Příslušenství k silovým konektorům řady XT

Autor: RC.305
Sekce: Elektronika
Vydáno dne: 21.01.2016


Příslušenství k silovým konektorům řady XT"Žluté" silové konektory řady XT (XT60, XT90), o kterých jsem v minulosti již psal, jsou mezi modeláři dostatečně populární na to, aby se pro ně objevila celá řada více či méně použitelného příslušenství. V nabídce prodejců tak lze nalézt držáky pro mechanickou fixaci konektorů, ochranné a označovací čepičky nebo pomůcky usnadňující rozpojování konektorů.

"Žluté" v uvozovkách píši proto, že vedle této originální, skoro až poznávací barvy, se dají konektory typu XT60 zakoupit třeba i v černé, červené, modré nebo zelené barvě.

Asi největší nabídku příslušenství pro konektory řady XT na jednom místě najdete na populárním eshopu Hobbyking; aktuální odkazy a ceny jsou uvedeny tamtéž. Níže jsem sestavil stručný přehled, čím můžete své konektory vyšperkovat. Neřeším využitelost nebo kvalitu představených produktů - pokud máte praktickou zkušenost s čímkoliv z tohoto příslušenství, můžete se o ní podělit v diskuzi ke článku, za což předem děkuji.

Destička pro mechanické uchycení konektorů XT

Destička je tvořena malým tišťenýn spojem s otvory pro nasunutí a připájení konektorů a otvory pro mechanické uchycení. Určeno pro konektor XT60 (obr. nahoře) i XT90 (obr. dole). Rozměr destičky je pro oba konektory stejný, 35x10x1,5 mm, liší se pouze v rozteči a průměru otvorů pro dutinky konektorů:

Destičky pro konektory XT60 a XT90

Hliníkový držák pro mechanické uchycení konektorů XT

Tímto držákem lze konektor pevně přitáhnout k libovolnému rovnému podkladu. Určeno pro konektor XT90 (obr. nahoře); rozměr 32x14x9 mm, rozteč děr pro uchycení 27mm, v příslušenství je 2x šroubek M3 inbus. Držák existuje i pro konektor XT60 (obr. dole), na Hobbykingu ale není v nabídce:

Držák pro konektor XT90

Držák pro konektor XT60

Čepičky pro rozlišení stavu akumulátorů s konektory XT

Kdo vlastní větší množství pohonných akumulátorů, tomu se může toto příslušenství hodit. Set obsahuje silikonové zelené čepičky pro označování nabitých a červené čepičky pro označení vybitých akumulátorů (tedy takhle bych je s ohledem na barvu použil já ;) ...). Vedle toho chrání kontakty konektorů před možným zkratem. Uřčeno pro konektor XT60 (obr. nahoře) i XT90 (obr. dole):

Čepička pro konektor XT60

Čepička pro konektor XT90

BigGrip a grip adaptéry pro konektory XT

Již z názvu vyplývá, že se jedná o pomůcku usnadňující rozpojování konektorů. Je tvořena děleným plastovým pouzdrem se žebrováním, které se nasadí na konektor. Pouzdro je dvojího typu, pro samce i samice konektorů a liší se velikostí dle typu konektoru. Na obrázku je BigGrip adaptér nasazený na konektor XT60:

BigGrip adaptér pro konektor XT60

Grip adaptér určený pro konektor XT90:

Grip adaptér pro konektor XT90

EasyOff Plug Disconnect adaptér pro konektory XT

Mechanický rozpojovač konektorů. Skládá se z klipsů, které se nasunou na samce i samici, a kolíčku ("kleštičky"), který se nasune mezi klipsy a při stlačení konců kolíčku k sobě se konektory rozdělí. Určeno pro konektor XT60:

EasyOff Plug Disconnect adaptér pro konektor XT60

Kolíček nasunutý mezi klipsy - funkce EasyOff Plug Disconnect adaptéru je z tohoto obrázku doufám patrná:

EasyOff Plug Disconnect adaptér pro konektor XT60

Adaptéry pro konektory XT

Adaptéry umožňující připojit rozšířené konektory typu Deans (XT60D), Traxxas (XT60X), Tamiya (XT60T) a EC3 (XT60E). Na Hobbykingu najdete zde. Určeno pro konektor XT60:

Adaptéry pro konektor XT60

... a to není všechno...

S rozvojem 3D tisku je k dispozici stále větší množina výrobků nebo doplňků, které si lze nejen zakoupit, ale případně v domácích podmínkách i vytisknout. Pro konektory XT60 tak lze pořídit řadu různě tvarovaných a použitelných držáků, vytvořených právě 3D tiskem, v nabídce například na eshopu Shapeways. Pokud máte vlastní 3D tiskárnu, určitě si sami najdete a stáhnete vhodný tisknutelný model příslušenství ke konektoru XT60 (Yeggi).

Držáky pro konektor XT60

Konektory řady XT najdete v přehledu modelářských silových konektorů.

- Fotografie, obrázky - Hobbyking, Shapeways -


Tento dokument byl vytištěn ze stránek RC.305 na adrese http://rc.305.cz

© 2009 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah - uvedení autoři a zdroje