Doplňkové dálkové ovládání pro RC auta - část 2.

15.12.2009  |  Rubrika: Doplňkové ovládání  |  Autor: Michal Nováček  |  Přečteno 19674x  |  Komentářů: 1
Flajzar dálkové ovládáníV první části Doplňkové dálkové ovládání pro RC auta jsem napsal trochu omáčky o možných důvodech pro použití doplňkového dálkového ovládání pro RC auta a zároveň stručně představil jednoho z možných kandidátů, IR ovládání od Flajzara. Nyní se podíváme, co stejný výrobce nabízí mezi rádiovými dálkovými ovladači. Na závěr si uděláme malé shrnutí výhod či nevýhod představených kandidátů.

Flajzar - rádiové přijímače a vysílače 868MHz

MRX1 přijímač FlajzarFlajzar má na svých stránkách poměrně široký výběr různých rádiových přijímacích a vysílacích modulů včetně různých rozšiřujících doplňků. Tyto, včetně v prvním článku představeného IR ovládání, mají široké možnosti uplatnění nejen v oblasti našeho zájmu. Ve stručném výčtu nyní představím rádiové moduly z nabídky, které mne zaujaly:

MTX1 - mikromodul vysílače 3 až 12V, cena 350,- Kč
Základní modul vysílače, dosah až několik set metrů, 6 vstupů, napájení 3 až 12V, klidový odběr cca 5uA / vysílání 14mA, drátová anténa 8,5cm, rozměry 20x27mm, možnost nastavení několika pracovních režimů pomocí propojek.

MTX1-SMA - mikromodul vysílače s SMA konektorem, cena 450,- Kč
Stejné vlastnosti jako MTX1, navíc opatřen SMA konektorem pro připojení externí antény a režim tzv. věrného přenosu stavu kontaktu (na přijímač je vysílána pouze změna stavu kontaktu).

MTX1 vysílač FlajzarMTX2 - mikromodul vysílače 3V bat., cena 399,- Kč
Stejné vlastnosti jako MTX1, drátová anténa 8,5cm, rozměry 45x27mm, napájení je zde realizováno 3V baterií CR2032, jejíž držák je umístěn na plošném spoji modulu.

MTX2-SMA - mikromodul vysílače s SMA konektorem 3V bat., cena 499,- Kč
Stejné vlastnosti jako MTX2, navíc opatřen SMA konektorem pro připojení externí antény a režim věrného přenosu stavu kontaktu (na přijímač je vysílána pouze změna stavu kontaktu).

MRX1 - mikromodul přijímače, cena 499,- Kč
Základní modul přijímače, 6 výstupů, zatížitelnost výstupů max. 100mA (otevřený kolektor), napájecí napětí 7 až 24V (doporučeno 12V), MTX2 vysílač Flajzarodběr proudu při příjmu 14mA (12V), drátová anténa 8,5cm, rozměry modulu 45x27mm.

MRX1-SMA - mikromodul přijímače s konektorem SMA, cena 599,- Kč
Stejné vlastnosti jako MRX1, navíc opatřen SMA konektorem pro připojení externí antény.

Produktové stránky výše uvedených modulů najdete zde. Na stránkách výrobce je u každého produktu ke stažení návod - zde bych chtěl upozornit, že návod je pro všechny výše uvedené moduly téměř stejný, rozdílem je přidaná stránka u SMA verzí, popisující režim věrného přenosu stavu kontaktu. Ačkoliv jsou moduly SMA verzí větší díky přidanému konektoru pro externí anténu, rozměry těchto modulů jsem zde nenašel.

Důležitý je fakt, že moduly MTX a MRX netřeba nijak programovat. Stačí si jen patřičně zapojit vstupy vysílacího modulu a výstupy přijímacího modulu, o přenos informace se postarají již samotné moduly, stejně tak o jeho bezpečnost a odolnost proti vnějšímu rušení. Každý vysílací modul je vybaven unikátní adresou a nemůže být ovlivňován jiným modulem. Do paměti přijímače MRX1 lze navíc uložit až 15 vysílacích modulů MTX1 (MTX2), se kterými pak komunikuje, ukládání se provádí pomocí tlačítka na desce přijímače (automatický režim učení).

Z této nabídky naším požadavkům na doplňkové dálkové ovládání pro RC auta nejlépe vyhoví modul přijímače MRX1 a modul vysílače MTX1 nebo MTX2. U modulu přijímače se podíváme na režimy, ve kterých může pracovat (nastavují se pomocí letovacích propojek na tišťáku):

  1. odpovídající výstup přijímače je sepnut po celou dobu sepnutí vstupu na vysílači (J3 rozpojen, J4 rozpojen) – vysílání je časové omezeno omezeno - !!! z legislativních důvodů nelze vysílat trvale. Je třeba dodržet poměr klíčování, proto je zde integrována časová ochrana. Po cca 10 vteřinách trvale sepnutého vstupu dojde k ukončení vysílání do doby odpojení a znovu připojení vstupu !!!
  2. odpovídající výstup je střídavě zapínán a vypínán (J3 spojen, J4 rozpojen)
  3. odpovídající výstup je sepnut na 0,8sek. bez ohledu na délku sepnutí vstupu vysílače (J3 rozpojen, J4 spojen)
  4. pouze SMA verze - pracovní režim kopírující stav na vstupu vysílače (tzv. režim věrného přenosu stavu kontaktu), určen pro připojení spínacích i rozpínacích kontaktů a sledování trvalého sepnutí/rozepnutí - blíže popsáno na druhé straně návodu
Kdo by chtěl s modulem a jeho režimy více experimentovat, asi by nebylo od věci naletovat na letovací propojky špičky (z řadového lámacího konektoru) a ty překlenoval jumperem.

Na modulech vysílačů se též nachází letovací propojky, ale ty slouží pouze k testovacím účelům a nelze je používat pro trvalý pracovní režim! (J1 - vyřadí časové omezení vysílání, J2 - zapne cyklické vysílání v intervalu 0,3 sek. pro účel testování dosahu).

Modul přijímače budete napájet (většinou) z pohonného akupaku, u modulu vysílače záleží na vás, zda zvolíte verzi s baterkou (MTX2) nebo bez (MTX1). Není problém si koupit držák baterky separátně (Flajzar má v nabídce, nebo např. v GM).

Mírnou komplikací je to, že pro modul vysílače si budete muset sehnat vhodnou krabičku a tlačítka, Flajzar nic hotového s těmito moduly zatím nenabízí. Osobně bych asi pořídil modul MTX2, stejně musíte počítat s baterkou a tady ji už máte i s držákem. Velikost krabičky pak volte dle vaší libovůle - můžete zvolit maximální výbavu šesti tlačítek (co kdyby :) ...), nebo počet přesně vyhovující vaším potřebám. Krabiček se nabízí celá řada, jak u Flajzara, tak i např. v GM, nabízejí víceméně stejný sortiment. Mikrospínač P-B1720APodíval bych se po něčem z řady KPDO-x, KM-1x, KM-102 atd. Do některých by se zřejmě nevešlo všech šest tlačítek, ale jak jsem psal, zde se fantazii a vaším potřebám meze nekladou - dá se zadaptovat krabička od čehokoliv, třeba něco od nějaké rozbité elektronické hračky apod. Na tlačítka bych se podíval např. opět v GM, volil bych něco z řady mikrospínačů P-B1720, dělají se v několika variantách lišících se tvarem a výškou tlačítka (čudlíku), též i SMD variantu pro plošnou montáž - ta je ale dražší a liší se jen ohnutými kratšími pájecími špičkami-kontakty. Volba kulatého hmatníku tlačítka vám samozřejmě silně zjednoduší výrobu krabičky, stačí akorát vyvrtat díru o příslušném průměru. Tlačítka lze uchytit připájením na kus nějaké subdestičky-tišťáku, také si myslím, že by stačilo připájet na ně drátky a přikydnout je lepící pistolí ke dnu krabičky. Opět záleží na vás a vaší zručnosti a stupni perfekcionismu ;).

Ve vláknu fóra RC4x4.cz Doplňkové dálkové ovládání (Edit 8.3.2011 - vlákno vzniklo rozdělením původního vlákna Ovládání navijáku dvoukanálovým rádiem) se můžete podívat, jak to s výše uvedenými moduly vyřešil xvlastix, zde je odkaz na obrázky.

Na závěr si uděláme slíbené malé shrnutí výhod či nevýhod představených dálkových ovládání, jak to vidí má subjektivní maličkost:

IR ovládání Flajzar

Výhody
+ miniaturní provedení přijímače
+ jednoduchá obsluha a nastavení
+ vysílač dálkového ovládání jako hotový výrobek
+ nižší cena za sadu vysílač/přijímač v porovnání s rádiovou sadou
Nevýhody
– omezené možnosti umístění přijímače v RC autě
– silná citlivost na venkovní sluneční záření s nebezpečím znemožnění funkce
– malý dosah a nutnost zamíření ovladače
– možnost vzájemného rušení při výskytu více ovladačů

Rádiové ovládání Flajzar

Výhody
+ miniaturní provedení přijímače
+ jednoduchá obsluha a nastavení
+ velký dosah
+ zabezpečení proti rušení jinými ovladači díky unikátní adresaci
+ možnost přiřadit až 15 vysílačů k jednomu přijímači
Nevýhody
– nutnost vyrobit si vlastní krabičku pro ovladač
– vyšší cena v porovnání s IR sadou

K tomuto porovnáni bych ještě poznamenal, že pokud hodnotím ceny obou sad, cenový rozdíl je sice cca dvojnásobný, ale není zásadně dramatický. Za IR sadu (hotový přijímač + dálkový ovladač) zaplatíte max. 520,- Kč, za rádiovou sadu (MTX2 + MRX1) pak cca 900,- Kč + odhadem cca do 100,- Kč za materiál pro dálkový ovladač (práci nepočítám, ta je radost :) ...), celkem tedy cca 1000,- Kč. Výhody rádiové sady však zcela určitě převažují. IR sada by kvůli možným problémům při použití venku, zvl. při ostrém sluníčku, vyžadovala další experimentování (volba vhodného umístění IR senzoru v autě, zapojení více senzorů pro zvýšení "citlivosti"- možnosti ovládání z více směrů, atd.), což by konzumovalo další čas a zřejmě i finance, nicméně pro nějaký salonní předváděcí model auta by se použít dala, stejně tak pro řadu dalších domácích modýlků a jiných aplikací.

- Obrázky - Flajzar electronics, GM electronics -

- Zdroj: Flajzar electronics, RC4x4.cz, GM electronics -

Pridat.eu

Oznámkujte jako ve škole   |  Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 14  |  1 2 3 4 5  

Štítky:
rádiové dálkové ovládání 868MHz

Nejnovější článek:
RC AST Krušné Hory 2019DSYS - modelářská elektronika

RC OFFROAD - scale doplňky pro offroad expedice a trucktrial

Promodels.cz - Modely aut na dálkové ovládání

Translate
RC.305 na Youtube
Dotazník
Fotogalerie
Himoto MegaE
Pohled zezadu.
Počet zobrazení: 3861
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Poslední komentáře
Bude počasí na ježdění?
Vyplatí se nákup venku?
 

MZ-Racing - Internetový obchod s rádiem řízenými modely

Loops Model - RC4x4-shop.cz

RCauta.cz

Rubriky
Nepřehlédněte

RC AST - RC Adventure Scale Trophy

Rozsviťte své auto - seriál o světelných modulech pro RC auta

Jak na jednoduché zapojení světel v RC autě

Jak na barvy vodičů

Přehled modelářských silových konektorů

Návod na přeprogramování firmware vysílačky Flysky FS-GT3B/C

Elektronické moduly

Uložit a sdílet
Tyto stránky uložte, sdílejte nebo přidejte do oblíbených
Pridat.eu
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím. Základna 305. expediční skupiny.
Kalendář
<<  Březen  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 Dnešní den
 Aktualizace
Mé projekty na RC4x4.cz
Archív článků
Návštěvnost
Statistika obsahu
Článků / stránek: 753
Komentářů: 323
Anket: 12
 
© 2009-2019 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah (texty, obrázky) - uvedení autoři a zdroje
Pravidla pro používání cookies  |  Kontakt webmaster  |  Generováno systémem phpRS

Smajlíci v návštěvní knize - yvSmiley is copyrighted work of Yuri Volkov