Co má společného Panasonic a Fujitsu? Eneloop

Autor: RC.305
Sekce: Akumulátory
Vydáno dne: 17.03.2016


Co má společného Panasonic a Fujitsu? EneloopKdyž jsem koncem roku 2011 psal o loučení se značkou Sanyo, minimálně na populárních NiMH tužkových akumulátorech řady Eneloop s nízkým samovybíjením, netušil jsem, že se k problematice přechodu této značky pod Panasonic budu ještě vracet. Potřeba náhrady většího množství již dosluhujících tužkových AA akumulátorů mne donutila provětrat internet a přijít tak na zajímavé informace, které v době psaní prvního článku nebyly úplně známé. A jak s tím souvisí Fujitsu? Víc, než si mnozí myslíte...

Půjdu rovnou k věci - situace kolem NiMH akumulátorů řady Eneloop je následující:

Pod Panasonic přešla pouze práva na značku Eneloop, ale ne výroba akumulátorů! Z důvodu zásahu antimonopolních úřadů byla samotná výroba akumulátorů, tedy původní závod Sanyo Twicell Takasaki, kde jedině se originální Eneloopy vyrábějí, převedena pod společnost FDK, která je dceřinnou společností další veleznámé japonské firmy Fujitsu:

Závod FDK Twicell Takasaki

Originální Eneloopy si tedy nechává Panasonic i nadále vyrábět v závodě FDK Takasaki. Na obrázcích níže jsou ukázky aktuálních akumulátorů Panasonic Eneloop:

Panasonic Eneloop NiMH AA 2000mAh

Panasonic Eneloop NiMH AA 2450mAh

Originální Eneloopy píši proto, jelikož Panasonic prodává i akumulátory vyráběné v Číně (například pod názvem Evolta), které kvalit aktuálních generací Eneloopů prostě nedosahují. Navíc, zhruba od poloviny roku 2014 Panasonic tyto čínské akumulátory dodává pod označením a se stejným vzhledem jako originální Eneloopy do Austrálie a na některé asijské trhy. Zatím není známo, že by se tyto objevily v Evropě, Severní Americe nebo Japonsku, nebo třeba u solidních prodejců typu Amazon, NewEgg a dalších.

V závodě FDK Takasaki se také vyrábějí NiMH tužkové akumulátory Fujitsu Ready-To-Use:

Fujitsu Ready-To-Use NiMH AA 1900mAh

Fujitsu Ready-To-Use NiMH AA 2450mAh

Pokud tedy zakoupíte akumulátory Fujitsu Ready-To-Use a v našem případě z geografického hlediska "evropské" Panasonic Eneloop, mělo by se jednat o akumulátory 4. nebo 5. generace vyrobené v FDK Takasaki; tím se ovšem nevylučuje, že narazíte i na starší generace z nějakého vymeteného skladu.

Při nákupu na internetu, například na Ebayi, a pokud chcete originální japonské Eneloopy, dávejte pozor na sídlo prodejce (byť i na to se nedá sázet) - může prodávat čínské Eneloopy, které mohou pocházet z australských či jiných asijských dodávek.

V závodě FDK Takasaki se vyrábějí i Eneloopy brandované jiným dodavatelům, ale nemusí jít vždy o poslední generace Eneloopů. Například AmazonBasics AA Rechargeable Batteries dle testů odpovídají Eneloopům 2. generace. Eneloopy lze prý také najít v některých Duracellkách.

AmazonBasics NiMH AA Rechargeable Batteries

Někomu jsou možná tyto infomace známé, ale jak jsem projížděl česká fóra, získal jsem dojem, že povědomost o tomto je minimální. Na zahraničních anglicky komunikujících fórech to není o mnoho lepší.

Příznivou zprávou je, že akumulátory Fujitsu jsou k dostání i u nás a někde i za zajímavé ceny. Použijte vyhledávač nebo svůj oblíbený srovnávač cen.

Pokud si chcete projet hlavní zdroje, ze kterých jsem čerpal, zde máte seznam:

- Candlepowerforums - Japanese Vs Chinese Eneloop Cycle Testing Results
- FilterJoe - Best AA Batteries and Chargers: 2016 Update
- Přehled šarží Eneloopů 2005-2016 - Overview: All eneloop batteries; 2005-2016
- Akumulátory Fujitsu - Fujitsu rechargeable battery
- Akumulátory Panasonic - Panasonic Eneloop

- Fotografie, obrázky - FDK, Panasonic, Amazon -


Tento dokument byl vytištěn ze stránek RC.305 na adrese http://rc.305.cz

© 2009 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah - uvedení autoři a zdroje