Test vodotěsnosti regulátoru Mtroniks tio Rock C

26.05.2013  |  Rubrika: Elektronika  |  Autor: Michal Nováček  |  Přečteno 12087x  |  Komentářů: 0
Test vodotěsnosti regulátoru Mtroniks tio Rock CTéměř přesně před týdnem jsem tu představil vodotěsný elektronický regulátor určený pro RC crawlery, expediční a další podobná vozidla Mtroniks tio Rock C. Právě deklarovaná vodotěsnost s ohledem na konstrukční řešení BEC obvodu regulátoru některým vrtala hlavou. P. Šatoplech z modelářského eshopu Promodels.cz, jenž byl tak laskav a regulátor mi zapůjčil k vyzkoušení, mne poprosil, zda bych onu vodotěsnost regulátoru nevyzkoušel.

Jelikož mne p. Šatoplech ujistil, že počítá se všemi možnostmi výsledku zkoušky :), řekl jsem si, proč ne? Regulátor má elektroniku zalitou do poloprůhledné hmoty namodralé barvy. Zalití kolem vodičů je alespoň na zapůjčeném kusu pečlivě provedeno, tlačítko také vypadá, že by nemělo nic propustit:

Regulátor Mtroniks tio Rock C

Výtky by mohly směřovat pouze k řešení BEC obvodu - "obnaženým" nožičkám stabilizátoru LM1084. Ten je přitmelen k hliníkovému profilu těla regulátoru a třemi připájenými vodiči spojen s elektronikou regulátoru:

Regulátor Mtroniks tio Rock C

Zde je potřeba říci, že voda zase není tak dobrý vodič, jak by si někteří mohli myslet. Hodně záleží nejen na čistotě vody, ale i na její teplotě. Čím více je voda kontaminována minerály, solemi, atd., tím je vodivější. Naopak s klesající teplotou klesá i její vodivost. Vliv má samozřejmě i hodnota napětí, které je zjednodušeně řečeno "pod vodou", a my používáme velmi malá napětí. Zde vás odkáži na strýčka Gůgla, který vám milerád vyhledá dostatek podkladů ke studiu. Čistě nejen z mé zkušenosti - když nevadí občasné protažení stejnosměrného elektromotoru RC auta potokem nebo kaluží, proč by mělo vadit tomuhle provedení BEC obvodu...

Test vodotěsnosti regulátoru Mtroniks tio Rock C

Přípravu na zkoušku vodotěsnosti jsem provedl velice jednoduše. Vzal jsem regulátor a RC soupravu (Flysky FS-GT3C), regulátor připojil do přijímače, dále zapojil motor a baterku. Regulátor jsem plně ponořil do skleničky s pitnou vodou, kterou jsem natočil z vodovodu (Káranská - mimochodem, velmi dobrá...):
Regulátor Mtroniks tio Rock C

Jako pohonnou baterku jsem použil jeden ze svých NiMH paků, a to z prostého důvodu - motor se svým magnetem přichytí k baterce a při prudkém přidání nebo ubrání otáček pak necestuje po stole:

Regulátor Mtroniks tio Rock C

Detail ponořeného regulátoru:

Regulátor Mtroniks tio Rock C

Vlastní test jsem pak provedl tak, že jsem ráno strčil regulátor do skleničky s vodou, zapnul a chvíli protáčel motor. Regulátor jsem nechal celý den ponořený a občas provedl zkoušku. Večer pak naposledy. Na závěr jsem regulátor vyndal a osušil. Po celý test regulátor fungoval bezchybně a stejně i po osušení. Vodu ze skleničky jsem nakonec vypil a síla regulátoru tak vstoupila do mne :)

Video z testu vodotěsnosti

Krátké video z testu najdete na mém YouTube kanále:

Jak je vidět, o regulátoru se dá říci, že je vodotěsný a ani použité řešení BEC obvodu by nemělo činit problém. Tento test berte jako extrémní a doporučuji i nadále věnovat velkou pozornost ochraně elektronické výbavy RC vozidla před vlhkostí i vodou. I když tento regulátor nemá problém s ponořením do vody a tím méně s občasným pokropením vodou, stejně je vždy z hlediska propojení elektronických komponent RC výbavy daleko jednodušší mít vše (regulátor, přijímač, apod.) v jedné pokud možno vodotěsné krabičce. U tohoto regulátoru alespoň odpadá nutnost provedení nějaké další speciální ochrany (utěsnění, ochranný lak, atd.).

Pro dobrý pocit ;) pak není problém pořádně zasmrštit všechny tři nohy stabilizátoru a jejich zakydnutí třeba tavným lepidlem.

- Fotografie, video - Michal Nováček, Mtroniks -

Pridat.eu

Oznámkujte jako ve škole   |  Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 4  |  1 2 3 4 5  

Štítky:
Mtroniks tio Rock C vodotěsnost waterproof

Nejnovější článek:
RC AST Krušné Hory 2019DSYS - modelářská elektronika

RC OFFROAD - scale doplňky pro offroad expedice a trucktrial

Promodels.cz - Modely aut na dálkové ovládání

Translate
RC.305 na Youtube
Dotazník
Fotogalerie
Himoto MegaE
Pohled na elektroniku - motor, servo, přijímač.
Počet zobrazení: 3047
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Poslední komentáře
Bude počasí na ježdění?
Vyplatí se nákup venku?
 

MZ-Racing - Internetový obchod s rádiem řízenými modely

Loops Model - RC4x4-shop.cz

RCauta.cz

Rubriky
Nepřehlédněte

RC AST - RC Adventure Scale Trophy

Rozsviťte své auto - seriál o světelných modulech pro RC auta

Jak na jednoduché zapojení světel v RC autě

Jak na barvy vodičů

Přehled modelářských silových konektorů

Návod na přeprogramování firmware vysílačky Flysky FS-GT3B/C

Elektronické moduly

Uložit a sdílet
Tyto stránky uložte, sdílejte nebo přidejte do oblíbených
Pridat.eu
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím. Základna 305. expediční skupiny.
Kalendář
<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30   
 Dnešní den
 Aktualizace
Mé projekty na RC4x4.cz
Archív článků
Návštěvnost
Statistika obsahu
Článků / stránek: 753
Komentářů: 297
Anket: 12
 
© 2009-2019 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah (texty, obrázky) - uvedení autoři a zdroje
Pravidla pro používání cookies  |  Kontakt webmaster  |  Generováno systémem phpRS

Smajlíci v návštěvní knize - yvSmiley is copyrighted work of Yuri Volkov