Akumulátory Tenergy NiMH AAA 1000mAh

19.11.2011  |  Rubrika: Akumulátory  |  Autor: Michal Nováček  |  Přečteno 11339x  |  Komentářů: 0
TenergyMěsíc listopad bývá obvykle dobou, kdy startuje další ročník našeho malého přeszimního poježdění LTM28 (Lázně Toušeň Mini-28). Cílem je pohodové závodění v uvolněné atmosféře bez nějakého velkého omezování či škatulkování, kde umístění je pouhou přidanou hodnotou, cenou pytlík gumových medvídků a odměnou pohodově strávené nedělní odpoledne. Na dráze se potkávají jak Mini-Zetka všech dráhových typů, tak i Iwavery nebo Nanoracery. Jak známo, tato auta v měřítku 1:28 používají ke svému pohonu obvykle čtyři kusy AAA mikrotužkových akumulátorů.

Koncem minulé sezónu jsem usoudil, že je již čas na náhradu našich akumulátorů, z nichž mnohé nás provázely již sedmým rokem. Šlo o mix akumulátorů GP (těch bylo nejvíc), Conrad a Camelion v kapacitách od 750 do 1000 mAh. Péče věnovaná těmto akumulátorům byla v podstatě jen velmi zběžná. Většina akumulátorů je již po těch letech holt poněkud líná.

All-Battery

Jelikož pro náš styl závodění nepotřebuji nějaké špičkové akumulátory, podíval jsem se po Ebayi po něčem podobném, jako jsou Camelionky. S těmi jsem byl spokojen, jenže momentálně na E-bayi moc nebyly a stále nejsou nebo prodejce k nám nedodává. Úplně jsem vynechal klasické čínské zázraky s velmi nízkou cenou, fantastickými kapacitami (ve skutečnosti násobně menšími) a posléze narazil na prodejce All-Battery. Jde o americkou firmu, která má docela slušnou nabídku akumulátorů, většinou asi také čínského původu. Trochu jsem zapátral po zkušenostech s jejími výrobky a získal dojem, že to nebude nějaká špička, ale mohlo by to stačit a ceny též přijatelné.

Objednal jsem tedy tyto akumulátory: 24 Premium AAA NiMH Rechargeable Batteries + 6 Holders. Jde o 24 ks NiMH AAA akumulátorů (tedy šest sad po čtyřech) s udávanou kapacitou 1000 mAh včetně 6 ks plastových pouzder na čtyři akumulátory. Celková cena i s dopravou je cca 34,- USD. V nabídce jsou i jiné počty akumulátorů.

Tenergy NiMH AAA

Balíček s akumulátory došel poměrně rychle. Nejprve jsem akumulátory rychle oměřil multimetrem a protože všechny měly cca stejné napětí, nebyl problém rozházet je do sad. Všechny sady jsem postupně dvakrát prohnal nabíječkama proudem 100 mA (tedy 0,1C z udávané kapacity akumulátoru). Sady při tom vykázaly kapacitu v rozsahu cca 880 až 930 mAh, takže jde spíše o 900 mAh akumulátory než o "tisícovky" - to ale není neobvyklé ani u lepších výrobců, než je tento.

Tenergy NiMH AAA

Dále mne zajímala alespoň orientačně výkonnost těchto akumulátorů. Proto jsem vzal namátkově dva akumulátory a podrobil je jednoduchému testu na nabíječce Duratrax Ice. Vycházek jsem ze spotřeby Mini-Zetek s X-Speed motory, které používáme (stovky mA až okolo 1A), délky našich závodů (časový součet) a zvyku obrátit během odpoledne 3 až 4 sady na auto při volném ježdění a vlastních závodech. Naměřené výsledky se u obou akumulátorů lišily v řádu procent, takže jsem je zprůměroval a zaokrouhlil do následující tabulky:
Proud (A)Čas (s)Napětí (V)Odevzdaná kapacita (mAh)
0,5600s1,2283
1200s1,19168
1600s1,13170
1200s1,12338
2600s0,99332
Pozn. - Výchozí napětí akumulátorů naprázdno bylo 1,35V. Napětí v tabulce je úroveň napětí v okamžiku uplynutí časového úseku.

Proud 2A byl použit jako takové potrápení - akumulátory to přežily, na konci časového úseku byly vlažné. Akumulátor jsem ještě převážil, jeden kus váží 13g, což je váha obvyklá u tohoto typu.

Těžko nyní mohu tyto výsledky s něčím porovnat, protože předtím jsem takový test, byť velmi orientační, u svých mikrotužek nedělal. Až tedy uplyne nějaká doba (rok, dva :) ...), můžu vyzkoušet, jak si akumulátory stojí. Prvním ostrým testem bylo naše první letošní poježdění v rámci seriálku LTM28 minulou neděli, kdy můj starší synátor vyhrál a já byl druhý. Z toho se dá velmi předběžně usoudit, že za a) baterky Tenergy jsou dobrý, nebo za b) měli jsme štěstí, či za c) nechali nás vyhrát :D ...

Jak jsem již zmínil, All-Battery má poměrně rozsáhlou nabídku akumulátorů různých typů, velikostí a kapacit. Mají i řadu NiMH akumulátorů s malým samovybíjením, která se prodává pod značkou Centura. Co se týče dalších zkušeností z internetu, zaznamenal jsem nějaký pár let starý problém s kvalitou NiMH AA tužek (nízká kapacita), ale dílčí problémy se nevyhýbají prakticky žádnému výrobci/dodavateli akumulátorů. Při takovýchto nákupech je vždy potřeba shánět aktuální informace, zkušenosti dalších uživatelů, případně testy.

- Fotografie - All-Battery -

Pridat.eu

Oznámkujte jako ve škole   |  Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1  |  1 2 3 4 5  

Štítky:
Tenergy AAA akumulátor

Nejnovější článek:
RC AST Krušné Hory 2019DSYS - modelářská elektronika

RC OFFROAD - scale doplňky pro offroad expedice a trucktrial

Promodels.cz - Modely aut na dálkové ovládání

Translate
RC.305 na Youtube
Dotazník
Fotogalerie
Tamiya Stadium Thunder
Podvozek bez kastle.
Počet zobrazení: 3276
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Poslední komentáře
Bude počasí na ježdění?
Vyplatí se nákup venku?
 

MZ-Racing - Internetový obchod s rádiem řízenými modely

Loops Model - RC4x4-shop.cz

RCauta.cz

Rubriky
Nepřehlédněte

RC AST - RC Adventure Scale Trophy

Rozsviťte své auto - seriál o světelných modulech pro RC auta

Jak na jednoduché zapojení světel v RC autě

Jak na barvy vodičů

Přehled modelářských silových konektorů

Návod na přeprogramování firmware vysílačky Flysky FS-GT3B/C

Elektronické moduly

Uložit a sdílet
Tyto stránky uložte, sdílejte nebo přidejte do oblíbených
Pridat.eu
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím. Základna 305. expediční skupiny.
Kalendář
<<  Říjen  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 Dnešní den
 Aktualizace
Mé projekty na RC4x4.cz
Archív článků
Návštěvnost
Statistika obsahu
Článků / stránek: 753
Komentářů: 303
Anket: 12
 
© 2009-2019 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah (texty, obrázky) - uvedení autoři a zdroje
Pravidla pro používání cookies  |  Kontakt webmaster  |  Generováno systémem phpRS

Smajlíci v návštěvní knize - yvSmiley is copyrighted work of Yuri Volkov