Mini regulátor s přijímačem SINOHOBBY Mini-Q

23.08.2014  |  Rubrika: Elektronika  |  Autor: Michal Nováček  |  Přečteno 11555x  |  Komentářů: 0
Mini regulátor s přijímačem SINOHOBBY Mini-QJe to přesně dvacet dní, co jsem vydal článek představující miniaturní stejnosměrné regulátory pro RC modely malých měřítek, na které jsem narazil na eshopu Banggood.com. Zvláště mne zaujal regulátor kombinovaný s 2,4GHz přijímačem, prodávaný pod označením SINOHOBBY Mini-Q3 FS 7.4V Receiver 1/28 Brushed RC. Obětoval jsem tedy deset dolarů a nechal si regulátor SINOHOBBY Mini-Q poslat. Domů mi dorazil velmi rychle a tak jsem ho hned vyzkoušel.

Protože jsem v minulosti závodil s autíčky v měřítku 1:28 Kyosho Mini-Z, pár dalších typů malých měřítek mne prošlo rukama a k mým oblíbeným odpočinkovým modelům patří Losi Micro Rock Crawler, nepopírám, že mne regulátor/přijímač Mini-Q velmi zaujal. Nejen jako možný náhradní díl zvláště pro Losinku, ale i jako zajímavý stavební prvek použitelný pro konstrukci malých RC vozidel. Inspiraci lze mimo jiné najít i na fóru RC4x4.cz v sekci Mikro expediční modely.

Jak jsem již psal ve zmíněném článku o miniaturních regulátorech, regulátor/přijímač SINOHOBBY Mini-Q jsem objevil při hledání informací o RC soupravě Flysky FS-GT2F. Ta se prodává i jako součást setu s RC autíčkem SINOHOBBY Mini-Q3 1/28 Brushed 4WD RC Drift Car, který používá právě tento regulátor/přijímač. Z toho samozřejmě vyplývá velmi zajímavá skutečnost, jíž je kompatibilita regulátoru/přijímače s vysílačkami Flysky.

Regulátor/přijímač SINOHOBBY Mini-Q

Popis regulátoru/přijímače SINOHOBBY Mini-Q

Regulátor/přijímač SINOHOBBY Mini-Q je dodáván v plastovém pytlíku bez ničeho dalšího. Ani návod není přiložen:

Regulátor/přijímač SINOHOBBY Mini-Q

Samotná destička regulátoru/přijímače je dlouhá 40mm, široká 25mm (přes konektory) a vysoká 9mm. Nese označení Mini-Q FS1.1. Na destičce se nachází vypínač, párovací tlačítko a čtyři konektory pro připojení akumulátoru (3-pin JST-XH), motoru (2-pin JST-XH), serva (3-pin) a jeden, jehož funkce je nejasná, možná programovací konektor. Jediná kontrolka červené barvy signalizuje stav spárování přijímače s vysílačkou. Anténa je dlouhá cca 24mm. V destičce se nachází dva otvory průměru 2,5mm pro její uchycení.

Regulátor/přijímač SINOHOBBY Mini-Q

Při pohledu zespodu je jasné, že po osazení ručně pájených součástek destička nebyla omyta, na funkci to však nemá vliv. Kdo chce, může si jí omýt sám ;)

Regulátor/přijímač SINOHOBBY Mini-Q

S trochou napětí jsem regulátor/přijímač Mini-Q vybalil, připojil miniaturní servo, motor řady 130 a malý akumulátor 2S LiPo. Vzal jsem svou zkušební vysílačku Flysky FS-GT2B, provedl spárování a sláva, funguje to! Přijímač v regulátoru tedy používá přenosový systém Flysky AFHDS, takže je možné jej spárovat se všemi Flysky kompatibilními vysílačkami. Tedy i s těmi novějšími, které používají přenosový systém AFHDS2 (2A) a zároveň umí i starší AFHDS (například rané série vysílaček AFHDS2 Flysky FS-iT4 s dotykovým displejem AFHDS neumí).

Jelikož k regulátoru/přijímači se nedají sehnat bližší technické údaje, a to ani na stránkách předpokládáného výrobce/dodavatele SINOHOBBY, podrobněji jsem prozkoumal osazené součástky, zvláště integrované obvody a silové prvky. Našel jsem toto:

A7105 ....... 2,4GHz transceiver s velkou citlivostí, který je základem VF obvodů vysílaček a přijímačů Flysky
TG73708 D1667 ....... k tomu jsem nic nenašel, ale půjde zřejmě o procesor
CX1117-5.0 ....... stabilizátor napětí +5V/1A s nízkým úbytkem napětí
2x 4616 ....... obvod s komplementárními N a P MOSFET, 30V/7A

Regulátor/přijímač SINOHOBBY Mini-Q

Regulátor/přijímač má tedy integrovaný BEC obvod 5V/1A; napětí jsem si ověřil na konektoru pro připojení serva. Spolehlivě tedy utáhne submikro a mikroserva, případně i nějaké větší. Jen upozorňuji, že stabilizátor CX1117-5.0 použitý v BECu má tepelné a výkonové ochrany a je možné, že čím vyšší napájecí napětí, tím nižší bude použitelný výstupní proud. Odpor MOSFETů typu 4616 v sepnutém stavu na úrovni cca 0,03 Ohm a další parametry říkají, že nic silnějšího než motor řady 130 asi nepřipojíme. Motory řady 180 mají již v mnoha případech proud v zablokovaném stavu vyšší než 7A.

U regulátorové části se nic nenastavuje - regulátor je nastaven na nějaké standardní hodnoty neutrálu i krajních poloh. Trimy u vysílačky Flysky GT2B jsem měl na neutrálu a po zapnutí regulátoru/přijímače servo i motor zůstaly v klidu, bez pocukávání. Regulátor je s brzdou - pokud při jízdě vpřed přesuneme páčku plynu do polohy zpět, regulátor brzdí. Po návratu páčky plynu do neutrálu a opět do polohy zpět lze couvat. Z couvání lze okamžitě přejít do jízdy vpřed. Zpátečka je omezena předpokládám na cca 50% výkonu oproti jízdě vpřed. Otázkou je, zda má regulátor nějaké ochrany (proudovou, apod.).

Přijímačová část se při výpadku signálu chová tak, že servo zůstane v poslední nastavené poloze a motor se vypne.

Zapojení regulátoru/přijímače SINOHOBBY Mini-Q

Na následujícím obrázku jsou popsány důležité obvody, ovládací prvky a přípojné konektory regulátoru/přijímače. Z barev vodičů je patrná polarita připojení akumulátoru, motoru i serva:

Regulátor/přijímač SINOHOBBY Mini-Q

Párování regulátoru/přijímače SINOHOBBY Mini-Q

Párování regulátoru/přijímače Mini-Q s vysílačkou probíhá následujícím způsobem:
  1. Na vypnutém regulátoru/přijímači stisknout a podržet párovací tlačítko a regulátor/přijímač zapnout. Kontrolka rychle bliká.
  2. Na vypnuté vysílačce stisknout a podržet párovací tlačítko a vysílačku zapnout. Kontrolka na regulátoru/přijímači přejde z rychlého do pomalého blikání.
  3. Vypnout regulátor/přijímač i vysílačku. Tím je spárování hotovo.
Po zapnutí spárované vysílačky a regulátoru/přijímače kontrolka svítí trvale. V případě, že se jako první zapne regulátor/přijímač nebo dojde k výpadku signálu, kontrolka pomalu blíká.

Technické údaje regulátoru/přijímače SINOHOBBY Mini-Q

Napájení - max. 7,4V, 2S LiPo/LiFe, NiCd/NiMH 6čl.
BEC - 5V/1A
Motor - řada 130, max. 7A
Přijímač - AFHDS Flysky kompatibilní
Konektory - akumulátor 3-pin JST-XH, motor 2-pin JST-XH, servo 3-pin
Rozměry - 40 x 25 x 9 mm
Hmotnost - 4g

Odkazy

Stránka prodejce - SINOHOBBY Mini-Q3 FS 7.4V Receiver 1/28 Brushed RC Drift Parts V28-047

Aktuální cena - 9,99 USD (free shipping). Na Banggoodu je tento regulátor/přijímač asi nejlacinější, navíc doprava zdarma a rychlé dodání (od objednávky byl doma přesně za dva týdny).

- Obrázky - Banggood -

Pridat.eu

Oznámkujte jako ve škole   |  Akt. známka: 1,17 / Počet hlasů: 6  |  1 2 3 4 5  

Štítky:
SINOHOBBY Mini-Q ESC receiver regulátor přijímač

Nejnovější článek:
RC AST Krušné Hory 2019DSYS - modelářská elektronika

RC OFFROAD - scale doplňky pro offroad expedice a trucktrial

Promodels.cz - Modely aut na dálkové ovládání

Translate
RC.305 na Youtube
Dotazník
Fotogalerie
Poježdění v toušeňské tělocvičně - 8
Poježdění v toušeňské tělocvičně 18.10.2009
Počet zobrazení: 2979
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Poslední komentáře
Bude počasí na ježdění?
Vyplatí se nákup venku?
 

MZ-Racing - Internetový obchod s rádiem řízenými modely

Loops Model - RC4x4-shop.cz

RCauta.cz

Rubriky
Nepřehlédněte

RC AST - RC Adventure Scale Trophy

Rozsviťte své auto - seriál o světelných modulech pro RC auta

Jak na jednoduché zapojení světel v RC autě

Jak na barvy vodičů

Přehled modelářských silových konektorů

Návod na přeprogramování firmware vysílačky Flysky FS-GT3B/C

Elektronické moduly

Uložit a sdílet
Tyto stránky uložte, sdílejte nebo přidejte do oblíbených
Pridat.eu
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím. Základna 305. expediční skupiny.
Kalendář
<<  Květen  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31       
 Dnešní den
 Aktualizace
Mé projekty na RC4x4.cz
Archív článků
Návštěvnost
Statistika obsahu
Článků / stránek: 753
Komentářů: 300
Anket: 12
 
© 2009-2019 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah (texty, obrázky) - uvedení autoři a zdroje
Pravidla pro používání cookies  |  Kontakt webmaster  |  Generováno systémem phpRS

Smajlíci v návštěvní knize - yvSmiley is copyrighted work of Yuri Volkov