Vysílačka Flysky FS-GT3B aneb blýskání na lepší časy

24.03.2011  |  Rubrika: RC soupravy  |  Autor: Michal Nováček  |  Přečteno 15024x  |  Komentářů: 0
Flysky FS-GT3BJeště včera v podvečer jsem při pomyšlení na vysílačky GT3B původem od Flysky mohl litovat tak trochu promarněné šance. Laciná a dostatečně vybavená tříkanálová vysílačka pro běžné automodelářské potřeby s relativně malými rozměry, pěkným velkým displejem a slušným dosahem. Malinké přijímače opravdu za hubičku, které už nemusíte opatrovávat jak oko v hlavě a přehazovat je mezi modely. Za cenu běžného značkového přijímače těchto máte pytlík. Ovšem u vysílačky některé nedotaženosti a hlavně ta expa... problém, o kterém se ví již delší dobu a výrobce jej evidentně neřeší.

FlySky GT3B

Zatím poslední šancí byla RC souprava HK-GT3B od Hobbykingu se slíbenou opravou firmware, ale i u té problém přetrvává. Později večer jsem si však konečně všiml pod mým článkem pár dní starého příspěvku od návštěvníka s nickem psx, který vnesl do tématu GT3B potřebné oživení. A řekl bych, je na co se těšit!

Už můj brácha, koukaje na tišťák své Eurgle GT3B, říkal "Tady jsou nějaké vývody, které vypadají jak programovací. Lidi se už přece vrtaj delší dobu v devítikanálové palcovce TH9X též od Flysky (Turnigy), dělají pro ni nové firmwary, třeba je to to samý. Jen mít na to čas se v tom porejpat." Ani to netrvalo tak dlouho a v podobě psx-e se takovýto šikula objevil. A obzvlášť potěšující je, že je to náš krajan.

Ocituji jeho příspěvek: "Tak já mám tu z HK také doma a expa v originalním firmware nefungují. Ale mě to nedalo a na firmware jsem se podíval a trochu ho upravil. Takže teď už mám funkční expa a pak ještě pár dalších změn. Napsal jsem to sem". Jde o vlákno na R/C Tech Forums, které sám nepravidelně sleduji, jelikož se tam objevují zajímavé informace kolem GT3B. Zhruba 14 dní jsem tam nyní nebyl a během té doby se přihodilo mnohé pozitivního. Slova psx-e "že se na to podíval" zdaleka nevystihují slušné úsilí, které tomu musel věnovat - nastudovat něco o procesorech řady STM8, vybrat vhodný vývojový kit, správně nastavit, pohrát si s potřebným SW, vytáhnout firmware, snažit se ho rozklíčovat...

Ale abych neplácal a nenapínal vás. Na výše uvedeném odkazu můžete najít veškeré podstatné informace. Tento článek jsem napsal (nejen) pro ty, co anglicky moc neumí, ale přesto je toto téma eminentně zajímá. S psx-em jsem dnes poměrně hutně korespondoval a získal od něj množství zajímavých informací. Tou nejdůležitější informací je samozřejmě to, co už jsem naznačil v předchozím textu - psx-ovi se podařilo vycucnout firmware z GT3B a také ho už i úspěšně upravit a nalít zpátky do vysílačky! Myslím, že teprve teď tato vysílačka získává to správné kouzlo, podobně jako stále populárnější devítikanálová palcovka TH9X, pro kterou již existuje řádka slušných alternativních softů, modů a dalších vylepšení.

Změny, které dosud umí psx udělat:

  • Expa - opraven průběh, takže konečně se chovají, jak mají
  • Trimy - nyní možný rozsah kroků -99 až 99 oproti původnímu -30 až 30 a s jemnějším krokem 1,5usec oproti původnímu kroku 2,5usec. Možnost vypnout u trimů autorepeat
  • Podsvícení - možnost nastavení jiného zpoždění vypnutí (až 14,5 hodiny)
  • Signalizace podpětí baterek - v originále 9.2V, možno nastavit od 7V
  • Změny limitu pro vstup do servisního menu - ano, opravdu, GT3B má servisní menu! V něm lze vysílačku i kalibrovat. Nebudu nyní prozrazovat, jak se do menu dostat (taky to všem nemusí fungovat), abyste si jí nerozhasili, ale čekejte k tomu hned zítra článek - k servisnímu menu mám již pomalu hotový překlad psxova postu z vlákna.

Původní expa (průběh křivky):

GT3B FW

Opravená expa (průběh křivky):

GT3B FW

Servisní menu:

GT3B FW

Lze předpokládat, že časem toho přibude víc. S psx-em jsem se dohodl na jisté formě spolupráce, protože jeho slovy "A mě samotnému se stránky dělat nechce..." :), takže informace týkající se pokroku s firmware u GT3B najdete ve výše zmíněném vláknu na R/C Tech (anglicky) a paralelně i u mne. Budu se to snažit anoncovat i na fórech, která navštěvuji.

Mnozí byste se teď zajisté rádi zeptali, jak to tedy bude s upraveným firmware, kde bude k dispozici, jak ho dostat do vysílačky, atd. atd. Zde psx správně ve vláknu poukazuje na možné licenční problémy s původním firmware, kterým se lépe vyhnout. Nicméně se nebrání, abyste ho ohledně firmware kontaktovali osobně (semeradp zavináč gmail tečka com). Já sám si budu pořizovat psx-em doporučovaný vývojový kit/programátor a hodlám flešování firmware do vysílačky GT3B vyzkoušet. Jelikož i k tomuto mám slíbenou od psx-e podporu, očekávajte podrobnější článek, který bude tomuto věnovaný - nejlépe se píše o něčem, čím sami projdete, že. Už proto, že psx uvažuje o napsání komplet nového, lepšího firmware, který by rád poskytl jako open source (tedy volně ke stažení a dalším úpravám) a já bych se rád podílel na jeho testování.

Závěrem bych rád za sebe psx-ovi poděkoval za vstřícnost a ochotu v naší vzájemné komunikaci a za nás za všechny "gététřibéčkaře" :) za pořádný kus odvedené práce.

- Fotografie - psx, FlySky -

- Zdroj: psx -

Pridat.eu

Oznámkujte jako ve škole   |  Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 5  |  1 2 3 4 5  

Štítky:
Flysky FS-GT3B RC transmitter firmware update

Nejnovější článek:
RC AST Krušné Hory 2019DSYS - modelářská elektronika

RC OFFROAD - scale doplňky pro offroad expedice a trucktrial

Promodels.cz - Modely aut na dálkové ovládání

Translate
RC.305 na Youtube
Dotazník
Fotogalerie
Spin Tires Kraz
Na plný koule s nákladem ke skladišti
Počet zobrazení: 2775
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Poslední komentáře
Bude počasí na ježdění?
Vyplatí se nákup venku?
 

MZ-Racing - Internetový obchod s rádiem řízenými modely

Loops Model - RC4x4-shop.cz

RCauta.cz

Rubriky
Nepřehlédněte

RC AST - RC Adventure Scale Trophy

Rozsviťte své auto - seriál o světelných modulech pro RC auta

Jak na jednoduché zapojení světel v RC autě

Jak na barvy vodičů

Přehled modelářských silových konektorů

Návod na přeprogramování firmware vysílačky Flysky FS-GT3B/C

Elektronické moduly

Uložit a sdílet
Tyto stránky uložte, sdílejte nebo přidejte do oblíbených
Pridat.eu
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím. Základna 305. expediční skupiny.
Kalendář
<<  Květen  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31       
 Dnešní den
 Aktualizace
Mé projekty na RC4x4.cz
Archív článků
Návštěvnost
Statistika obsahu
Článků / stránek: 753
Komentářů: 303
Anket: 12
 
© 2009-2019 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah (texty, obrázky) - uvedení autoři a zdroje
Pravidla pro používání cookies  |  Kontakt webmaster  |  Generováno systémem phpRS

Smajlíci v návštěvní knize - yvSmiley is copyrighted work of Yuri Volkov