se softwarovou verzí (aktuálně ver. 3.1):

Světelný modul DSYS MDL8X2

Vlastnosti a funkce světelného modulu DSYS MDL8X2

Modul MDL8X2 nabízí možnost ovládání osvětlení dle typu RC modelu:

Vedle výběru typu modelu lze u modulu nastavit způsob ovládání (páka/přepínač) a vůli neutrálu.

Způsoby řízení modulu MDL8X2:

Výstupy modulu MDL8X2 nabízí následující možnosti:

Za X a Y si můžete v podstatě dosadit libovolný kanál své vysílačky. Například pro RC modely aut to znamená, že při standardním zapojení X představuje 1. kanál řízení směru zatáčení, Y pak představuje 2. kanál plynu (vpřed/vzad).

Možnosti napájení LED diod na výstupech modulu MDL8X2:

LED diody mohou být napájeny z napájecích výstupů +XL a +YL, které poskytují napájecí napětí modulu odebírané z přijímače (standardně 5V, rozsah napětí 3,5-8V),

Světelný modul DSYS MDL8X2

nebo přímo z pohonného nebo dalšího akumulátoru (rozsah napětí 4-24V).

Světelný modul DSYS MDL8X2

Programování modulu MDL8X2:

Výrobce na svých stránkách též nabízí zajímavou a užitečnou možnost grafické simulace funkce modulu MDL8X2 pomocí simulátoru dsysSIM.

Světelný modul DSYS MDL8X2

Technické údaje světelného modulu DSYS MDL8X2

Napájecí napětí řídící elektroniky a LED - z přijímače, standardně +5V, rozsah 3,5 až 8V
Napájecí napětí LED, externí akumulátor - +4 až 24V
Odběr proudu klidový - cca 10mA
Odběr proudu provozní - 30mA až 350mA (dle zátěže)
Proud výstupů XL1-XL4 a YL1-YL4 - cca 20mA (nezávisí na typu LED)
Signálová ochrana - maskuje výpadek signálu po dobu 0,5s
Řídící signály - kladné impulzy, T=5÷30ms, t=1,5ms, ± 0,7ms
Rozměry (DxŠxV) - 36 x 28 x 5 mm
Hmotnost - 12g
Pracovní teplota okolí - -10 až + 40 °C

Standardní nastavení světelného modulu DSYS MDL8X2:

Základní (tovární) nastavení modulu viz tabulka. Přednastavené hodnoty jsou označené tučně:

Světelný modul DSYS MDL8X2

V základním (továrním) nastavení, tzn. kabel řízení regulátoru je zapojen do konektoru K1Y a kabel řízení serva zatáčení do konektoru K1X, pak LED svítí následovně:
- v neutrálu svítí YL3A+YL3B
- při jízdě vpřed svítí YL1A+YL1B a YL4A+YL4B, při jízdě vzad svítí YL2A+YL2B
- u serva řízení v klidové poloze svítí XL1A+XL1B a bliká XL4A+XL4B
- při zatáčení vlevo bliká XL3A+XL3B, při zatáčení vpravo bliká XL2A+XL2B

Odkazy

Produktová stránka výrobce - MDL8X2 - dvoukanálový RC ovladač osvětlení

Návod ke stažení - MDL8X2 - RC ovladač osvětlení s dvoukanálovým řízením X+Y

Simulace funkce modulu MDL8X2 - Grafický simulátor dsysSIM

Světelný modul DSYS MDL8X2 je aktuálně nabízen za 699,- Kč (bez dopravy).

- Fotografie, obrázky - Michal Nováček, DSYS -


Tento dokument byl vytištěn ze stránek RC.305 na adrese http://rc.305.cz

© 2009 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah - uvedení autoři a zdroje