Tester LED diod 2~150mA

19.03.2011  |  Rubrika: Elektronika  |  Autor: Michal Nováček  |  Přečteno 21754x  |  Komentářů: 2
LED testerNejen pro výrobu světel do RC aut, ale i pro další účely mám doma slušnou hromádku LED diod různých typů, tvarů a barev. Sice se snažím mít je nějak roztříděné, podle barvy, průměru či svítivosti, ale ne vždy se to daří. Občas přeci jen potřebuji zjistit, co je která LEDka zač, případně porovnat její svit s jinou. Pak obvykle nastává otravná chvíle hledání nějaké baterky a předřadného odporu a vždy si v ten moment říkám, že by to chtělo nějaký jednoduchý tester na zkoušení LED diod. Při nákupu nějakých LEDek na Ebayi jsem náhodou narazil na věcičku, kterou pod názvem Handily LED Bulb Test Box Tester 2~150mA nabízí mimo jiných prodejce circle607.

LED tester - ukázka testu LED diodyZa cenu 5,- USD i s dopravou jsem si říkal, že těžko můžu při relativně velkém množství výstupů pro LED diody čekat nějaké sofistikovanější zařízení s proudovými zdroji. Po doručení testeru a rozebrání se mi to i potvrdilo. Klasika s hromádkou předřadných rezistorů napájených z 9V baterky. Tester jsem rozebral nejen ze zvědavosti, jak je udělán, ale jako u každých takovýchto čínských serepetiček i pro jistotu, abych zkontroloval kvalitu provedení - zapájení, kablíky a jestli nenarazím na nějakou botu. No... pár věcí jsem našel, takže tento tester mohu klasifikovat jako DODO, nebo-li dodělej doma.

Tester funguje tak, že do konektoru pod vybranou hodnotou proudu se zastrčí LED dioda (správně orientovaná) a stiskne se červené tlačítko. Stiskem se rozsvítí nejen testovaná LEDka, ale vždy i červená kontrolka nad tlačítkem. Tato kontrolka tak může sloužit i jako jednoduchá indikace stavu baterky v testeru.

LED tester - konektory pro LED diody s popisemTester LED diod je určen pro testování těchto typů LED diod:

 • běžných dvounohých LED diod s roztečí okolo 2,5mm - proud v mA/počet výstupů 2/2, 5/2, 10/3, 20/4, 30/2
 • větších dvounohých LED diod s roztečí okolo 5mm, nebo čtyřnohých čtvercových LED diod (tzv. Flux, Auto LED, ...) - proud v mA/počet výstupů 50/2, 70/2, 150/2
 • dvojitých třínohých LED diod v provedení společná anoda (CAC) i katoda (ACA) - proud v mA/počet výstupů 20/2
Více výstupů u jednotlivých hodnot výstupního proudu lze využít pro současné porovnání intenzity svitu nebo barvy např. dvou LED diod.

Dioda LED 5mm - bílé pouzdroZajímalo mne, jestli proudy tekoucí do LED diod odpovídají alespoň přibližně popiskům na krabičce. Otestování jsem provedl bílou 20mA LEDkou (chudinka, i těch 150mA musela zvládnout ;) ...). Přitom jsem odhalil několik chyb, jichž se neznámý čínský výrobce dopustil:

  Horní konektor
 • Z obou výstupů 2mA teklo cca 5mA.
 • Z posledního ze dvou 5mA výstupů teklo cca 10mA.
 • Z posledního ze tří 10mA výstupů teklo cca 20mA.
  Spodní konektor
 • Při kontrole tišťáku jsem odhalil v konektoru pro zkoušení dvojitých CAC LED diod (tři nožičky, dva LED čipy, společná anoda) vážnou chybu v zapojení, která by vedla k rychlému odeslání jednoho z dvojice LED čipů do křemíkového nebe - díky této chybě se totiž připojuje natvrdo na baterku, bez předřadného rezistoru.
 • Z výstupů 70mA teklo cca 52mA.
 • Z výstupů 150mA teklo cca 98mA.
  Čtvercová LED Flux diodaU 70 a 150mA výstupů byla chyba způsobena dle mého opomenutím faktu, že klasická zinko-uhlíková 9V destičková baterka není žádný zázrak a je určena do nízkopříkonových zařízení - při proudech kolem a nad 100mA jí klesá výstupní napětí o volt i více. Byly použity nevhodné hodnoty předřadných rezistorů.
Dále se mi nelíbil svit červené LED-kontrolky nad tlačítkem, silně oslňovala. Taktéž vnitřní uspořádání kablíků nebylo ideální. Rozhodl jsem se tedy tester uvést i s ohledem na nepříliš vyhovující obvodové řešení do použitelnějšího stavu.

Nejdříve jsem sedl ke kalkulačce, abych přepočítal nevyhovující rezistory i s ohledem na některé nutné kompromisy. V potaz jsem vzal rozdílnost napětí na různobarevných diodách (viz tabulka v mém starším článku, parametr ULED (= UF)), která má vliv na velikost proudu při pevné hodnotě předřadného rezistoru, dále max. proud pro nejhorší případ (červená LED), doma dostupné hodnoty SMD rezistorů a napájení z 9V zinko-uhlíkové baterky. Veškeré úpravy najdete níže na obrázcích.

Výměna rezistorů a oprava tišťáku na desce konektorů
Rezistory v červeném kroužku je nutné vyměnit nebo doplnit. Rezistory 680R a 1K5 jsou původní, pouze posunuté do jiných pozic. Nově doplněný rezistor 330R má mít správně 360R, jako ostatní v obvodu testování dvojitých LED diod, ale tuto hodnotu jsem neměl a rozdíl je nepodstatný. Místo rezistoru 100R by byl vhodnější 91R, ale ten jsem také neměl a skládat se mi to nechtělo. Je nutné přerušit dva spoje dle obrázku. Pod šroubek je dobré dát plastovou podložku, jinak hlavička zasahuje do vedlejšího rezistoru.

LED tester

Výměna rezistoru LED kontrolky na desce tlačítka a fixace kablíků tavným lepidlem
Předřadný rezistor červené LED kontrolky 1K5 byl nahrazen rezistorem 8K2 - kontrolka tak svítí přijatelně a neoslňuje. Kablíky byly přepájeny a na kritických místech zafixovány tavným lepidlem.

LED tester

Zapojení dutinek konektorů pro LED diody
Všechny dutinky označené -9V (mínus baterky) jsou vzájemně propojené. Na dutince +9V je přímo plus baterky.

LED tester

Výše uvedené berte jako jednu z možností, jak rychle a s pomocí trocha práce a pár rezistorů udělat tento LED tester použitelnější. Samozřejmě je takto zapojený a upravený tester dost kompromisní, ale na občasnou kontrolu či porovnání LED diod zcela postačuje. Ještě je potřeba mít na paměti, že na proudových rozsazích od 30mA výš je nutno omezit testování (stisk tlačítka) na max. pár vteřin, protože dochází k silnému výkonovému přetěžování předřadných rezistorů.
LED tester - prostor na baterku s konektorem
LED tester - vložená 9V baterka
LED tester - propojené desky elektroniky

Technické údaje (po úpravách)

ParametrHodnota
NapájeníBaterie 9V
Výstupní proudycca 2~150mA

Proudový rozsah (mA)
Červená LEDBílá LED
Skutečný proud (mA) (*)
22,42,1
55,24,5
101110
2021 18
303126
202118
505747
706755
150145113
Rozměry80x55x23 mm
(*) - Měřeno s 9V baterkou, jejíž napětí naprázdno bylo 9,8V

- Fotografie - Michal Nováček -

Pridat.eu

Oznámkujte jako ve škole   |  Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 4  |  1 2 3 4 5  

Štítky:
tester LED diod

Nejnovější článek:
RC AST Krušné Hory 2019DSYS - modelářská elektronika

RC OFFROAD - scale doplňky pro offroad expedice a trucktrial

Promodels.cz - Modely aut na dálkové ovládání

Translate
RC.305 na Youtube
Dotazník
Fotogalerie
Poježdění v toušeňské tělocvičně - 16
Poježdění v toušeňské tělocvičně 18.10.2009
Počet zobrazení: 4587
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Poslední komentáře
Bude počasí na ježdění?
Vyplatí se nákup venku?
 

MZ-Racing - Internetový obchod s rádiem řízenými modely

Loops Model - RC4x4-shop.cz

RCauta.cz

Rubriky
Nepřehlédněte

RC AST - RC Adventure Scale Trophy

Rozsviťte své auto - seriál o světelných modulech pro RC auta

Jak na jednoduché zapojení světel v RC autě

Jak na barvy vodičů

Přehled modelářských silových konektorů

Návod na přeprogramování firmware vysílačky Flysky FS-GT3B/C

Elektronické moduly

Uložit a sdílet
Tyto stránky uložte, sdílejte nebo přidejte do oblíbených
Pridat.eu
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím. Základna 305. expediční skupiny.
Kalendář
<<  Červenec  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     
 Dnešní den
 Aktualizace
Mé projekty na RC4x4.cz
Archív článků
Návštěvnost
Statistika obsahu
Článků / stránek: 753
Komentářů: 327
Anket: 12
 
© 2009-2019 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah (texty, obrázky) - uvedení autoři a zdroje
Pravidla pro používání cookies  |  Kontakt webmaster  |  Generováno systémem phpRS

Smajlíci v návštěvní knize - yvSmiley is copyrighted work of Yuri Volkov