Digitální šupléry a měřidla jako DRO - odměřovače v domácí dílně

19.01.2013  |  Rubrika: Domácí dílna  |  Autor: Michal Nováček  |  Přečteno 24096x  |  Komentářů: 2
Digitální šupléry a měřidla jako DROV minulém článku jsem popisoval digitální šupléru jako šikovného pomocníka do domácí dílny. Závěrem jsem se zmínil, že šupléra je vybavena sériovým datovým výstupem, který se dá použít k některým zajímavým věcem. Protože mne možnost využití datového výstupu zaujala, zapátral jsem na internetu po nějakých rozumech a objevil (pro mne nové) informace, o které se chci podělit. Celé se to týká možnosti použití digitálních šuplér a měřidel jako DRO (Digital Readout) k odměřování délkových veličin například u strojů v domácí dílně.

V tomto článku si nekladu za cíl důkladně popsat problematiku DRO, na to je příliš obsáhlá. Chci na ní alespoň stručně upozornit a seznámit vás s některými odkazy, které jsem našel a týkají se tématu. Hodně modelářů má ve své domácí dílně nějaký stroj, ať už stolní vrtačku, malý či větší soustruh, frézku, atd. Někteří určitě o DRO vědí a využívají to, pro další (jako já) to může být nová a zajímavá informace. Nikdo učený z nebe nespadl a stále je se co učit, poznávat a objevovat.

Digitální šupléra a měřidla jako DRO

Digitální šupléry, takové, jaké jsem popisoval ve svém článku, nejsou jedinými dostupnými posuvnými digitálními měřidly. Vedle nich jsou k dostání i relativně laciná posuvná digitální měřidla, která je lépe ukázat na pár obrázcích než složitě popisovat:
Digitální posuvné měřídlo
Digitální posuvné měřídlo
Digitální posuvné měřídlo
První dva obrázky ukazují horizontální digitální posuvná měřidla. Jak vidíte, jediným rozdílem oproti šuplérám je v tom, že nemají čelisti a na obou koncích jsou opatřeny montážními úchyty. První digitální měřidlo má naprosto stejný typ jezdce jako moje šupléra. Na třetím obrázku je pak vertikální digitální posuvné měřidlo, pouze jsem obrázek "položil" kvůli místu.

Není tedy problém digitální posuvná měřidla, ale i šupléry, vhodně umístit a přichytit na stacionární (pevné) části stroje a jejich jezdce spojit s pohyblivou částí stroje. Získáte tak docela přesný digitální systém odměřování délkových veličin. Měřidel či šuplér můžete použít tolik, kolik os má konkrétní stroj. Níže vidíte jeden obrázek pro inspiraci - horizontální posuvná měřidla přidělaná k soustruhu:

Soustruh s digitálním odměřováním

Vcelku jednoduše si tedy můžete zakoupit za relativně malý peníz digitální šupléru nebo měřidlo a přidělat si ho třeba ke stolní vrtačce, a to bez jakýchkoliv dalších úprav nebo potřeby jiných zařízení.

Využití datového výstupu digitálních šuplér a měřidel

Když jsem šupléru poprvé vybalil, zaujala mne malá krytka na vrchní straně jezdce. Po sundání jsem zjistil, že se tam nachází jakýsi výstupní konektor tvořený ploškami na tišťáku. Pak jsem si v návodu všiml v textu schované informace o parametrech tohoto výstupu. Konektor na tišťáku je tvořen čtyřmi kontakty - mínus, hodiny, data, plus - jde tedy o sériový synchronní port. Na něm jsou v průběhu měření k dispozici 24-bitová sériová data s hodinovým kmitočtem 90 kHz. Návod zmiňuje možnost připojení tohoto výstupu přes interface ke speciální tiskárně nebo počítači pro zpracování a tisk dat. To samozřejmě nejsou všechny možnosti využití tohoto portu.

Digitální posuvné měřítko

Na obrázku soustruhu výše je vidět, že může být zřejmě nepohodlné kontrolovat či sledovat na stroji různě umístěné displeje digitálních posuvných měřidel. Zde se nabízí možnost využít datových výstupů měřidel ke svedení jejich údajů například do jediného vhodně a přehledně umístěného displeje. Ten může s ohledem na své softwarové vybavení nabízet větší komfort zobrazovaní měřených údajů i další funkce, viz obrázek:

DRO displej na frézce

Níže vám tedy předkládám několik odkazů, které jsem k tomuto tématu našel a pokládám je za zajímavé. Vedle odkazů uvádím popis, co je obsahem odkazovaných stránek:

Robot Room
(anglicky)
Poměrně podrobný popis formátů dat lezoucích z výstupu digitálních šuplér (měřidel). Zde musím upozornit, že ne všechny šupléry (měřidla) používají stejný formát výstupních dat. Profesionální výrobci obvykle používají formát Digimatic, čínští výrobci naopak používají formát vlastní a není kompatibilní. Dále zde najdete popis zapojení pinů výstupního konektoru, možnosti obvodového řešení externího napájení šupléry (měřidla) a teoretický návrh interface pro zpracování výstupních dat.
Chinese Scales
(anglicky)
Popis formátu dat lezoucích z výstupu většiny čínských šuplér (měřidel). Soudě podle parametrů, tento formát dat má na výstupu i šupléra, kterou jsem zakoupil.
Cable DRO Mini-DIN
(anglicky)
Odkaz na zakoupení propojovacího kabelu k digitální šupléře (měřidlu).
Scale/caliper modification
(anglicky)
Konektor, který se zasouvá do datového výstupu šupléry (měřidla), není příliš obvyklý a jednoduše sehnatelný. Není však problém připájet na kontakty datového výstupu vlastní konektor nebo přímo kablíky. Na odkaze najdete ukázku, jak na to, včetně úpravy pólování celého jezdce. Jezdci digitálních šuplér (měřidel) mají totiž plus napájení vyvedeno na kostru - z důvodu eliminace možných problémů je lepší to upravit tak, aby na kostru šla GND (zem - minus).
Digital Calipers DRO (Digital Read Out)
(anglicky)
Ukázka začlenění digitálního měřidla s externím displejem do frézky. Teorie kolem formátu výstupních dat čínských měřidel, obvodového řešení a použitých součástek. Nabídka potřebných elektronických modulů.
CNCzone.com-The Largest Machinist Community on the net!
(anglicky)
Velké fórum věnované CNC. Zde najdete i témata týkající se DRO.
Jednoduché digitální odměřování - DRO
(česky)
Vlákno o digitálním odměřování (DRO) na českém CNC fóru.
F-KH140
Jednoosé digitální odměřování
(česky)
Stavebnice - digitální odměřování (DRO) jako doplněk k malým obráběcím strojům (soustruh, frézka, apod). Nutno dokoupit digitální šupléru (měřidlo). Stavebnici nabízí vícero prodejců.
Stavebnice DRO - digitální odměřování
Jednoosé digitální odměřování
(česky)
Popis stavebnice jednoosého digitálního odměřování z časopisu A Radio 4/2008.

Doufám, že vás toto dle mého názoru zajímavé téma zaujalo a v článku uvedené informace vám poslouží při vylepšování a modernizaci vaší domácí dílny.

- Fotografie - Michal Nováček, Nerdkits.com, časopis A Radio 4/2008 -

Pridat.eu

Oznámkujte jako ve škole   |  Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 9  |  1 2 3 4 5  

Štítky:
digitální posuvné měřídlo šupléra odměřování DRO digital readout

Nejnovější článek:
RC AST Krušné Hory 2019DSYS - modelářská elektronika

RC OFFROAD - scale doplňky pro offroad expedice a trucktrial

Promodels.cz - Modely aut na dálkové ovládání

Translate
RC.305 na Youtube
Dotazník
Fotogalerie
Tamiya Stadium Thunder
Podvozek bez kastle.
Počet zobrazení: 4256
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Poslední komentáře
Bude počasí na ježdění?
Vyplatí se nákup venku?
 

MZ-Racing - Internetový obchod s rádiem řízenými modely

Loops Model - RC4x4-shop.cz

RCauta.cz

Rubriky
Nepřehlédněte

RC AST - RC Adventure Scale Trophy

Rozsviťte své auto - seriál o světelných modulech pro RC auta

Jak na jednoduché zapojení světel v RC autě

Jak na barvy vodičů

Přehled modelářských silových konektorů

Návod na přeprogramování firmware vysílačky Flysky FS-GT3B/C

Elektronické moduly

Uložit a sdílet
Tyto stránky uložte, sdílejte nebo přidejte do oblíbených
Pridat.eu
RC.305 - stránky věnované RC autům, scale a expedicím. Základna 305. expediční skupiny.
Kalendář
<<  Červen  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 Dnešní den
 Aktualizace
Mé projekty na RC4x4.cz
Archív článků
Návštěvnost
Statistika obsahu
Článků / stránek: 753
Komentářů: 327
Anket: 12
 
© 2009-2019 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah (texty, obrázky) - uvedení autoři a zdroje
Pravidla pro používání cookies  |  Kontakt webmaster  |  Generováno systémem phpRS

Smajlíci v návštěvní knize - yvSmiley is copyrighted work of Yuri Volkov