Jak na barvy vodičů

31.03.2012  |  Rubrika: Elektronika  |  Autor: Michal Nováček  |  Přečteno 27608x  |  Komentářů: 0
VodičeJelikož se mi nechtělo více natahovat už tak poměrně dlouhý článek věnovaný výběru typů a průřezů vodičů, vzniklo toto další pokračování, které s tématem vodičů přímo souvisí. V tomto článku se tedy podíváme, jak na barvy vodičů. Výběr správné či rozumné barvy izolace vodičů je důležitý z mnoha důvodů a měl by odrážet aktuální stav a zvyklosti, které panují v RC automodelařině a nejen tam.

V dalším textu se barvou vodiče rozumí barva izolace vodiče. Jak jsem již zmínil, důvodů pro výběr té které barvy vodičů je mnoho, takže jich alespoň pár uvedu:

 • Kabeláž a její provedení je jednou z prvních vizitek naší práce, která je po sundání kastle docela hodně viditelná. Důležitý není pouze výběr barev vodičů, ale třeba i vlastní vedení a vyvázání vodičů v rámci kabeláže.
 • Používání obecně přijímaných barev vodičů do jisté míry určuje i použití vodičů pro specifickou funkci v rámci jistého elektrického obvodu a toto je samozřejmě vhodné dodržovat.
 • Je celkem jedno, jaké elektrické zapojení a výbavu to které auto má - ať jednoduché, nebo složité, výběr barvy vodičů vždy zpřehledňuje zapojení, takže lze očekávat či předvídat, co na nás v jakém kabelu může číhat :)
 • Dodržování jisté štábní kultury nám například umožňuje, pokud máme více aut, rychlou a bezproblémovou orientaci a minimalizuje možné škody, které by mohly vzniknout nesprávným propojením částí elektrické výbavy RC auta.
 • Výše uvedené má samozřejmě význam i v případech, kdy třeba potřebujeme externí pomoc (od kolegy modeláře) s nějakým problémem na RC autě nebo naopak pomoc nabízíme - jakákoliv anarchie nejen v barvách vodičů pomoc znepříjemňuje a ztěžuje. Podobně třeba při prodeji auta někomu dalšímu.

Barvy vodičů a jejich značení

Jak jste už určitě sami zjistili ;), izolace dostupných a prodávaných vodičů mají různé barvy. Přísně vzato, barvy a značení vodičů jsou upraveny různými normami, mnohé by se tu daly citovat a zahltit vás tak hromadou informací. Kdo má zájem se v tomto ohledu více vzdělat, použijte svůj oblíbený vyhledávač. V RC modelařině a modelech (alespoň těch běžných) se pohybujeme v oblasti malých bezpečných napětí a za dlouhá léta se tu ustálil jistý stav, který reflektuje psaná i nepsaná pravidla a zvyklosti.

Přeci jen zmíním jednu normu, která má pro nás praktický význam. Jde o normu ČSN IEC 757 (33 0175), jejíž účelem je zavést písmenný kód pro označování některých významných barev. Kromě vyjmenování těchto významných barev je užitečné se s těmito písmennými kódy pro označení barev, jak českými, tak i anglickými, seznámit. Můžeme se s nimi setkat na různých odborných stránkách a fórech, v publikacích, návodech, schématech a v neposlední řadě i při nákupu vodičů / kabelů na prodejnách nebo e-shopech u nás či v zahraničí. Znalost označování barev vodičů můžeme samozřejmě využít i při kreslení vlastních zapojovacích schémat.

Tabulka s barvami vodičů a českým i anglickým označením

BarvaBarva
česky
Český
kód
Barva
angl.
Angl.
kód
Poznámka
Barvy zahrnuté v normě ČSN IEC 757 (33 0175)
černáčblackBK
hnědáhbrownBN
rudárredRDtermín červená se nepoužívá kvůli záměně s černá
oranžováororangeOG
žlutážlyellowYE
zelenázgreenGN
modrámblueBUpod modrou je zahrnuta i světlemodrá
fialováfvioletVT
šedášgreyGY
bílábwhiteWH
růžovárupinkPK
zlatázlagoldenGD
tyrkysovátturquoiseTQ
stříbrnástřsilverSR
Barvy nezahrnuté v normě
světle modrásmlight blueLBv normě zahrnuta pod modrou
světle hnědáshtanTA
transparentnítttransparentTT

Používané barvy vodičů a jejich kombinace

V prvé řadě je dobré podívat se na to, jaké barvy vodičů či jejich barevné kombinace se běžně vyskytují v naší modelářské praxi. Níže proto uvádím typické příklady použití barev vodičů a kombinací u dostupných výrobků určených pro RC modely aut.

Napájecí kablík 2-žilový

VýznamBarevná kombinace
(-) napájení (zem)černámodrá
(+) napájenírudárudá
První barevná kombinace je zdaleka nejčastější, druhá se vyskytuje sporadicky.

Signálový / servo /propojovací / prodlužovací kablík s napájením 3-žilový

VýznamBarevná kombinace
(-) napájení (zem)černáčernáhnědá
(+) napájenírudárudárudá
signálový vodičbílážlutáoranžová
První barevná kombinace je typická pro výrobky od Futaby, druhá pro Hitec a třetí pro Graupnera.

Motorové kablíky stejnosměrných motorů

VýznamBarevná kombinace
(-) pól ss motoruzelenáčernámodrámodrážlutá
(+) pól ss motoružlutárudážlutárudárudá
Jednoduše řečeno, mluvit o plus nebo minus pólu u běžných modelářských ss motorů má význam jen s ohledem na smysl otáčení motoru, označení jednoho z pólů na motoru červenou značkou (puntíkem) a volbu odpovídající barvy vodiče. Při náhodné záměně pólů dojde pouze ke změně smyslu otáčení motoru.
Motory, pokud jsou prodávány s kablíky, mají barvy vodičů obvykle podle první nebo druhé barevné kombinace - tyto jsou nejčastější, ostatní se vyskytují minimálně. První kombinace je obvyklá u základních motorů v modelech od Tamiye.

Motorové kablíky střídavých motorů

VýznamBarevná kombinace
1. pól st motoru (A)modrárudá
2. pól st motoru (B)žlutážlutá
3. pól st motoru (C)oranžováčerná
První barevná kombinace se vyskytuje například u motorů LRP, Robitronic, EZRun, Turnigy, druhá pak u motorů opět Turnigy, Exceed, atd. Obecně u střídavých motorů panuje docela zmatek v používání barev u vodičů. Vedle těchto dvou uvedených kombinací, které jsou poměrně časté, existují i další (bez nároku na pořadí), např. černá-červená-modrá, žlutá-bílá-černá, nebo jednobarevné černá-černá-černá, červená-červená-červená, modrá-modrá-modrá, atd.

Kablíky akumulátoru

VýznamBarevná kombinace
(-) pól akumulátoručerná
(+) pól akumulátorurudá
S jinou než touto barevnou kombinací silových vodičů jsem se u akumulátorů, ať už NiXX nebo LiXX, osobně nesetkal.

Jak a jaké barvy vodičů použít

Z výše napsaného a zvláště pak z uvedených ukázek je zřejmé, že používaných barev vodičů a jejich kombinací zase tolik není. S ohledem na to zkusím tedy shrnout jisté možnosti a též své zkušenosti, jak a jaké barvy vodičů použít:
 • Je dobré držet se standardních barev vodičů používaných velkými modelářskými výrobci. Ostatní výrobci se jich víceméně drží také.
 • Pokud si dokupujeme nabo vlastnoručně vyrábíme nějaké kablíky, bylo by vhodné, aby barva vodičů "kopírovala" již použité výrobky. Příklady:
  - Je osazen výrobek Hitec, např. servo, použít barevně odpovídající kabelovou prodlužku.
  - Střídavý regulátor má modrý, žlutý a oranžový vodič, stejné použít i pro motor.
 • Pro rozvod signálu (z přijímače) či u vlastních konstrukcí používat bílou, žlutou nebo oranžovou barvu pro signálové vodiče.
 • Pro rozvod napájení z obvodu BEC používat rudý vodič pro (+) a černý vodič pro (-).
 • Může dojít k situaci, kdy se využívá napětí z BEC a vedle toho i vyšší napětí přímo z akumulátoru. Ve složitějších rozvodech je v tomto případě vhodné mít vodiče s různým napětím barevně odlišené. Pro rozvod (+) napětí z BEC použít rudý vodič a pro rozvod (+) napětí přímo z akumulátoru pak použít vodič, který se pokud možno nedá zaměnit s ostatními barvami použitými v rozvodu, třeba růžový.
 • Pokud je použit pro osvětlení auta světelný modul, který obsahuje výstupy s rezistory nebo omezujícími zdroji proudu pro připojení LED diod, rozvod napětí k LEDkám lze provést vodičem stejné barvy, třeba černým - je nejméně nápadný. V tomto případě náhodný dotyk nebo spojení výstupu modulu se společným černým (-) vodičem (zemí) nezpůsobí žádnou závadu.
 • Pokud se použije pro nějaký rozvod, například k LEDkám, jednobarevný plochý kabel, jímž je vedeno i společné napětí, pak pro toto napětí použít krajní označený vodič.
 • V případě opravy vodiče část poškozeného nebo celý vodič nastavit nebo nahradit zásadně vodičem se stejnou barvou.
 • V opravdu složitých zapojeních s mnoha servy, různými moduly, světly, propojovacími vodiči a kablíky apod. není od věci konce kablíků s konektory opatřit praporky s popisem či vyznačením, kam je připojen, jakou má funkci či hodnotu napětí, atd. Pouhé spoléhání se na barvy vodičů mezi dalšími stejnými a též naší paměť spolehlivě selhává. Ostatně zmíněné označení není od věci ani v případě jednoduchých zapojení, neb stará pravda říká, že tam, kde jsou minimálně dva vodiče nebo konektory, určitě je zapojíme špatně :)
Výše uvedené samozřejmě nenabízí řešení všech možných situací, které mohou nastat. Berte to proto prosím jen jako vodítko, které vám doufám pomůže zachovat alespoň nějaký barevný řád a pořádek v kabeláži.

- Zdroj: ČSN IEC 757, Wikipedia -

Pridat.eu

Oznámkujte jako ve škole   |  Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 19  |  1 2 3 4 5  

Štítky:
barva izolace vodič

Nejnovější článek:
RC AST Krušné Hory 2019DSYS - modelářská elektronika

RC OFFROAD - scale doplňky pro offroad expedice a trucktrial

Promodels.cz - Modely aut na dálkové ovládání

Translate
RC.305 na Youtube
Dotazník
Fotogalerie
Def MonsterZ 90
Vystřižená a slepená kastle - levý bok
Počet zobrazení: 2225
Nejčtenější články
Data za poslední 3 měsíce
(01.04.2019, přečteno 554x)
(01.04.2019, přečteno 540x)
(05.05.2019, přečteno 495x)
(06.04.2019, přečteno 474x)
(06.04.2019, přečteno 463x)
(23.04.2019, přečteno 435x)
(31.03.2019, přečteno 404x)
(06.04.2019, přečteno 348x)
(03.05.2019, přečteno 331x)
(05.05.2019, přečteno 313x)
Poslední komentáře
Bude počasí na ježdění?
Vyplatí se nákup venku?
 

MZ-Racing - Internetový obchod s rádiem řízenými modely

Loops Model - RC4x4-shop.cz

RCauta.cz

Rubriky
Nepřehlédněte

RC AST - RC Adventure Scale Trophy

Rozsviťte své auto - seriál o světelných modulech pro RC auta

Jak na jednoduché zapojení světel v RC autě

Jak na barvy vodičů

Přehled modelářských silových konektorů

Návod na přeprogramování firmware vysílačky Flysky FS-GT3B/C

Elektronické moduly

Uložit a sdílet
Tyto stránky uložte, sdílejte nebo přidejte do oblíbených
Pridat.eu
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím. Základna 305. expediční skupiny.
Kalendář
<<  Červen  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 Dnešní den
 Aktualizace
Mé projekty na RC4x4.cz
Archív článků
Návštěvnost
Statistika obsahu
Článků / stránek: 748
Komentářů: 290
Anket: 12
 
© 2009-2018 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah (texty, obrázky) - uvedení autoři a zdroje
Pravidla pro používání cookies  |  Kontakt webmaster  |  Generováno systémem phpRS

Smajlíci v návštěvní knize - yvSmiley is copyrighted work of Yuri Volkov