USB programátor ST-LINK V2 pro vysílačku Flysky FS-GT3B/GT3C

Autor: RC.305
Sekce: RC soupravy
Vydáno dne: 07.03.2014


USB programátor ST-LINK V2 pro vysílačku Flysky FS-GT3B/GT3CKolega modelář Woyta na fóru RC4x4.cz upozornil na šikovný programátor, který se dá použít pro přeprogramování vysílaček Flysky FS-GT3B a GT3C. Z hlediska vzhledu i způsobu použití se jedná o mnohem stravitelnější alternativu původního vývojového kitu STM8S, na který je ušit návod na přeprogramování firmware vysílačky GT3B / GT3C. V tomto článku najdete popis USB programátoru ST-LINK V2, jeho zapojení a použití při přeprogramování firmware vysílaček a také kde se dá zakoupit.

Hardware programátoru ST-LINK V2

K hardwaru programátoru není moc co říci. Jedná se o malý USB stick velikosti cca 56 x 20 mm s barevně eloxovaným hliníkovým pouzdrem, které je na jednom konci opatřen klasickým USB konektorem a na druhém konci dvouřadým konektorem 2 x 5 pinů. USB konektor je chráněn plastovou krytkou. Horní strana programátoru nese potisk s popisem špiček dvouřadového konektoru a nachází se zde i malá dírka s modro-červenou kontrolkou:
ST-LINK V2
ST-LINK V2
Rozhraní programátoru - dvouřadý konektor (zapojení špiček konektoru najdete v odstavci Zapojení programátoru ST-LINK V2):
ST-LINK V2
Programátor se dodává v několika barevných variantách. Je to sice hezké, ale prodejci tohoto programátoru na Ebayi stejně předem inzerují, že barvu nezaručují - co jim přijde pod ruku, to pošlou (a je to stejně jedno, barva na funkci vliv nemá...):
ST-LINK V2
K programátoru je obvykle dodáván 20cm dlouhý plochý 4-žilový kablík, opatřený na koncích dutinkami:
ST-LINK V2
Programátor "umí" na výstupních špičkách napětí 3,3 a 5V. Pro programování vysílačky GT3B / GT3C se používá 5V. Programátor je schopen poskytnout proud až 500mA (vysílačka GT3B / GT3C konzumuje cca 100mA). Měl by obsahovat i 500mA resetovatelnou pojistku (reset se předpokládám provádí odpojením programátoru od USB portu).

V klidu svítí kontrolka modře. Při komunikaci s vysílačkou přes ST Visual Programmer (STVP) bliká nebo svítí kontrolka červeně.

Zapojení programátoru ST-LINK V2

Připojení dodávaného plochého kablíku k programátoru je jednoduché, všechny potřebné piny se nacházejí v jedné řadě. Jak připojíte kablík k vysílačce je na vás, podle toho, jak to máte provedené. Já používám kablík opatřený na konci dutinkovým konektorem, který je protažený přes rukojeť do prostoru pro baterky v noze vysílačky. Na dutinky kablíku programátoru mám nastrčený kus konektorové lišty se čtyřmi piny, kterou napojuji programátor na konektor vysílačky:
ST-LINK V2
Flysky GT3B
Možností připojení je samořejmě více - lištu s piny můžete mít naletovanou přímo na desce elektroniky vysílačky, nebo můžete na konec kablíku programátoru připájet kontaktní pružinové špičky. Na obrázku níže najdete popis programovacích špiček na deskách elektroniky vysílaček Flysky GT3B a GT3C spolu s popisem špiček programátoru. Stačí jen správně propojit:
ST-LINK V2
Abyste programátor "zatáhli" k vysílačce - prostě tam, kam potřebujete - je dobré si obstarat úplně obyčejný prodlužovací USB kabel a přes ten programátor připojovat k počítači:
USB prodlužovací kabel

Software programátoru ST-LINK V2

Uvedené platí pro Windows 7 Home Premium 64-bit. Po připojení programátoru k USB portu počítače se nainstaluje ovladač. Programátor se v systému hlásí jako STM32 STlink. Programátor vyžaduje pro svou práci ST Visual Programmer (STVP) min. verze 3.2.3 (ta je tuším z r. 2011), já nyní bez problémů používám též starší verzi 3.2.5. Aktuální verzi ST Toolsetu, který obsahuje STVP, najdete ke stažení na stránkách STMicroelectronic.

Programátor ST-LINK V2 se nastavuje (hardware: ST-LINK; port: USB; programming mode: SWIM; device: STM8S105x6) a používá úplně stejně jako programátor STM8S Discovery kit, bližší informace najdete v článku Návod na přeprogramování firmware vysílačky GT3B - 3. část - Instalace softwaru.

Pokud tedy chcete použí tento USB programátor pro přeprogramování vysílačky Flysky GT3B, GT3C a Ansmann W6, stačí začít s návodem u článku Návod na přeprogramování firmware vysílačky GT3B - 3. část - Instalace softwaru s tím, že vynecháte pasáže týkající se programátoru STM8S Discovery Kitu. Doplňující popis pro přeprogramování GT3C najdete v článku Úprava vysílačky Flysky FS-GT3C pro přeprogramování firmware a pro přeprogramování Ansmann W6 v článku Popis, úprava a přeprogramování vysílačky Ansmann W6.

Zjistil jsem jistou nekompabilitu programátoru s USB3 portem na mém notebooku, který používá USB3 čip Fresco Logic xHCI (USB3) Controller FL1000 Series. Programátor se nainstaloval, ale odmítal komunikovat přes STVP s vysílačkou. Na USB2 portech (Intel) mi pak funguje bez problémů.

Kde zakoupit programátor ST-LINK V2

Nejlépe opět na Ebayi, u nás jsem na něj zatím nenarazil:

ST-Link V2 Mini Metal Shell STM8 STM32 Programmer - zde si vyberte prodejce s nejlepší cenou a dopravou.
careforyou123 - zde ho zakoupil Woyta a já také, cena USD 5,29 i s dopravou.

- Obrázky - Michal Nováček, careforyou123 -


Tento dokument byl vytištěn ze stránek RC.305 na adrese http://rc.305.cz

© 2009 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah - uvedení autoři a zdroje