RC switch Martina Michuta

23.09.2013  |  Rubrika: Světelné moduly  |  Autor: Externí  |  Přečteno 18535x  |  Komentářů: 0
RC switch Martina MichutaV modelařině už nějaký ten pátek dělám a za tu dobu mi prošlo rukama spousta spínačů, přepínačů a různých hejblátek pro ovládání světel. Mezi ty nejpoužívanější a nejznámější patří Turnigy/Hobbyking nebo z řad českých výrobců BEL a DSYS. Každý z nich v něčem vynikal, ať jednoduchostí zapojení nebo možností nastavení. Většina z nich však měla velkou nevýhodu - samostatné napájení. Žádná velká překážka, ale v jednoduchosti je síla, takže čím méně kabelů, tím lépe.

Autor: Richard Tomeček - Originální článek najdete na stránkách Moje RC modely.

Jedno sobotní ráno jsem prohledával internet a hledal pár doplňků pro Scanii. Ani nevím jak, ale při brouzdání jsem narazil na dobře utajený web www.rc-spinac.ic.cz a jeden z jeho produktů, konkrétně RC switch v2.0. Pokud si někdo ty stránky pečlivě projde, ani nemusí číst dál. Na webu jsou všechny potřebné informace, vše dobře vysvětlené...

RC switch Martina Michuta

O co vlastně jde

RC switch (dál už jen RCs) je další z řady spínačů světel, kterých je na trhu několik. Ale tenhle mě zaujal natolik, že jsem jich několik koupil, nacpal do všech svých modelů a trápil se psaním tohoto článku. RCs je malá kompaktní elektronika, která slouží NEJEN ke spínání světel. Jak se později rozepíšu, umí toho se světly mnohem víc. Ovládá se jedním volným kanálem, který se obsluhuje třípolohovým přepínačem. Testoval jsem RCs i na dvoupolohovém přepínači a funguje naprosto skvěle. Jen tu nebudete mít možnost programování a připravíte se o mnoho dalších funkcí. A teď to nejdůležitější - RCs nepotřebuje vlastní napájení, stačí jen zapojit do přijímače.

Po objednávce mi domů dorazil RCs v jednoduchém balení. Součástí balíčku byl samotný spínač, čtyři konektory a podrobný návod v češtině. Rozměry spínače jsou 50x30x7 mm a jeho váha okolo 13 gramů je perfektní. Na spínači najdeme 25 cm dlouhý servokabel, který přijde zapojit do přijímače. Na straně servokabelu jsou umístěné 4 malé LED diody, které indikují stav jednotlivých výstupů. Na druhé straně najdeme dvě dvojice konektorů, na které přijdou zapojit samotné LED. Trošku mě zarazil vzhled těch konektorů. Dnes tak trochu nestandardní, ale v balení byly protikusy přibaleny a hlavně, na výstupy pasuje i klasický servo konektor, takže vše v pohodě.

RC switch Martina Michuta

Samotný RCs má velmi malou režii, rozdíl mezi vstupním a výstupním napětím byl minimální. Napájení RCS může být v rozmezí 3,3 - 5,5V. Pro jistotu doporučuji přeměřit výstupní napětí přijímače, ale ve většině případů se do maxima 5,5V vejdete. Po připojení napětí na RCs všechny LED 2x bliknou. Tím máme potvrzeno, že je spínač v provozu. No a co to bude dělat dál? To je na tom právě to skvělý. RCs můžeme nastavit do 12 různých módů. Každý mód plní jinou funkci, jak je vidět níže v tabulce. S výrobcem je možné domluvit se na nastavení jakéhokoliv programu, ale v továrním nastavení je RCs dodán s nastaveným programem "0". Ten spíná výstupy 1+2 při vychýlení kniplu jedním směrem a 3+4 druhým směrem. Program naprosto ideální pro použití na blinkry.

RC switch Martina Michuta

V tabulce níže jsou podrobně popsány všechny programy. A aby toho nebylo málo, k dispozici je jednoduchý prográmek, kde je možné si všechny programy prakticky vyzkoušet. Ten opravdu všem doporučuju, asi nejlepší ukázka toho, co všechno tento spínač umí.

RC switch Martina Michuta

Jedno malé upozornění: spínač se dodává ve dvou verzích, s firmwarem 1.2 a 2.0. Technické provedení je v obou případech naprosto shodné, liší se pouze v možnostech nastavení. Takže před objednáním si pozorně projděte programy, které budete potřebovat.

Programování switche

Jak jsem už napsal, RCs dokáže pracovat až v 12 různých režimech, podle zvoleného firmware. Pokud nemáme patřičný program nastavený, je potřeba switch naprogramovat. Jedná se o pár jednoduchých kroků:
  1. Zkontrolujeme, že na kanále, kde je připojený RCs, jsou hodnoty trimů, subtrimů a koncových bodů ve výchozím nastavení. Pokud je třípolohový přepínač v nulové poloze a zapneme přijímač, RCs musí 2x bliknout. Tak máme vše připravené k programování.
  2. Knipl nastavíme do jedné z krajních pozic a zapneme elektroniku.
  3. Pokud na RCs rychle probliknou všechny diody, přesuneme knipl do druhé krajní pozice, kde se bude opakovat probliknutí LED. Nyní můžeme vrátit knipl zpět do středové polohy. V této chvíli máme RCs připravený k programování a podle rozsvícených diod poznáme aktivní program. Například všechny čtyři rozsvícené LED indikují program "0". Seznam kódů a jednotlivých programů najdete v tabulce pod tímto textem.
  4. Změnu programu provedeme tak, že vychýlíme knipl stejným směrem, jako v bodě dva. Každým jeho dalších vychýlením tímto směrem přepneme na další režim.
  5. Pokud nám LED svítí podle námi požadovaného programu, přesuneme knipl do opačné polohy. Tím se ukončí programování.
Poznámka: Pro programování RCs je potřeba třípolohový přepínač, ale provozovat ho můžete i na dvoupolohovém.

(pro lepší čitelnost klikněte na tabulku)

RC switch Martina Michuta

Zkušenosti

RCs má 4 výstupy pro LED, kde na každý z výstupů je možné zapojit několik diod. Celkový proudový odběr LED diod na každé větvi nesmí překročit 120mA. Může se to zdát málo, ale ve finále to znamená 24 bílých vysocesvítivých LED (4 výstupy x 6 LED po 20mA) na jednom RCs, což mně osobně přijde jako velmi dobré. Při použití LED s nižším napětím (např. červené, oranžové) můžete zapojit LED i do série a dosáhnete tak většího počtu. V každém případě je potřeba vždy myslet na rezistor, aby na LED diodě bylo správné napětí. Pro výpočet správných hodnot rezistorů pro různá zapojení můžete použít naši RC kalkulačku.

V mém případě šlo z přijímače 5V, takže jsem pro bílou LED použil rezistor s hodnotou 100 Ohm. V případě, že dojde ke ztrátě signálu, na RCs se aktivují všechny výstupy, takže se to dá použít i jako bezpečnostní funkce.

V současné době mám na modelech 4 ks RCs v několika různých programech:

  • Tamiya Scania R620 - RCs napojený na volný kanál, program 9, ovládání přídavných mlhových a dálkových světel
  • Tamiya MAN TGX - RCs napojený na servo, program 0, ovládání přídavných světel podle zatáčení modelu
  • Axial Wraith - RCs napojený na volný kanál, program 9, ovládání světelné rampy a klaksonu
  • Axial Honcho - RCs napojený na servo, program 1, ovládání blinkrů podle zatáčení modelu
Poznámka: U jedné z RC souprav (konkrétně telemetrický modul FrSky) se modul choval "divně". Divně v uvozovkách, protože to není chyba RCs, ale vlastnost přijímače. Po zapnutí modelu na RCs neproběhlo standardní dvojité bliknutí, místo toho se hned rozsvítily všechny výstupy. Jde o to, že některé chytré přijímače provádějí po zapnutí inicializaci, která trvá déle. V takovém případě to RCs vyhodnotí jako chybu, proto rozsvítí všechny výstupy. RCs reaguje IHNED po zapnutí, což je žádoucí například u letadel, kde je každá vteřina drahá, proto se můžeme s touto situací potkat. Ovšem ani tato situace nemá vliv na funkci RCs. Po naběhnutí přijímače vše funguje naprosto v pořádku. Ale může se stát, že s podobným přijímačem neuvedeme RCs do programovacího režimu. V takovém případě nejdříve zapneme RC soupravu a teprve poté připojíme RCs do přijímače, tak obejdeme "pomalý" start přijímače...

Málem bych zapomněl, RCs je průchozí! Co to v praxi znamená? Mezi 2. a 3. výstupem je záslepka, pod kterou se ukrývá servo konektor. Do něj můžeme zapojit servo, regulátor nebo třeba další RC switch. V takovém případě odpadá použití "Y" kabelů a zapojení je tak jednodušší a přehlednější.

Brzy přibudou další spínače, do dalších modelů, pro další funkce... :)

RC switch Martina Michuta

Závěrem

Tento článek je zvětší části přepis originálního manuálu a webových stránek o RC switchi. Ale natolik mě tento produkt zaujal, že jsem zasedl a chtěl jsem se o to s vámi podělit. Za 450 Kč získáte produkt, který podle mého názoru zaplnil díru na trhu a najde uplatnění snad v každém našem modelu. S autorem RCs, Martinem Michutem, jsem už prohodil mnoho emailů a vždy si našel čas a odpovídal na moje časté dotazy. Jedna věc je prodat a druhá věc je podpora uživatelů, se kterou jsem v tomto případě naprosto spokojený.

No nebyl bych to já, kdybych nenašel nějaké to mínus. Ale v tomto případě bych musel hledat hodně dlouho. RCs je jednoduchý na ovládání, díky mnoha programům velmi univerzální a cena lidová. Takže co mu vytknout? Snad jen... I přes jeho malé rozměry bych uvítal "kompaktnější verzi". Přeci jen, nikdy není dost místa a v některých situacích je i tento výrobek velký. Ovšem to není chyba výrobku, spíš jen mé přání do budoucna. A možná to nebude tak dlouho trvat, pan Michut vyslyší mé prosby a možná se brzy dočkáme aktualizace tohoto článku s novým "mini RCs"... :)

Pokud budete mít o RC Switch zájem, stačí napsat email, kde uvedete adresu, počet ks a požadovaný firmware. Pokud máte představu o potřebném programu a nemáte chuť RCs programovat, stačí připsat poznámku, program vám bude nastaven... :)

- Fotografie - MojeModely.cz, RC spínač osvětlení modelů -

Pridat.eu

Oznámkujte jako ve škole   |  Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 1  |  1 2 3 4 5  

Štítky:
RC switch

Nejnovější článek:
RC AST Krušné Hory 2019

Související dokumenty:
Ohlédnutí za RC spínačem v4.0 Martina Michuta (22.10.2017)
Jak vypínat světelné moduly (14.05.2017)
Světelný modul RC Car LED Light System 12 LED Simulation (15.04.2017)
Multifunction Buzzer Lost Finder/Low Voltage Alarm LED Controller (19.07.2016)
LED obvod pro světelnou rampu RC auta Axial SCX10 Jeep Wrangler G6 (22.05.2016)
RC spínač osvětlení Martina Michuta v nové verzi v4.0 (28.02.2016)
Praktická zapojení RC spínače v3.0 Mini Martina Michuta (30.12.2015)
Světelný modul MATADENIK1 (15.11.2015)
Světelný modul Modified 2/3 CH 12 LED Light Set For RC Model Car (15.08.2015)
RC spínač konfigurátor v1.5 pro RC spínač v3.0 Martina Michuta (14.07.2015)
RC spínač v3.0 Mini a RC_USBCOM modul Martina Michuta (12.07.2015)
Inovace u RC spínače v3.0 Martina Michuta (28.06.2015)
Světelný modul DSYS MDL16 - SW verze 4.2 (03.04.2015)
RC ovladač osvětlení a spínač MD8LA - akční doprodej (26.01.2015)
Světelný had Richarda Tomečka (09.01.2015)
Světelný modul DSYS MDL16 (11.12.2014)
Světelný modul BEDNA1 (06.11.2014)
Světelná rampa od RCOffroad.cz (28.10.2014)
Výstražný světelný majáček Recovery Vehicle LED Light Beacon (Amber) (24.08.2014)
Světelný modul DSYS MDL8X2 (19.08.2014)
Světelný modul Bandoléro de la IQLógiko (16.06.2014)
Novinky u RC spínače Martina Michuta (13.06.2014)
Modelové výstražné světelné rampy a majáčky na Hobbykingu (01.04.2014)
Jak připojit LED světla k přijímači (13.01.2014)
Řídící jednotka světelných setů Killerbody (16.11.2013)
Inovovaný RC spínač Martina Michuta v3.0 - nyní i v mini provedení (13.11.2013)
Světelné sety Killerbody (03.11.2013)
Světelný modul ob1 RC V3.1MFC/V3.1S LED System (19.07.2013)
Světelné moduly ob1 RC (11.07.2013)
Dvoukanálový spínač světel BEL DSS2 (28.06.2013)
Světelné moduly G.T. Power (01.06.2013)
Světelné moduly na Hobbykingu (20.05.2013)
Světelný modul DYNO1 (19.05.2013)
Světelný modul PRYSK1 (30.04.2013)
Světelná rampa - RC Police Petrol Car 105x24mm 360 LED Light Bar (10.02.2013)
Světelný maják - RC Police Petrol Car 360 Degree Rotation LED Light (10.02.2013)
Světelný modul Turnigy R/C LED Lighting System (27.01.2013)
Světelný modul Axial AX24257 Simple LED Controller (27.01.2013)
Světelný majáček SM1 od firmy BEL (20.01.2013)
Jak na jednoduché zapojení světel v RC autě (31.08.2012)
Světelný modul EZpower EZRL1000 - Rally Legends Led Lights Rally Kit (16.07.2012)
Připojení LED diod k světelnému modulu DSS1 (07.01.2012)
Recenze dvoukanálového spínače světel BEL DSS1 (27.04.2011)
Dvoukanálový spínač světel BEL DSS1 (02.03.2011)
Světelný modul Car Lights - uživatelský test - část 2. (23.01.2011)
Posviťme si na jezevce - Světelný modul Car Lights - část 1. (23.01.2011)
Světelné pásky - Ultra Bright & Slim LED Light Set (23.01.2011)
Angel Eyes aneb svítíme očima andělů (23.01.2011)
Light Set Off Road - přídavné reflektory Ansmann (05.12.2010)
Kompatibilita světelných modulů s RC soupravami (29.10.2010)
LED diody s teple bílým světlem (07.10.2010)
Světelné moduly od G.T. Hobbies (07.10.2010)
Světelný modul Ultra Bright LED Indicator Signal Light System (05.10.2010)
Světelná rampa HobbyPro H528 Truck Light Bar (05.10.2010)
Spolupracuje váš světelný modul s přijímačem / RC soupravou? (17.08.2010)
RC Car Ultra Bright LED Flashing Light System (07.08.2010)
Světelný modul Tamiya TLU-01 - pohled pod pokličku (09.02.2010)
Světelné moduly a sady od RCLightsKit.com (04.02.2010)
Je libo sklápěcí světelnou rampu? A koule? (14.01.2010)
Světelné moduly - část 4. (26.11.2009)
Počítáme jednoduchý obvod s LED diodami (29.10.2009)
Lights by RC4x4 aneb světelný modul trochu jinak (28.10.2009)
Osvětlení modelu auta - výběr vhodných LED diod (26.10.2009)
Světelné moduly - část 3. (18.10.2009)
Stylová rampa a reflektory od ZTM (17.10.2009)
Světelné moduly - část 2. (17.10.2009)
Světelné moduly - část 1. (16.10.2009)


DSYS - modelářská elektronika

RC OFFROAD - scale doplňky pro offroad expedice a trucktrial

Promodels.cz - Modely aut na dálkové ovládání

Translate
RC.305 na Youtube
Dotazník
Fotogalerie
Obytný Bremach
Bremach s obytnou nástavbou
Počet zobrazení: 8434
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Poslední komentáře
Bude počasí na ježdění?
Vyplatí se nákup venku?
 

MZ-Racing - Internetový obchod s rádiem řízenými modely

Loops Model - RC4x4-shop.cz

RCauta.cz

Rubriky
Nepřehlédněte

RC AST - RC Adventure Scale Trophy

Rozsviťte své auto - seriál o světelných modulech pro RC auta

Jak na jednoduché zapojení světel v RC autě

Jak na barvy vodičů

Přehled modelářských silových konektorů

Návod na přeprogramování firmware vysílačky Flysky FS-GT3B/C

Elektronické moduly

Uložit a sdílet
Tyto stránky uložte, sdílejte nebo přidejte do oblíbených
Pridat.eu
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím. Základna 305. expediční skupiny.
Kalendář
<<  Červen  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 Dnešní den
 Aktualizace
Mé projekty na RC4x4.cz
Archív článků
Návštěvnost
Statistika obsahu
Článků / stránek: 753
Komentářů: 327
Anket: 12
 
© 2009-2019 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah (texty, obrázky) - uvedení autoři a zdroje
Pravidla pro používání cookies  |  Kontakt webmaster  |  Generováno systémem phpRS

Smajlíci v návštěvní knize - yvSmiley is copyrighted work of Yuri Volkov