Jak na barvy vodičů

31.03.2012  |  Rubrika: Elektronika  |  Autor: Michal Nováček  |  Přečteno 39768x  |  Komentářů: 1
VodičeJelikož se mi nechtělo více natahovat už tak poměrně dlouhý článek věnovaný výběru typů a průřezů vodičů, vzniklo toto další pokračování, které s tématem vodičů přímo souvisí. V tomto článku se tedy podíváme, jak na barvy vodičů. Výběr správné či rozumné barvy izolace vodičů je důležitý z mnoha důvodů a měl by odrážet aktuální stav a zvyklosti, které panují v RC automodelařině a nejen tam.

V dalším textu se barvou vodiče rozumí barva izolace vodiče. Jak jsem již zmínil, důvodů pro výběr té které barvy vodičů je mnoho, takže jich alespoň pár uvedu:

 • Kabeláž a její provedení je jednou z prvních vizitek naší práce, která je po sundání kastle docela hodně viditelná. Důležitý není pouze výběr barev vodičů, ale třeba i vlastní vedení a vyvázání vodičů v rámci kabeláže.
 • Používání obecně přijímaných barev vodičů do jisté míry určuje i použití vodičů pro specifickou funkci v rámci jistého elektrického obvodu a toto je samozřejmě vhodné dodržovat.
 • Je celkem jedno, jaké elektrické zapojení a výbavu to které auto má - ať jednoduché, nebo složité, výběr barvy vodičů vždy zpřehledňuje zapojení, takže lze očekávat či předvídat, co na nás v jakém kabelu může číhat :)
 • Dodržování jisté štábní kultury nám například umožňuje, pokud máme více aut, rychlou a bezproblémovou orientaci a minimalizuje možné škody, které by mohly vzniknout nesprávným propojením částí elektrické výbavy RC auta.
 • Výše uvedené má samozřejmě význam i v případech, kdy třeba potřebujeme externí pomoc (od kolegy modeláře) s nějakým problémem na RC autě nebo naopak pomoc nabízíme - jakákoliv anarchie nejen v barvách vodičů pomoc znepříjemňuje a ztěžuje. Podobně třeba při prodeji auta někomu dalšímu.

Barvy vodičů a jejich značení

Jak jste už určitě sami zjistili ;), izolace dostupných a prodávaných vodičů mají různé barvy. Přísně vzato, barvy a značení vodičů jsou upraveny různými normami, mnohé by se tu daly citovat a zahltit vás tak hromadou informací. Kdo má zájem se v tomto ohledu více vzdělat, použijte svůj oblíbený vyhledávač. V RC modelařině a modelech (alespoň těch běžných) se pohybujeme v oblasti malých bezpečných napětí a za dlouhá léta se tu ustálil jistý stav, který reflektuje psaná i nepsaná pravidla a zvyklosti.

Přeci jen zmíním jednu normu, která má pro nás praktický význam. Jde o normu ČSN IEC 757 (33 0175), jejíž účelem je zavést písmenný kód pro označování některých významných barev. Kromě vyjmenování těchto významných barev je užitečné se s těmito písmennými kódy pro označení barev, jak českými, tak i anglickými, seznámit. Můžeme se s nimi setkat na různých odborných stránkách a fórech, v publikacích, návodech, schématech a v neposlední řadě i při nákupu vodičů / kabelů na prodejnách nebo e-shopech u nás či v zahraničí. Znalost označování barev vodičů můžeme samozřejmě využít i při kreslení vlastních zapojovacích schémat.

Tabulka s barvami vodičů a českým i anglickým označením

BarvaBarva
česky
Český
kód
Barva
angl.
Angl.
kód
Poznámka
Barvy zahrnuté v normě ČSN IEC 757 (33 0175)
černáčblackBK
hnědáhbrownBN
rudárredRDtermín červená se nepoužívá kvůli záměně s černá
oranžováororangeOG
žlutážlyellowYE
zelenázgreenGN
modrámblueBUpod modrou je zahrnuta i světlemodrá
fialováfvioletVT
šedášgreyGY
bílábwhiteWH
růžovárupinkPK
zlatázlagoldenGD
tyrkysovátturquoiseTQ
stříbrnástřsilverSR
Barvy nezahrnuté v normě
světle modrásmlight blueLBv normě zahrnuta pod modrou
světle hnědáshtanTA
transparentnítttransparentTT

Používané barvy vodičů a jejich kombinace

V prvé řadě je dobré podívat se na to, jaké barvy vodičů či jejich barevné kombinace se běžně vyskytují v naší modelářské praxi. Níže proto uvádím typické příklady použití barev vodičů a kombinací u dostupných výrobků určených pro RC modely aut.

Napájecí kablík 2-žilový

VýznamBarevná kombinace
(-) napájení (zem)černámodrá
(+) napájenírudárudá
První barevná kombinace je zdaleka nejčastější, druhá se vyskytuje sporadicky.

Signálový / servo /propojovací / prodlužovací kablík s napájením 3-žilový

VýznamBarevná kombinace
(-) napájení (zem)černáčernáhnědá
(+) napájenírudárudárudá
signálový vodičbílážlutáoranžová
První barevná kombinace je typická pro výrobky od Futaby, druhá pro Hitec a třetí pro Graupnera.

Motorové kablíky stejnosměrných motorů

VýznamBarevná kombinace
(-) pól ss motoruzelenáčernámodrámodrážlutá
(+) pól ss motoružlutárudážlutárudárudá
Jednoduše řečeno, mluvit o plus nebo minus pólu u běžných modelářských ss motorů má význam jen s ohledem na smysl otáčení motoru, označení jednoho z pólů na motoru červenou značkou (puntíkem) a volbu odpovídající barvy vodiče. Při náhodné záměně pólů dojde pouze ke změně smyslu otáčení motoru.
Motory, pokud jsou prodávány s kablíky, mají barvy vodičů obvykle podle první nebo druhé barevné kombinace - tyto jsou nejčastější, ostatní se vyskytují minimálně. První kombinace je obvyklá u základních motorů v modelech od Tamiye.

Motorové kablíky střídavých motorů

VýznamBarevná kombinace
1. pól st motoru (A)modrárudá
2. pól st motoru (B)žlutážlutá
3. pól st motoru (C)oranžováčerná
První barevná kombinace se vyskytuje například u motorů LRP, Robitronic, EZRun, Turnigy, druhá pak u motorů opět Turnigy, Exceed, atd. Obecně u střídavých motorů panuje docela zmatek v používání barev u vodičů. Vedle těchto dvou uvedených kombinací, které jsou poměrně časté, existují i další (bez nároku na pořadí), např. černá-červená-modrá, žlutá-bílá-černá, nebo jednobarevné černá-černá-černá, červená-červená-červená, modrá-modrá-modrá, atd.

Kablíky akumulátoru

VýznamBarevná kombinace
(-) pól akumulátoručerná
(+) pól akumulátorurudá
S jinou než touto barevnou kombinací silových vodičů jsem se u akumulátorů, ať už NiXX nebo LiXX, osobně nesetkal.

Jak a jaké barvy vodičů použít

Z výše napsaného a zvláště pak z uvedených ukázek je zřejmé, že používaných barev vodičů a jejich kombinací zase tolik není. S ohledem na to zkusím tedy shrnout jisté možnosti a též své zkušenosti, jak a jaké barvy vodičů použít:
 • Je dobré držet se standardních barev vodičů používaných velkými modelářskými výrobci. Ostatní výrobci se jich víceméně drží také.
 • Pokud si dokupujeme nabo vlastnoručně vyrábíme nějaké kablíky, bylo by vhodné, aby barva vodičů "kopírovala" již použité výrobky. Příklady:
  - Je osazen výrobek Hitec, např. servo, použít barevně odpovídající kabelovou prodlužku.
  - Střídavý regulátor má modrý, žlutý a oranžový vodič, stejné použít i pro motor.
 • Pro rozvod signálu (z přijímače) či u vlastních konstrukcí používat bílou, žlutou nebo oranžovou barvu pro signálové vodiče.
 • Pro rozvod napájení z obvodu BEC používat rudý vodič pro (+) a černý vodič pro (-).
 • Může dojít k situaci, kdy se využívá napětí z BEC a vedle toho i vyšší napětí přímo z akumulátoru. Ve složitějších rozvodech je v tomto případě vhodné mít vodiče s různým napětím barevně odlišené. Pro rozvod (+) napětí z BEC použít rudý vodič a pro rozvod (+) napětí přímo z akumulátoru pak použít vodič, který se pokud možno nedá zaměnit s ostatními barvami použitými v rozvodu, třeba růžový.
 • Pokud je použit pro osvětlení auta světelný modul, který obsahuje výstupy s rezistory nebo omezujícími zdroji proudu pro připojení LED diod, rozvod napětí k LEDkám lze provést vodičem stejné barvy, třeba černým - je nejméně nápadný. V tomto případě náhodný dotyk nebo spojení výstupu modulu se společným černým (-) vodičem (zemí) nezpůsobí žádnou závadu.
 • Pokud se použije pro nějaký rozvod, například k LEDkám, jednobarevný plochý kabel, jímž je vedeno i společné napětí, pak pro toto napětí použít krajní označený vodič.
 • V případě opravy vodiče část poškozeného nebo celý vodič nastavit nebo nahradit zásadně vodičem se stejnou barvou.
 • V opravdu složitých zapojeních s mnoha servy, různými moduly, světly, propojovacími vodiči a kablíky apod. není od věci konce kablíků s konektory opatřit praporky s popisem či vyznačením, kam je připojen, jakou má funkci či hodnotu napětí, atd. Pouhé spoléhání se na barvy vodičů mezi dalšími stejnými a též naší paměť spolehlivě selhává. Ostatně zmíněné označení není od věci ani v případě jednoduchých zapojení, neb stará pravda říká, že tam, kde jsou minimálně dva vodiče nebo konektory, určitě je zapojíme špatně :)
Výše uvedené samozřejmě nenabízí řešení všech možných situací, které mohou nastat. Berte to proto prosím jen jako vodítko, které vám doufám pomůže zachovat alespoň nějaký barevný řád a pořádek v kabeláži.

- Zdroj: ČSN IEC 757, Wikipedia -

Pridat.eu

Oznámkujte jako ve škole   |  Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 20  |  1 2 3 4 5  

Štítky:
barva izolace vodič

Nejnovější článek:
RC AST Krušné Hory 2019DSYS - modelářská elektronika

RC OFFROAD - scale doplňky pro offroad expedice a trucktrial

Promodels.cz - Modely aut na dálkové ovládání

Translate
RC.305 na Youtube
Dotazník
Fotogalerie
Bremach - zadní náprava
Bremach - detail zadní nápravy
Počet zobrazení: 7046
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Poslední komentáře
Bude počasí na ježdění?
Vyplatí se nákup venku?
 

MZ-Racing - Internetový obchod s rádiem řízenými modely

Loops Model - RC4x4-shop.cz

RCauta.cz

Rubriky
Nepřehlédněte

RC AST - RC Adventure Scale Trophy

Rozsviťte své auto - seriál o světelných modulech pro RC auta

Jak na jednoduché zapojení světel v RC autě

Jak na barvy vodičů

Přehled modelářských silových konektorů

Návod na přeprogramování firmware vysílačky Flysky FS-GT3B/C

Elektronické moduly

Uložit a sdílet
Tyto stránky uložte, sdílejte nebo přidejte do oblíbených
Pridat.eu
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím. Základna 305. expediční skupiny.
Kalendář
<<  Květen  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   
 Dnešní den
 Aktualizace
Mé projekty na RC4x4.cz
Archív článků
Návštěvnost
Statistika obsahu
Článků / stránek: 753
Komentářů: 327
Anket: 12
 
© 2009-2019 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah (texty, obrázky) - uvedení autoři a zdroje
Pravidla pro používání cookies  |  Kontakt webmaster  |  Generováno systémem phpRS

Smajlíci v návštěvní knize - yvSmiley is copyrighted work of Yuri Volkov