Digitální šupléra - šikovný pomocník v domácí dílně

11.01.2013  |  Rubrika: Domácí dílna  |  Autor: Michal Nováček  |  Přečteno 25264x  |  Komentářů: 1
Digitální šupléra - šikovný pomocník v domácí dílněPamatuji se, kterak ve škole při hodině dílen na mistrovu otázku "Kolik si tou šuplérou naměřil?" někdo začal odpověď slůvkem "Asi...", byl okamžitě odeslán do hnědých míst s dovětkem "Jsi blbej krejčí nebo co?!"... nic proti krejčím :) ... Posuvné měřítko nebo-li šupléra je neocenitelný pomocník v každé správné modelářské dílně. Existuje spousta případů, kdy potřebujeme něco změřit přeci jen přesněji než obyčejným pravítkem. Právě tehdy sáhneme po šupléře, která je schopna měřit s přesností na setiny milimetru. Vedle klasických šuplér se nyní dají za poměrně rozumný peníz pořídit i šupléry digitální, vybavené displejem. Na jednu takovou se blížeji podíváme.

Mechanická šupléra - trocha historie a princip měření

Nedá mi to, abych nezačal trochu zeširoka. Klasické mechanické posuvné měřítko - šupléra i přes existenci svých modernějších digitálních nástupců tu bude ještě dlouho s námi. Umět s ní zacházet a měřit patří k dobrému technickému vychování ;) , už jen proto, když se vám v té digitální vybije baterka :) . Bližší informace o klasické mechanické šupléře najdete například na Wikipedii. Pokud byste rádi věděli, proč je šupléra schopna měřit s přesností na setiny milimetru, pak vězte, že v tom má prsty Francouz Pierre Vernier. Ten systém jemného odečítání délek vymyslel již v roce 1631. Na jeho počest se tomuto systému dvou vzájemně posuvných stupnic a tedy i příslušné části šupléry říká vernier nebo též nonius.
Mechanické posuvné měřítko

Běžná mechanická šupléra podle provedení i ceny měří rozměry s rozlišením 0,1 mm, 0,05 mm nebo 0,02 mm. Je uzpůsobena pro měření vnějších rozměrů, vnitřních rozměrů a hloubek. Zřejmě nejběžnější je šupléra s rozsahem měření 150 mm, samozřejmě existují i šupléry s jiným rozsahem měření, např. 200 a 300 mm, i delší. Rozlišení je na šupléře obvykle vyznačeno, ať už v mm, nebo pomocí zlomku - například rozlišení 0,05 mm je uvedeno přímo tímto údajem, nebo zlomkem 1/20. Někteří výrobci šuplér používají místo rozlišení termín dělení (stupnice). Přesnost mechanických šuplér je závislá na kvalitě jejich provedení, rozlišení i rozsahu měření. U standardních šuplér s rozsahem měření 150 mm a rozlišením 0,05 mm se pohybuje kolem +/- 0,05 mm, u šuplér s rozlišením 0,02 mm pak kolem +/- 0,03 mm.

Pěkné stránky o čtení a interpretaci údajů na šupléře, byť v angličtině, najdete na stránkách Eduarda Stefanelliho, včetně animací a interaktivních obrázků. Pokud hledáte nějaký český návod, jak zacházet s mechanickou šuplérou, jeden najdete třeba tady, na druhý se můžete podívat sem.

Moje digitální šupléra

Výhody digitální šupléry oceňuji hlavně s přibývajícími roky. Přeci jen vejrání na vernier a počítání dílků na lety ošlehané mechanické šupléře je už pro mne poněkud unavující ;) Tu svoji jsem si nechal poslat z Dealextremu za necelých 14 USD včetně dopravy. Pro tento typ jsem se rozhodl i na základě relativně dobrého hodnocení od lidí, kteří ji tam také zakoupili. Tuto nebo velmi podobné šupléry zřejmě najdete i u mnoha našich prodejců v cenách okolo 300 - 500,- Kč.
Digitální posuvné měřítko

Vlastnosti a parametry

 • Tělo z nerezového materiálu
 • Kovový jezdec s plastovým krytem pro elektroniku a displej
 • Fixační šroub jezdce s vroubkovanou hlavou
 • Kolečko pro jemný posun jezdce
 • LCD displej, nepodsvícený, čtyřmístný, číslice vysoké 10 mm
 • Červené tlačítko zapnutí / vypnutí displeje OFF / ON
 • Žluté tlačítko nulování ZERO
 • Modré tlačítko přepínání mm / palce MM / INCH
 • Sériový datový výstup
 • Měřící rozsah 150 mm (6 palců)
 • Rozlišení 0,01 mm (neplést si s přesností)
 • Max. měřící rychlost 1,5 m/s
 • Rozsah pracovních teplot 0 až +40°C
 • Napájení baterkou typ LR44 1,5V
 • Hmotnost šupléry 150 g, s pouzdrem 270 g
 • Dodávána v hranatém černém plastovém pouzdře s návodem a náhradní baterkou
Zavřené plastové pouzdro pro šupléru:
Digitální posuvné měřítko
Otevřené plastové pouzdro se šuplérou a náhradní baterkou typu LR44:
Digitální posuvné měřítko

Popis a zkušenosti

Jedná se v podstatě o základní typ digitální šupléry, vybavené třemi tlačítky a žádnými speciálními funkcemi:
Digitální posuvné měřítko

Samotný návod zmiňuje několik trochu vybavenějších typů šuplér, které mají o jedno tlačítko navíc. Tomu je pak podle typu šupléry přiřazena jedna funkce, např. HOLD (podrží naměřený údaj na displeji i při pohybu jezdce), ABS (absolutní nebo relativní měření), a další.

Červeným tlačítkem OFF / ON se zapíná a vypíná displej. Displej se též zapne, pokud se pohne jezdcem. Upozorňuji, že i při vypnutém displeji je elektronika šupléry aktivní - pamatuje si poslední polohu jezdce. Při delším nepoužívání je i dle návodu doporučeno vyjmout baterku.

Žlutým tlačítkem ZERO se nuluje displej. Nulovat displej se může v celém měřícím rozsahu, takže lze provádět i jednoduchá poměrová měření.

Modrým tlačítkem MM / INCH se přepíná mezi měřením v milimetrech nebo v palcích. To je indikováno i na displeji pomocí značek mm a in. Přepínat lze kdykoliv během měření a převádět si tak zobrazené údaje do mm nebo palců a naopak:

Digitální posuvné měřítko
Digitální posuvné měřítko

Na zadní straně jezdce se nachází samolepící štítek s tabulkou obsahující údaje o vybraných průměrech závitů metrických (ISO) a Whitworthových:

Digitální posuvné měřítko

Šupléru mám cca rok a používám ji poměrně často, jak ve své domácí dílně, tak i při měření věciček pro své články a recenze. Baterku nevyndávám a zatím šlape. Baterka typu LR44 se nachází pod plastovou krytkou:

Digitální posuvné měřítko
Digitální posuvné měřítko

Šupléra je vybavena datovým výstupem. Jedná se o synchronní sériový port, který v průběhu měření šuplérou vysílá 24-bitová sériová data s hodinovým kmitočtem 90 kHz. Návod zmiňuje možnost připojení tohoto výstupu přes interface ke speciální tiskárně nebo počítači pro zpracování a tisk dat. To mne již dříve zaujalo a jelikož jsem byl zvědavý ohledně možností využití tohoto datového výstupu, zapátral jsem na Gůglu a zjistil některé zajímavé informace. S těmi vás seznámím v dalším článku.

Digitální posuvné měřítko

Digitální šupléra (její jezdec s displejem) může být vybavena magnetickým, indukčním nebo kapacitním snímačem dráhy. Tyto laciné šupléry jsou obvykle vybaveny kapacitním snímačem - princip měření je založen na měření fázového posunu signálu přenášeného kapacitně. Dráha jezdce se nesmí namočit nebo se do ní dostat kovový prach, jinak bude displej ukazovat nesmysly.

Kvalitu snímání své šupléry si můžete vyzkoušet jednoduchým testem - jezdec nastavte do výchozí polohy sevřených čelistí a vynulujte displej. Pak jezdcem šoupejte různou rychlostí nepravidelně semtam po dráze. Až vás to přestane bavit :), přesuňte jezdec zpět do výchozí polohy sevřených čelistí. Pokud vám displej bude ukazovat stále nulu, můžete si gratulovat (tak jako já).

Přesnost měření jsem si porovnal se svojí více jak 20 let starou mechanickou šuplérou SOMET s rozlišením 0,05 mm. Při tomto testu je dobré měřit nějaký hranatý kovový předmět, já měřil kovový dílenský úhelník. Rozdíl naměřených hodnot na krátkých i dlouhých rozměrech se pohyboval v řádu setin mm. Pro běžnou domácí dílnu je tedy přesnost těchto laciných digitálních šuplér dostatečná.

Závěrem stručně jen pár slov. Šupléra s displejem je věc, na kterou si rychle zvyknete. Hlavně oči vám budou děkovat ;)

- Fotografie - Michal Nováček, Google -

Pridat.eu

Oznámkujte jako ve škole   |  Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 16  |  1 2 3 4 5  

Štítky:
digitální posuvné měřídlo šupléra

Nejnovější článek:
RC AST Krušné Hory 2019DSYS - modelářská elektronika

RC OFFROAD - scale doplňky pro offroad expedice a trucktrial

Promodels.cz - Modely aut na dálkové ovládání

Translate
RC.305 na Youtube
Dotazník
Fotogalerie
Poježdění v toušeňské tělocvičně - 5
Poježdění v toušeňské tělocvičně 18.10.2009
Počet zobrazení: 3763
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Poslední komentáře
Bude počasí na ježdění?
Vyplatí se nákup venku?
 

MZ-Racing - Internetový obchod s rádiem řízenými modely

Loops Model - RC4x4-shop.cz

RCauta.cz

Rubriky
Nepřehlédněte

RC AST - RC Adventure Scale Trophy

Rozsviťte své auto - seriál o světelných modulech pro RC auta

Jak na jednoduché zapojení světel v RC autě

Jak na barvy vodičů

Přehled modelářských silových konektorů

Návod na přeprogramování firmware vysílačky Flysky FS-GT3B/C

Elektronické moduly

Uložit a sdílet
Tyto stránky uložte, sdílejte nebo přidejte do oblíbených
Pridat.eu
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím. Základna 305. expediční skupiny.
Kalendář
<<  Květen  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     
 Dnešní den
 Aktualizace
Mé projekty na RC4x4.cz
Archív článků
Návštěvnost
Statistika obsahu
Článků / stránek: 753
Komentářů: 323
Anket: 12
 
© 2009-2019 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah (texty, obrázky) - uvedení autoři a zdroje
Pravidla pro používání cookies  |  Kontakt webmaster  |  Generováno systémem phpRS

Smajlíci v návštěvní knize - yvSmiley is copyrighted work of Yuri Volkov